;

Rośliny oczyszczające powietrze w domu – naturalny filtr w Twoim mieszkaniu

Zima to okres, w którym jakość powietrza w Polsce przekracza często dopuszczalną normę. Pokojowa zieleń to nie tylko element wystroju – istnieje wiele gatunków roślin, które dodatkowo oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków. Sprawdź, przed czym uchronią Cię rośliny w domu oraz wybierz takie, które zadbają o Twoje zdrowie z czystym powietrzem.

Rośliny w domu – nie tylko jako dekoracja

Rośliny to nieodłączny element wystroju wnętrza, który nadaje odpowiedniego klimatu w mieszkaniu oraz wpływa korzystnie na samopoczucie domowników. Wiele gatunków kwiatów doniczkowych działa w sposób uspokajający, a także poprawiający koncentracje ludzi, którzy znajdują się w ich pobliżu. Rośliny do sypialni, kuchni czy salonu spełniają jednak również jedną bardzo ważną funkcję – są naturalnym filtrem i oczyszczaczem powietrza pochłaniającym szkodliwe substancje i związki.

Rośliny oczyszczające powietrze – zielony filtr w mieszkaniu

Kwiaty oczyszczające powietrze to naturalna ochrona przed szkodliwymi substancjami, które tworzą się każdego dnia w środku mieszkania. Zieleń doniczkowa to ekologiczny oczyszczacz powietrza, który dezaktywuje wiele toksyn, które są niewidoczne dla ludzkiego oka – przykładem są substancje z dymu tytoniowego oraz fal z różnych urządzeń elektronicznych. Dodatkowo rośliny te niwelują szkodliwe działalnie alergenów oraz drobnoustrojów – siła działania zależna jest jednak od typu gatunku.

Rośliny oczyszczające powietrze w domu – przed czym chronią?

Wiele toksyn unoszących się w powietrzu nie jest wyczuwalnych przez człowieka. Rośliny doniczkowe jednak są wyczulone na groźne substancje, dzięki czemu gwarantują czystość powietrza oraz poprawiają komfort życia w mieszkaniu. Zieleń w domu uchroni domowników przed, m.in.:

  • odchodami roztoczy,
  • benzenem i ksylenem (substancjami znajdującymi się np. w klejach i lakierach),
  • formaldehydem (substancja emitowana przez urządzenia grzewcze),
  • substancjami smolistymi (np. nikotyna),
  • tlenkiem węgla.

Jakie gatunki roślin wybrać?

Istnieje wiele rodzajów roślin, które skutecznie filtrują powietrze ze szkodliwych związków. Dowiedz się, które gatunki roślin doniczkowych są najlepszymi filtrami powietrza i wybierz kwiat, który zadba o stan Twojego zdrowia oraz nada stylu wnętrzu mieszkania.

Aloes

Aloes to roślina, która produkuje dużą ilość tlenu, a jej liście zawierają wiele witamin (A, C, E), soli mineralnych (magnez, potas, wapń, cynk) oraz innych cennych składników, które wpływają pozytywnie na zdrowie domowników. Dzięki tym substancjom miąższ aloesu posiada właściwości regenerujące skórę, a dodatkowo działa bakteriobójczo. Roślina skutecznie absorbuje działanie benzenu, formaldehydu, tlenku oraz dwutlenku węgla.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat należy do grupy roślin, które oczyszczają powietrze bardzo skutecznie. Kwiat ten neutralizuje szkodliwe działanie benzenu, trichloroetylenu, formaldehydu, ksylenów, acetonu, amoniaku czy alkoholu. Skrzydłokwiat gwarantuje również ochronę przed zarodnikami grzybów i pleśni oraz składnikami, które znajdują się w dymie tytoniowym. Roślina nie wymaga specjalnej troski – nie potrzebuje ona zbyt dużej ilości słońca i nawodnienia.

Bluszcz pospolity

Bluszcz to roślina, która radzi sobie z pochłanianiem szkodliwych substancji, które emitowane są przez spaliny samochodów. Bluszcz neutralizuje skutecznie tlenek węgla, trichloroetylen, formaldehyd czy benzen. Roślina dobrze znosi niskie temperatury, jednak nie powinna być wystawiana na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

Paproć

Paproć to roślina, która lubi dużą wilgotność powietrza oraz zacienione miejsca. Wydziela ona dużą ilość tlenu oraz neutralizuje szkodliwe działanie formaldehydu, ksylenu oraz szkodliwe promieniowanie, które emitowane jest przez urządzenia takie jak, np. komputer czy telewizor.

Chryzantema wielokwiatowa

Chryzantema nie jest popularnym wyborem do mieszkań – jest jednak ona jedną z najlepiej oczyszczających powietrze roślin. Absorbuje oraz niweluje szkodliwe działanie takich substancji jak m.in. trichloroetylen, formaldehyd, benzen oraz inne, silnie trujące związki – ksylen czy amoniak.