; wentylacja w mieszkaniu

Wentylacja w mieszkaniu – co powinieneś wiedzieć?

Odpowiednia wentylacja mieszkania zapewnia przede wszystkim odpowiednią jakość powietrza. Dzięki niej unikamy także powstawania pleśni i innych szkód wywoływanych wilgocią.

Jakie są podstawowe zadania wentylacji mieszkaniowej?

Odpowiednia wentylacja w mieszkaniu ma zapewnić przede wszystkim odpowiednią jakość powietrza. Nie powinna ona dopuścić do powstawania pleśni na ścianach czy sufitach oraz innych szkód wywoływanych wilgocią. Warto zaznaczyć, że zadaniem dobrej wentylacji jest regulacja wymiany powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Jednocześnie nie powinna ona powodować przeciągów w mieszkaniu. To kluczowa kwestia, zwłaszcza jeśli masz w domu małe dzieci. Ważnym zadaniem wentylacji jest również regularne usuwanie ze wszystkich pomieszczeń szkodliwych związków i substancji. Mogą to być na przykład dwutlenek węgla, para wodna, zapachy z gotowania lub dym tytoniowy, które w nadmiarze mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Jeśli boli Cię głowa, czujesz się zmęczony i często narzekasz na chore drogi oddechowe, zastanów się nad kupnem odpowiedniej wentylacji do budynku.

Co zyskasz dzięki dobrej wentylacji w mieszkaniu?

Jeśli w Twoim mieszkaniu będzie odpowiednia wentylacja, będziesz mógł zredukować zapotrzebowanie na energię cieplną, co związane jest ze sporymi oszczędnościami. Raz wydane pieniądze na wentylację przyczynią się do oszczędzania przez wiele lat. Odpowiedni system wentylacyjny w mieszkaniu przyczyni się do lepszej jakości życia mieszkańców. Przygotowując się do wymiany systemu wentylacji, musisz też pamiętać o regulacjach dopływu strumieni powietrza do określonych pomieszczeń.

Rodzaje wentylacji w mieszkaniu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Istnieje wiele systemów wentylacji w mieszkaniach. Sprawdź jakie i wybierz najlepsze rozwiązanie do swojego mieszkania.

  • Wentylacja naturalna (grawitacyjna), która doskonale sprawdza się zimą, gdy różnice temperatur wewnątrz mieszkania i na zewnątrz bardzo się różnią. Rodzaj ten działa w następujący sposób: powietrze z mieszkania usuwane jest przez kanały wywiewne poza budynek mieszkalny, a zamiast niego napływa świeże powietrze z zewnątrz. Taki rodzaj wentylacji nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo wiąże się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi.
  • Wentylacja wyciągowa, czyli tak zwane kratki wentylacyjne. W tym typie systemu ważne jest odpowiednie rozmieszczenie kratek oraz prawidłowa ich regulacja. Ten rodzaj wentylacji działa bez względu na warunki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać, że z kratek wentylacyjnych nie można korzystać w pomieszczeniach z kotłem lub kominkiem, gdyż mogą spowodować cofnięcie się spalin.
  • Wentylacja dwubiegunowa (hybrydowa), która działa jak wentylacja mechaniczna lub naturalna w zależności od warunków atmosferycznych. Jej zaletą jest to, że uruchamiana jest tylko wtedy, kiedy jest taka potrzebna.
  • Wentylacja nawiewno-wywiewna, w której wymiana powietrza zachodzi za pomocą wentylatorów. Do jej zalet należą między innymi: oczyszczanie napływającego zanieczyszczonego powietrza do mieszkania dzięki filtrowi oraz możliwość ogrzania nawiewanego powietrza.

Wybierając system wentylacyjny do mieszkania, musisz pamiętać o tym, że w sprzedaży dostępne są najnowocześniejsze rozwiązania, które pozwolą Ci w skuteczny i bezpieczny sposób uchronić mieszkanie przed wilgocią. Dzięki odpowiednio dobranej wentylacji do mieszkania poprawisz jakość życia wszystkich domowników.