;

Ożyw swoje wnętrze, czyli jakie kwiaty doniczkowe wybrać do domu?

Kwiaty doniczkowe w domu to namiastka natury, która uspokaja i relaksuje. Dla wielu miłośników pięknych wnętrz, rośliny ozdobne do domu stanowią ważny element aranżacji. Dlaczego warto wstawić kwiaty do salonu oraz pomieszczeń w mieszkaniu. Na jakie rośliny postawić, by uprawa była łatwa, a obecność kwiatów przynosiła korzyści dla domowników?

Dlaczego warto mieć w domu kwiaty doniczkowe?

Obecność roślin w domu to niekwestionowane korzyści dla wszystkich domowników. Każde wnętrze potrzebuje bowiem odrobiny elementów przywołujących naturę. W jaki sposób kwiaty doniczkowe wpływają pozytywnie na domowników?

 1. Są piękną, naturalną ozdobą – roślinami można ozdobić meble, okna czy po prostu postawić je na podłodze. Rośliny wpisują się doskonale w każdy styl aranżacyjny.
 2. Poprawiają samopoczucie – rośliny zwiększają poziom empatii człowieka. Dbając o rośliny, uczysz się również troski o innych domowników.
 3. Podnoszą poziom wilgotności powietrza – z roślin wydziela się para wodna, która w naturalny sposób zwiększa wilgotność powietrza. Ma to szczególnie ważne znaczenie w sezonie grzewczym.
 4. Oczyszczają powietrze – rośliny wykorzystują dwutlenek węgla do fotosyntezy. Pochłaniają zatem CO2 wydychany przez domowników oraz dostający się do domu z zewnątrz.
 5. Pomagają w koncentracji – obecność roślin pozytywnie wpływa na koncentrację oraz produktywność. Warto nimi dekorować zatem nie tylko mieszkania, ale również biura.

Jakie rośliny doniczkowe postawić w mieszkaniu?

Wybór roślin zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od aranżacji wnętrza, a także od poziomu nasłonecznienia i tego, ile czasu masz, by ich doglądać.

Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Jeśli masz sporo obowiązków zawodowych i domowych, najlepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu rośliny doniczkowe, które nie wymagają poświęcania im dużej ilości czasu. Najlepszym wyborem będą takie kwiaty, które nie potrzebują dużej ilości wilgoci w powietrzu (suche powietrze w sezonie grzewczym) oraz dobrze radzą z mniejszą ilością światła (słabe nasłonecznienie mieszkania lub mała ilość światła w zimie lub jesienią). Kwiaty te wymagają jedynie regularnego podlewania. Od czasu do czasu można również je nawozić lub przetrzeć wilgotną szmatką z kurzu. Do mało wymagających roślin należą:

 • szeflera drzewkowata,
 • echmea wstęgowata,
 • aspidistria wyniosła,
 • dracena deremeńska,
 • zielistka Sternbergera.

Rośliny oczyszczające powietrze

Jeśli mieszkasz w centrum miasta, do Twojego domu z pewnością dostaje się sporo zanieczyszczeń emisyjnych. Wówczas dobrze umieścić w mieszkaniu rośliny, które dobrze oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla. Do gatunków, które dobrze radzą sobie z redukcją ilości CO2 w powietrzu należą m.in.:

 • skrzydłokwiat,
 • rapis wyniosły,
 • bluszcz pospolity,
 • paprotka,
 • epipremnum złociste.

Jakie rośliny do jakiego pomieszczenia?

W każdym pomieszczeniu dobrze wyglądają inne rośliny. Zwróć również uwagę na to, jakie funkcje one pełnią i dobierz je tak, by nie tylko pięknie dekorowały wnętrze, ale również pomagały w codziennym życiu.

Rośliny do sypialni

W sypialni najlepiej sprawdzają się rośliny, które nocą oddają do atmosfery dużo tlenu. Znacznie ułatwi to zasypianie, co z kolei podniesie samopoczucie każdego ranka. Do gatunków roślin idealnych do sypialni należą m.in.: paprotki, plamy, zielistki i figowce.

Kwiaty do łazienki

W łazience dobrze poradzą sobie rośliny, które lubią mało nasłonecznione miejsca oraz dużą ilość wilgoci. Łazienkę możesz zatem udekorować paprotkami, bluszczami czy sitowiem. Dobrze sprawdzą się też rośliny egzotyczne, jak choćby palmy i fiołki afrykańskie.

Rośliny do kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które z powodzeniem możesz ozdobić aromatycznymi ziołami, które nie tylko pięknie wyglądają i wydzielają przyjemny zapach, ale również posłużą jako przyprawy. Zatem szałwia, bazylia, rozmaryn czy mięta w doniczkach sprawdzą się w każdej kuchni. Oprócz tego możesz postawić również inne kwiaty na słoneczny parapet – np. kaktusy, trzykrotki czy pelargonie.

Kwiaty do salonu

W salonie najlepiej postawić rośliny oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń emisyjnych lub dymu tytoniowego.  Zwykle nawilżają one również skutecznie powietrze i nie wymagają dużej uwagi podczas pielęgnacji. Do salonu wybierz zatem figowce, skrzydłokwiat, anturium, draceny.