; plan wygodnego mieszkania

Szukasz wygodnego mieszkania – patrz na projekt

Dla każdego wygoda może oznaczać coś innego. Dla jednych jest to wiele pomieszczeń, które można zaaranżować na garderobę, siłownię czy salę kinową.

Inni marzą o niewielkim mieszkaniu, w którym każdy metr będzie przemyślany i zagospodarowany. W skrócie mówimy tutaj o funkcjonalności naszych pomieszczeń, a to zależy od wybranego projektu.

Odpowiedzialny wybór

Oglądając plany poszczególnych inwestycji najwięcej informacji uzyskamy patrząc na rzut lokalu. Analizując go, możemy wiele rzeczy wywnioskować oraz zaplanować. Warto na tym etapie mieć od mieszkania pewne oczekiwania. Powinniśmy wiedzieć, ile pomieszczeń ma mieć nasze mieszkanie, ile łazienek czy też na jaką stronę powinny wychodzić okna.

Planowane meblowanie

Warto dokładnie przeanalizować rzut lokalu oraz jego metraż. Musimy na tym etapie także pomyśleć o umeblowaniu mieszkania. Wiedząc, że w salonie oprócz sofy i telewizora ma stanąć stół na sześć osób oraz gablotka z zastawą możemy wstępnie oszacować ile metrów powinno mieć to pomieszczenie.

Dzięki temu możemy zaplanować rozkład każdego pokoju oraz ewentualnie zmiany w projekcie, takie jak przesunięcie ścian. O umeblowanie rzutu lokalu możemy poprosić architekta bądź zrobić to samodzielnie używają ołówka, linijki i odpowiedniej skali.

Odrobina swobody

Wybierając własne mieszkanie pamiętajmy o odrobinie swobody. Nie każde pomieszczenie musi być wykorzystane w 100%. Może się zdarzyć, że za kilka lat będziemy potrzebowali dodatkowego pokoju dla dziecka bądź będziemy często mieli gości i przyda się dodatkowe miejsce do spania.

Warto wybiec myślami w przyszłość i przeanalizować takie sytuacje. Ponadto, na każdym etapie planowania możemy o czymś zapomnieć, dlatego dodatkowa przestrzeń będzie wtedy bardzo potrzebna.

Wyobraź sobie to…

Planując rozkład mieszkania warto sobie je dobrze zwizualizować. Musimy widzieć oczami wyobraźni, co będziemy robić w konkretnym pomieszczeniu i ile potrzebujemy miejsca. Zwróćcie uwagę także na oświetlenie pokoi. Będzie to także przydatna informacja, jeśli na parapecie chcemy zorganizować sobie mini ogródek. Musimy pamiętać także o miejscach do przechowywania. Dodatkowe miejsce na ręczniki, pościel czy kurtki to ważne elementy każdego funkcjonalnego mieszkania.

Z rzutu lokalu możemy wyczytać wiele informacji. Dzięki nim możemy także zmienić nasze oczekiwania bądź rozkład mieszkania. Warto negocjować swoje warunki, aby nasze mieszkanie było dla nas wygodne, funkcjonalne i po prostu przytulne.