; aranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki – wanna czy prysznic?

Remontujesz łazienkę? Masz dylemat pomiędzy wanną a prysznicem? Wybór urządzenia w głównej mierze zależy od metrażu oraz własnych preferencji. Dowiedz się, czym charakteryzują się wanny i prysznice oraz jakie mają zalety.

Wanna czy prysznic – Problem małej łazienki

Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, które najciężej urządzić – zwłaszcza w sytuacji, w której metraż jest mały. Największym problemem aranżacji niedużej łazienki jest wybór między wanną a prysznicem. Dobór urządzenia uzależniony jest głównie od wielkości pomieszczenia i od osobistych preferencji domowników. Zarówno wanny, jak i prysznice posiadają parę zalet – jedną z nich jest zróżnicowana budowa, dzięki której dopasujesz urządzenia sanitarne do każdego rodzaju łazienki.

Wanna – łazienkowa strefa relaksu

Po długim i wyczerpującym dniu ukojeniem jest długa, gorąca kąpiel. W takim wypadku wanna jest niezastąpiona – to w niej poprawisz sobie nastrój. W urządzeniu sanitarnym przeprowadzisz sobie również zabiegi pielęgnacyjne takie jak np. aromaterapia, którą wykonasz poprzez dolanie do gorącej wody soli morskiej czy olejków. W przypadku, gdy metraż nie jest zbyt duży, rozejrzyj się za wanną o budowie asymetrycznej, która dopasowana jest do tych najmniejszych łazienek.

Zalety wanny

Zalety wanny doceniają zwłaszcza rodziny z dziećmi – ich budowa znacząco ułatwia ich codzienną pielęgnację. Dla maluchów jest to doskonała okazja do wodnych zabaw oraz nauki samodzielnej kąpieli. Gorące kąpiele w wannie przyspieszają regenerację tkanek, wspomagają krążenie czy łagodzą nerwobóle. Wanny przystosowane są również do zamontowania panelu z hydromasażem, który ma właściwości lecznicze – łagodzi on, m.in. bóle stawów, głowy czy rozluźnia napięte mięśnie. Urządzenie ma również inną funkcję – w razie potrzeby bez problemu wykonasz w niej np. pranie ręczne.

Prysznic – wygoda w małej łazience

Kabina prysznicowa jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla małych łazienek. Niektóre modele zajmują niewiele ponad 0,5m2 powierzchni, przez co ustawisz prysznic w dowolnym miejscu w swojej łazience. Popularnym typem prysznica są kabiny typu walk-in, które stawiane są bezpośrednio na podłodze. Tego typu kabiny powstały z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie – nie posiadają progu, przez co przystosowane są, m.in. dla osób niepełnosprawnych czy starszych, które mają problem z poruszaniem się. Prysznic sprzyja również łatwej higienie – w kabinie bez problemu wykonasz peeling czy depilację.

Zalety kabiny prysznicowej

Zaletami kabin prysznicowych jest lekkość i estetyka – ich budowa sprawi, że łazienka ulegnie wizualnemu powiększeniu. Prysznice są wygodną opcją dla osób, które cenią sobie szybkie orzeźwienie. Szybki prysznic to zdrowa dawka energii dla ciała – taka kąpiel sprawdzi się o każdej porze dnia – rano po przebudzeniu, po pracy czy po męczącym treningu. Kolejną zaletą jest łatwość w ich czyszczeniu – zabrudzenia nie osadzają się na ściankach – cały brud wpada do wlewu. Dodatkowo budowa kabin umożliwia domontowanie dodatkowych udogodnień takich jak np. półki, na których umieścisz wszystkie swoje kosmetyki.

Wanna i prysznic – zużycie wody

Jeżeli chodzi o zużycie wody, to oszczędniejszy jest prysznic – wszystko jednak zależy od wielkości wanny oraz czasu, jaki poświęcasz na kąpiel w kabinie. Na napełnienie średniej wielkości wanny potrzeba ok. 140-150 litrów wody – w porównaniu do prysznica jest to dużo. W czasie szybkiego prysznica zużyjesz około 15 litrów wody na minutę. Jeżeli jednak nie wystarczy Ci krótka kąpiel lub zastosujesz hydromasaż, pobyt będzie dłuższy – ilość wykorzystanej wody będzie wtedy podobna do tej w wannie.

Prysznic z wanną – kompromis dla niezdecydowanych

Połączenie wanny z prysznicem jest bardzo praktycznym rozwiązaniem w przypadku niewielkich łazienek. Fuzja urządzeń polega na zamontowaniu w wannie specjalnego panelu, który spełnia funkcje kabiny prysznicowej. Urządzenia te charakteryzują się różnorodną budową, dzięki czemu bez problemu sprawdzą się w każdej łazience. Wanno-prysznice projektowane są w różnych kształtach, np. prostokątnym lub owalnym. Zamontowany parawan zabezpiecza podłogę przed zalaniem wodą, a kształt misy wpływa na wygodną kąpiel.