; jak szybko sprzedać mieszkanie

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Na początku musimy zdawać sobie sprawę ze stanu naszej nieruchomości. Często mieszkania są po prostu za duże i za drogie dla młodych, nowoczesnych rodzin.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Na początku musisz zdać sobie sprawę ze stanu Twojej nieruchomości. Często mieszkania są po prostu za duże i za drogie dla młodych nowoczesnych rodzin. Ponadto, rynek pierwotny jest niezwykle atrakcyjny, dlatego pierwsze, co musisz zrobić, to znaleźć odpowiednią grupę docelową. Ważne, aby Twoje mieszkanie nie miało żadnych poważnych usterek, ponieważ może to mocno zaniżyć jego cenę. Chcąc szybko sprzedać mieszkanie, musisz przygotować się pod kątem organizacyjnym, estetycznym i technicznym – odpowiednio zredagowane ogłoszenie z wyraźnymi zdjęciami, przyjemny zapach w pomieszczeniach i Twoje kompetentne odpowiedzi na pytania to podstawa. Warto pokazać kupującemu, że Twoje mieszkanie na sprzedaż to jego wymarzone lokum.

Trzymaj emocje na wodzy

Zastanawiając się nad tym, jak szybko sprzedać mieszkanie, musisz pamiętać o tym, aby nie rządziły Tobą emocje. Często wystawiane na sprzedaż mieszkanie związane jest z ważną rodzinną historią oraz sentymentalnymi wspomnieniami. Z tego właśnie powodu zwlekasz z decyzją o oddaniu go innym właścicielom. Przez to również możesz przeceniać wartość nieruchomości. Co więcej, często zastanawiasz się także, czy nowi właściciele będą odpowiednio dbali o ważną dla Ciebie nieruchomość. W czasie, w którym sprzedajesz mieszkanie, postaraj się nie myśleć o nim w kategoriach sentymentalnych. Musisz wziąć pod uwagę jedynie rynkowe realia.

Skorzystaj z usług rzeczoznawcy

Jeśli po raz pierwszy sprzedajesz mieszkanie i nie orientujesz się, jaka może być jego wartość – skorzystaj z usług rzeczoznawcy. To specjalista, którego zadaniem jest prawidłowa i dokładna ocena stanu nieruchomości oraz jej wartości rynkowej. Musi to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz Kodeksem Etyki Zawodowej. Rzeczoznawca ocenia każdą nieruchomość w sposób obiektywny oraz niezależny. Dzięki profesjonalnej ocenie wartości rynkowej Twojego mieszkania będziesz wiedział, jaka jest odpowiednia cena do jego do sprzedaży oraz do jakiej kwoty możesz zejść w ewentualnych negocjacjach.

Przed sprzedażą zastosuj „home staging”

Home staging to nic innego, jak odpowiednie przygotowanie mieszkania do oglądania go przez potencjalnych nabywców. Celem home stangingu jest pokazanie, że mieszkanie wygląda na więcej warte niż w rzeczywistości. Jest to bardzo popularna technika za granicą, jednak w Polsce już coraz więcej osób chcących sprzedać mieszkanie korzysta z usług specjalisty, który nazywa się home stager. Jego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży poprzez:

  • zadbanie o nowe tekstylia,
  • odpowiednie oświetlenie mieszkania,
  • przyjemny zapach,
  • świeże kwiaty.

To kluczowe elementy, które mają znaczący wpływ na potencjalnych kupców.

Jakie techniki stosowane są w home stagingu?

Techniki home stagingu oparte są w głównej mierze na zasadach marketingowych. Cała istota home stagingu ma sens wtedy, gdy wielu potencjalnych kupujących ogląda mieszkanie, ale nie decyduje się na jego kupno. Może to oznaczać, że zainteresowali się ciekawą ofertą i niską ceną, jednak rzeczywiste mieszkanie nie odpowiada ich wymaganiom. Przygotowanie mieszkania dla potencjalnych kupców to tak podstawowe czynności, jak odkurzenie, umycie okien, naczyń czy łazienki. Pamiętać należy o schowaniu wszystkich przedmiotów osobistych, takich jak zdjęcia, plakaty, ubrania, pamiątki.

Przygotuj się na pytania potencjalnych kupców mieszkania

Podczas oglądania nieruchomości nabywcy z pewnością będą zadawać Ci różne pytania na temat Twojego mieszkania. Musisz więc jak najlepiej się do tego przygotować. Na pewno warto przejrzeć ostatnie rachunki, przeglądy czy odczyty liczników. Możesz także upewnić się co do sytuacji prawnej Twojej nieruchomości. W tym celu zapoznaj się z takimi dokumentami, jak:

  • księga wieczysta,
  • przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego,
  • wypis z rejestru gruntów i budynków,
  • pozwolenie na budowę i użytkowanie.