; mieszkanie pod klucz czy własna ekipa remontowa

Wykończenie mieszkania pod klucz a własna ekipa remontowa

Wykończenie mieszkania pod klucz często odstrasza klientów ze względu na cenę. Jednak jest ono idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają swoją wizję mieszkania i potrafią ją przekazać specjalistom, którzy zajmują się resztą.

Zosia Samosia

Pierwszym rozwiązaniem jest wykończenie mieszkania samodzielnie. Dużym plusem tej opcji jest oszczędność pieniędzy. Mając wystarczająco dużo czasu możemy zafundować sobie spacery po sklepach meblowych oraz śledzenie promocji. Dzięki temu wybierzemy sprzęt i narzędzia w najlepszej cenie.

Dodatkowo możemy inspirować się aranżacjami na portalach społecznościowych oraz kreatywnie podchodzić do każdej małej rzeczy w naszym nowym mieszkaniu. Ukończenie takiego projektu będzie niezwykle satysfakcjonujące i na pewno podniesie nasze poczucie własnej wartości. Nasze dzieło dumnie będziemy prezentować znajomym, którzy będą zachwyceni naszymi czterema kątami.

Istnieją także minusy takiego rozwiązania. Na taką opcję potrzeba wiele czasu, a na to nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Szukanie promocji, kreatywne wykańczanie mieszkania i dodatki handmade mogą po czasie stać się mozolną koniecznością, która szybko nas znudzi. Dodatkowo będziemy w pełni odpowiedzialni za każdą podjętą decyzję. Niepasujący kolor ścian, złe wymiary kuchenki, za niska szafa? Cała odpowiedzialność w tym momencie spadnie na nas. Pytanie, czy podejmiemy się takiego wyzwania.

Samodzielnie wykańczanie mieszkania jest procesem długotrwałym, na którym musimy się szczególnie skupić, aby nie popełnić konstrukcyjnych błędów. Jednak efekt końcowy może przynieść nam wiele satysfakcji.

Własna ekipa remontowa

Drugą opcją jest skorzystanie z zewnętrznej ekipy remontowej. Kluczowy jest jej wybór. Musimy zdecydować czy szukamy osób z bogatym portfolio i podobnym spojrzeniem na wnętrza, czy szukamy ekipy drogą pantoflową, czyli z polecenia rodziny czy znajomych. Jest to najważniejsza decyzja, ponieważ od niej zależy cała dalsza współpraca. Plusem takiej opcji jest fakt, że fachowcy będą stale czuwać nad poprawnością wykonywanych prac. Mogą nam zaproponować rozwiązania, które stosowali we wcześniejszych projektach, a o których nawet byśmy nie pomyśleli.

Takie rozwiązanie ma jednak także swoje minusy. Pierwszym jest cena. Ważne jest, aby na samym początku ustalić sposób zapłaty: czy zależy on od przepracowanych godzin czy zrealizowanego projektu. Dodatkowo należy ustalić kto i za ile dokonuje zakupów budowlanych. Koniecznie poproście o wszystkie rachunki, jeśli robi to ekipa remontowa.

Wykańczanie mieszkania przez zewnętrzną ekipę remontową ma wiele haczyków. Jako właściciele musicie dopilnować wielu rzeczy oraz wprowadzić dyscyplinę pracy. Jeśli jednak wybierzecie ekipę profesjonalistów, współpraca może okazać się niezwykłym sukcesem.

Wykończenie mieszkania pod klucz

Ostatnim rozwiązaniem jest wykończenie mieszkania pod klucz. Oznacza to, że partner, z którym współpracuje deweloper przygotowuje mieszkanie, do którego od razu można się wprowadzić. Wielkim plusem tej opcji jest fakt, że możemy skorzystać z pomocy wielu fachowców, aby mieszkanie było spełnieniem naszych wizji. Mamy kontakt ze specjalistami, którzy chętnie zaproponują nam najnowocześniejsze rozwiązania. Dodatkowo plusem jest fakt, że wszystko jest w cenie: zarówno ekipa budowlana, projekt, chemia oraz materiały wykończeniowe. Cena ustalana jest z góry za metr kwadratowy i raczej nie ulega zmianie (zależy od umowy).

Firmy gwarantują także korzystanie z materiałów najwyższej jakości, więc nie musimy się martwić o trwałość i jakość naszych wnętrz. Często jest wymagane także minimum formalności przez co współpraca ma charakter bardzo partnerski.

Minusem może okazać się cena, ponieważ często jest ona wyższa niż w przypadku samodzielnego wykańczania mieszkania. Dodatkowo omija nas przyjemność oglądania wystaw w sklepach budowlanych, które często stanowią dla nas dużą inspirację. Ponadto, może się zdarzyć, że chcielibyśmy wykorzystać w mieszkaniu konkretne produkty, które nie są w pakiecie dewelopera, a to łączy się z dodatkowymi kosztami.