;

Obrazy do salonu – jak dobrać do najpopularniejszych aranżacji?

Dopełnij aranżację swojego salonu obrazami. Odpowiednio dobrane dodatki podkreślą wyjątkowy styl Twojego pokoju dziennego, a Ty uzewnętrznisz swojego poczucie stylu i dobry gust. Podpowiadamy, jak dobrać obrazy do salonu, tak aby idealnie komponowały się z jego aranżacją. Proponujemy kilka stylów, które cieszą się dużą popularnością.

Obrazy do salonu w stylu skandynawskim

Skandynawskie aranżacje cieszą się nieustannie rosnąca popularnością. Jasne barwy, geometryczne kształty oraz praktyczne i ergonomiczne meble pozbawione są dużej ilości zdobień. Idealnie wpasowany do tej aranżacji obraz z pewnością będzie satysfakcjonującym elementem ozdobnym, który urozmaici wnętrze i doda mu nieco przytulności. Co sprawdzi się w stylu skandynawskim?

  • Drewno jako materiał dominujący – jako że drewno dominuje w stylu skandynawskim, warto postawić na obrazy w ramkach wykonanych właśnie z tego materiału.
  • Postaw na jasne, chłodne barwy, które nie będą zbyt mocno kontrastować z dominującymi w stylu skandynawskim bielami i szarościami.
  • Wybierz obraz bez dużej ilości szczegółów. Obrazki w stylu skandynawskim często przedstawiają zwierzęta lub martwą naturę.
  • Sprawdzi się czarno-biały obrazek przedstawiający sztukę wizualna op-art.
  • Popularnym elementem wzornictwa w tym stylu są napisy wykonane na ścianach minimalistycznym fontem.

Styl nowoczesny – jaki obraz do salonu?

Nowoczesne aranżacje dają duże pole do popisu w kwestii dobioru wszelkiego rodzaju zdobień. Możesz pozwolić sobie na silne kontrasty, a także odważne wzory i kolorystykę. W nowoczesnych wnętrzach doskonale przedstawiają się obrazy w stylu kubistycznym, na których mogą widnieć pejzaże i martwa natura, ale również podobizny człowieka. Sprawdza się też wszelka abstrakcja przedstawiająca złudzenia optyczne oraz dynamiczne, głębokie kompozycje wizualne.

Nowoczesne obrazy do salonu często występują również w konwencji sztuki ulicznej – na takie rozwiązania decydują się domownicy, którzy chętnie komentują rzeczywistość i udzielają się w wielu społecznych inicjatywach. W tego typu aranżacjach popularne są również obrazy przypominające komiksy.

Obrazy do salonu klasycznego

Jeśli Twój salon jest zaaranżowany jest w stylu klasycznym, zapomnij o wyżej wymienionych rozwiązaniach. Żadne wydruki nie wkomponują się dobrze w klasyczny, bogato zdobiony styl. Tutaj najlepiej postawić na malowane na płótnie obrazy, które zachowują realizm w przedstawianiu martwej natury, pejzaży oraz scen rodzajowych.

Obrazy ręcznie malowane, aby wkomponować się w klasyczny styl, powinny znajdować się w zdobionych, drewnianych ramach. Ich kolorystyka powinna dobrze wpasowywać się do barw dominujących na ścianach oraz innych dodatkach. Jednak należy uważać, aby kompozycja obrazu nie zlewała się z otoczeniem. W tym celu należy szczególną uwagę zwrócić na kolor ramy – może być ona zdobiona złoconymi lub miedzianymi elementami.

Styl to nie wszystko – o tym pamiętaj podczas doboru obrazu do salonu

Poza stylem obrazu musisz zwrócić uwagę również na kilka innych aspektów, bowiem na to, czy obraz wkomponuje się w wewnętrzną przestrzeń, wpływa również wiele innych czynników.

Metraż salonu

Właściciele niewielkich salonów muszą uważać na to, by obraz nie był zbyt duży, ponieważ zdominuje inne elementy wystroju i zaburzy aranżację. W takim wypadku nawet lepiej jest rozważyć powieszenie dwóch mniejszych malowideł. Tło obrazu również nie powinno zlewać się z kolorem ściany. W większych salonach masz znacznie więcej swobody w czasie doboru obrazu.

Umiejscowienie obrazu

Zadbaj o to, by Twój obraz nie był przesłonięty przez inne elementy wyposażenie salonu. Aby dobrze go wyeksponować, powieś go mniej więcej na wysokości oczu. Najlepiej bliżej środka ściany, unikaj kątów pokoju. Jeżeli decydujesz się na powieszenie kilku obrazów, których wielkość jest inna, wieszaj je tak, aby ich górne krawędzi nie znajdowały się w jednej linii.

Dobór ramy

Rama to bardzo ważny element obrazu, który musi być dopasowany zarówno do samego malowidła, jak i do aranżacji wnętrza. Zwróć jednak uwagę na to, by rama dobrze komponowała się z wystrojem, ale nie zlewała się z nim. Weź pod uwagę różne rozwiązania, np. ramy podświetlane.