; pokój gracza

Pokój gracza komputerowego – jak urządzić idealne wnętrze do grania?

Urządzenie pokoju dla gracza to nie lada wyzwanie. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, nasłonecznienia, zaciemnienia i doboru mebli to tylko niektóre z elementów, które tworzą idealną przestrzeń do grania. Dowiedz się, jak urządzić pokój gamingowy i spraw, aby Twoje dziecko poczuło się jak zawodowy gracz.

Pokój gracza – prawdziwe wyzwanie do urządzenia

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się tzw. pokoje gamingowe, w których zarówno dzieci, jak i nastolatkowie spędzają wiele godzin na graniu swoje ulubione tytuły. Pomieszczenia te różnią się od tradycyjnych pokojów – ich aranżacja wymaga przeanalizowania wielu czynników, które zapewnią komfort podczas wielogodzinnego grania na komputerze czy konsoli. Pokój gamingowy to miejsce, które rządzi się swoimi prawami – kolory ścian, ułożenie pokoju czy specjalne meble – wszystko to ma wpływ na wygodę oraz przyszłe wyniki w grach.

Pokój gracza – od czego zacząć aranżację?

Aranżację pokoju gracza zacznij od podstaw – nawet najmniej istotne szczegóły mają wpływ na późniejsze odczucia podczas spędzania czasu przed komputerem i konsolą. Podczas urządzania pokoju gamingowego pamiętaj o takich czynnikach, jak:

  • zwymiarowanie pokoju – bardzo ważnym aspektem podczas projektowania takiego pomieszczenia, jest jego dokładne zwymiarowanie; przeanalizuj każdą wnękę, rozmieszczenie drzwi, okien oraz ewentualnych skosów i filarów,
  • określenie funkcji pokoju – z racji tego, że pokoje gamingowe służą głównie do grania, pamiętaj również o innych funkcjach tego pomieszczenia; zadbaj o wygodne miejsce do nauki oraz wypoczynku – przy rozmieszczaniu mebli pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni dla łóżka oraz miejsca, w którym dziecko odrobi lekcje czy pouczy się do sprawdzianu,
  • uwzględnienie nasłonecznienia pokoju – pamiętaj o tym, że stanowisko gracza wymaga odpowiedniego naświetlenia; zwróć uwagę na to, jak wiele słońca przenika do środka pomieszczenia przez okno oraz to, czy światło z innych części domu np. przedpokoju nie przedostaje się przez drzwi i nie pada wprost na ekran monitora lub telewizora; dzięki temu ocenisz, w którym miejscu umieścisz biurko, komputer lub konsolę i podejmiesz decyzję o montażu odpowiednich rolet zaciemniających.

Idealne stanowisko gracza komputerowego – jak urządzić?

Przed doborem odpowiednich mebli zastanów się, w jakie gry oraz na jakiej platformie najchętniej gra Twoje dziecko. W przypadku aranżacji pokoju gracza komputerowego kluczową kwestią urządzania pozostaje stanowisko komputerowe.

Biurko

Biurko stanowi najważniejszy element stanowiska gracza komputerowego. Przy jego wyborze pamiętaj o tym, aby umożliwiało one swobodną regulację wysokości blatu (optymalnie wynosi ona około 72 cm) – ważne jest jednak to, że im większy wzrost, tym wyższe biurko jest potrzebne (z racji tego, aby pozycja siedząca nie powodowała garbienia się). Biurko gracza powinno pomieścić nie tylko komputer, monitor i klawiaturę – zadbaj o odpowiednią przestrzeń, która umożliwi swobodne operowanie myszką. Dodatkowym udogodnieniem w meblu są również modyfikacje takie jak, np. przepusty kablowe czy gniazda wpuszczane przez blat, które umożliwiają podłączenie różnego sprzętu.

Fotel gamingowy

Fotele gamingowe to meble do pokoju gracza, które zapewniają maksymalną wygodę dla osób, które spędzają wiele czasu przed ekranem komputera. Fotele dla graczy posiadają specjalne, wyprofilowane oparcia, miękkie podłokietniki, wysokie zagłówki oraz mobilną konstrukcję, która umożliwia swobodne operowanie ciałem podczas grania.

Kolor ścian, rolety i zasłony

Zadbaj o odpowiedni nastrój oraz spraw, aby światło nie odbijało się od ekranu monitora. Dzięki temu zapewnisz najlepszą widoczność, która wpłynie na komfort grania oraz osiąganie najlepszych wyników. Optymalnym rozwiązaniem są ściany w ciemnych kolorach oraz specjalne rolety i zasłony, które skutecznie zatrzymają światło przed niechcianym odbijaniem się od ekranu.