; choinka żywa czy sztuczna

Choinka w mieszkaniu – żywa czy sztuczna?

Co roku, wraz ze zbliżaniem się Świąt Bożego Narodzenia, wielu z nas zadaje sobie to samo pytanie: jaka choinka do mieszkania – żywa czy sztuczna? Choinka żywa to piękny zapach i atmosfera świąt, jednak dość szybko usycha. Sztuczne choinki są praktyczniejsze i można używać ich przez wiele lat. Wybór drzewek jest spory, jeśli więc zastanawiacie się nad tym, jaką choinkę kupić do mieszkania, poniższy artykuł, pomoże Wam w podjęciu decyzji.

Choinka sztuczna czy cięta?

Choinka sztuczna należy do praktycznych, gdyż dokonując jednego wydatku macie ozdobę na wiele lat. Dobre jakościowo drzewka o wysokości około 180 cm kosztują w granicach 200-300 zł, mniejsze są tańsze. Oferty choinek sztucznych z roku na rok są coraz bogatsze. Producenci coraz bardziej specjalizują się w imitowaniu konkretnych gatunków iglaków. Dostępne są również drzewka w kolorze białym, czy z efektem śniegu na gałęziach. Wyglądają designersko, nowocześnie i łatwiej jest je zmieścić w małym mieszkaniu, jednak to choinki żywe najlepiej tworzą nastrój świąteczny.

Żywa choinka w mieszkaniu nawiązuje do tradycji świąt, przepełniając zapachem cały dom. Sprawia, że zyskuje on niezwykły świąteczny klimat. Jednak decydując się na zakup żywej choinki, należy mieć świadomość także jej wad. Trzeba pamiętać o tym, że z choinki będą opadały igły, które będziemy musieli sprzątać. Cena żywej choinki nie należy do niskich. Mimo tego warto się na nią zdecydować, ze względu na naturalność, zapach i aspekt ekologiczny. Żadna bowiem sztuczna choinka, nie zastąpi tych wszystkich niezwykłych doznań.

Taka choinka w mieszkaniu nie musi być kłopotem, a po Świętach nie musimy się martwić o miejsce na przechowywanie żywego drzewka. Możemy oddać ją podczas specjalnie organizowanych poświątecznych zbiórek choinek, umieścić w śmietniku przeznaczonym na odpady wielkogabarytowe lub wrzucić do bioodpadów.

Jaka żywa choinka do mieszkania

Po wyborze rodzaju choinki przychodzi kolej decyzję o tym, jaki gatunek drzewka kupić. Choinka do małego mieszkania wybierana jest zazwyczaj spośród świerku, jodły lub sosny. Świerk należy do  gatunku wybieranego bardzo często ze względu na swój zapach oraz klasyczny wygląd. Jego cena jest także stosunkowo niewielka. Sprawdzi się jako choinka w małym mieszkaniu, gdyż jego gałązki nie rozkładają się tak łatwo jak gałązki sosny i po powieszeniu ozdób drzewko zajmie niewiele więcej miejsca niż przed jego obciążeniem.

Jodła jest najdroższym gatunkiem spośród świątecznych choinek. Posiada ona klasyczny kształt korony i nieopadające, mięsiste igły. Jodła w mieszkaniu może wytrzymać nawet dwa miesiące. Dodatkową jej zaletą jest odbijanie światła przez połyskliwe igły choinki. Należy do drzewek uniwersalnych i pasuje do większości wnętrz.

Sosna to najtańsze z gatunków drzewek z przeznaczeniem jako choinki. Jest również najmniej popularna. Posiada długie igły, w kolorze ciemnozielonym o zimnym odcieniu. To dobra propozycja dla osób, które chcą zaoszczędzić i nie są przywiązane do klasycznego pokroju świątecznego drzewka.

Żywa choinka w doniczce

W ostatnich latach coraz popularniejsze stały się choinki usadzane w donicach. Ten rodzaj choinek nadaje się np. na prezent dla osób, które mieszkają w domku jednorodzinnym. Drzewka te charakteryzują się trwałością oraz funkcjonalnością – nadają się np. do posadzenia w ogrodzie po zakończeniu okresu Świąt. Choinka w donicy to drzewko, które poprawia jakość powietrza, a po zasadzeniu w glebie nadaje jej odpowiedni poziom wilgotności oraz zapewnia cień latem na ogródku. Przed zakupem drzewka sprawdź dokładnie stan igieł (ewentualne zżółknięcia) oraz to czy drzewko nie posiada oznak żerowania szkodników roślinnych. Żywa choinka w doniczce powinna być stale pielęgnowana – odpowiednia troska o drzewko zapewni jej piękny wygląd na długie lata.