; przygotowania do świąt przy nakrytym stole

Jak przygotować mieszkanie do świąt?

Przygotowanie Świąt wiąże się nie tylko z wyborem odpowiednich prezentów, czy przygotowaniem potraw. To także czas na porządki świąteczne, które nieraz potrafią przyprawić o zawrót głowy. Aby magia świąt mogła naprawdę zagościć w naszych domach, warto do tego zadania podejść metodycznie. Nie róbmy wszystkiego na ostatnią chwilę. Najlepiej, gdy sprzątanie domu na święta rozpoczniemy już na kilka tygodni wcześniej. Jak to zrobić najlepiej i od czego zacząć? Podpowiadamy.

Porządki świąteczne – od czego zacząć

Listopad to idealny miesiąc, aby zacząć nasze porządki przed świętami. Skupmy się na tych miejscach, które zazwyczaj pomijamy. Przejrzyjmy bibeloty, przeterminowane produkty oraz nieaktualne notatki, których należy się pozbyć. Oczywiście nie wszystko naraz. Podzielmy czas sprzątania na konkretne dni, w których będziemy zajmować się jednym z pomieszczeń. Nie zapomnijmy o szufladach z dokumentami, wytrzyjmy je z kurzu i posegregujmy na aktualne i te, które można już wyrzucić.

W łazience sprawdźmy terminy przydatności kosmetyków i detergentów. Posegregujmy je zgodnie z przeznaczeniem. Te najrzadziej używane odłóżmy głębiej, pozostawmy tylko to, co przydaje się najczęściej. Umyjmy płytki ścienne oraz podłogowe. Aby uniknąć niechcianych zacieków, należy przecierać mokrą glazurę suchą szmatką z mikrofibry.

Świąteczne porządki – jak sprzątać na święta

Pamiętajmy, aby generalne porządki przeprowadzać z góry na dół. Na początek sprzątamy najwyżej umiejscowione meble i obrazy, przemywając je z kurzu i osadu. Szafki kuchenne dość często są pokryte tłustymi plamami, które łatwo wyczyścimy za pomocą miękkiej strony zmywaka oraz płynu do naczyń. Kaloryfery oraz rury umyjemy dokładnie szczotką do butelek owiniętą gazą. Natomiast żaluzje wyczyścimy zwykłą, bawełnianą skarpetką, która założona na rękę, doskonale zmiata wszelki kurz.

Przed przystąpieniem do gotowania świątecznych potraw, należy rozmrozić i umyć lodówkę oraz zamrażarkę. Tutaj przydatna będzie woda z sodą oczyszczoną i octem. Posiadane w domu szklane akcesoria dekoracyjne, najlepiej przetrzeć miesiąc przed świętami. Kieliszki, wazony oraz patery umyjemy ciepłą wodą. Matowym sztućcom przywróci blask pasta zrobiona z sody oraz soku z cytryny.

Na dwa tygodnie przed świętami zarezerwujmy czas na mycie okien. Zacznijmy od powycierania ram szmatką zmoczoną w wodzie z detergentem, następnie umyjmy szyby według swojego ulubionego sposobu. Ostatnim etapem będzie zawieszenie świeżo wypranych i wyprasowanych firan. Jeśli okażą się zbyt szare lub żółte, namoczmy je przed praniem w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Ostatnim krokiem do perfekcyjnego posprzątania mieszkania na święta jest odkurzenie podłóg oraz dywanów. Oprócz trzepania warto przeczyścić je na sucho, przy użyciu gotowych proszków. Nie zapomnijmy także o wytarciu przypodłogowych listew. Kilka dni przed kolacją to odpowiedni moment, by wyprasować obrusy i serwetki świąteczne. Klimatu świąt dodadzą także okolicznościowe świeczniki i ozdoby na stole.