; jak zorganizować przeprowadzkę

Przeprowadzka – jak ją zorganizować?

Jeśli przygotowujesz się do przeprowadzki, odpowiednio wcześniej zadbaj o selekcję swoich rzeczy.

Czeka Cię przeprowadzka do nowego mieszkania? Jak zorganizować ją tak, aby na co dzień nikt nie zauważył chaosu, bałaganu i wielu kartonowych pudeł na środku pokoju? Po zapoznaniu się z tym poradnikiem, poznasz kilka najważniejszych zasad dotyczących przeprowadzki.

Po pierwsze – zacznij planowanie i pakowanie się z wyprzedzeniem

Przygotowania do przeprowadzki warto zacząć odpowiednio wcześniej. W tym celu zacznij od pakowania przedmiotów, które na co dzień przydadzą się najmniej – będą to książki, sezonowe ubrania, narzędzia czy zapasowa pościel. Nie omijaj żadnej szafki. Rób dokładny porządek w każdym pomieszczeniu i pozbywaj się zachomikowanych przez lata przedmiotów, które w nowym mieszkaniu z pewnością nie będą Ci potrzebne.

Po drugie – systematycznie zużywaj zapasy spożywcze

Podczas porządków w kuchni na pewno znajdziesz przeterminowane, wyschnięte i nienadające się już do spożycia produkty. Wyrzuć je od razu. Najlepiej ustaw w kuchni jeden karton, który przeznaczysz właśnie na takie produkty. Potem systematycznie zużywaj zgromadzone zapasy (kasze, cukier, makarony, mrożonki, jedzenie w puszkach) tak, aby do dnia przeprowadzki mieć ich jak najmniej. Może właśnie dzięki temu odkryjesz smaczne danie, które dotąd nie znałeś?

Po trzecie – przygotuj torby, kartony, etykiety…

Żadna przeprowadzka nie może się obyć bez toreb i kartonów. Muszą być one wytrzymałe, pojemne i różnej wielkości. Kartony i siatki możesz zamówić przez Internet lub poprosić o nie w sklepach. Przedmioty pakuj tematycznie – dzięki temu unikniesz chaosu przy rozpakowywaniu rzeczy. Przyda Ci się również folia bąbelkowa do owijania przedmiotów oraz taśma do zaklejania kartonów. Folię możesz zastąpić ręcznikami, a gazety do owijania szkła – papierowymi ręcznikami, z których będzie można później skorzystać.

Po czwarte – odpowiednio zorganizuj przeprowadzkę

Dokładnie zaplanuj sposób pakowania. Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest pakowanie rzeczy z danego pomieszczenia do tych samych kartonów. Jeśli pakujesz przedmioty z sypialni, wkładaj je do przeznaczonych na nie toreb i kartonów i od razu podpisz. W nowym mieszkaniu zanieś je od razu do pomieszczenia, które będzie Twoją sypialnią. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile kartonów przyjdzie Ci rozpakować w danym pokoju. Do pakowania przyda Ci się marker lub specjalne etykiety z nazwami rzeczy i pomieszczeń. Przedmioty pakuj ciasno, aby zmieściło się ich jak najwięcej. Pamiętaj jednak, aby nie zapełniać toreb i kartonów po same brzegi, ponieważ będą ciężkie i mogą sprawiać problemy przy przeprowadzce.

Po piąte – spakuj najpotrzebniejsze rzeczy w bagaż podręczny

Nie pakuj do kartonów wszystkiego – pod ręką zostaw sobie przedmioty, z których korzystasz na co dzień. Wyobraź sobie, że wybierasz się w tygodniową podróż i zapakuj do plecaka telefon, chusteczki, kosmetyki, bieliznę, ubrania, przekąski, ładowarkę do telefonu, ale również kubki, talerze, sztućce czy papier toaletowy. Taki zestaw na pewno pomoże Ci przetrwać początkowy chaos związany z przeprowadzką.

Po szóste – miej ściereczkę w kieszeni, plecaku, torbie…

Każdą rzecz po wycięciu z kartonu czy torby należałoby przetrzeć lekko wilgotną szmatką. Dzięki temu usuniesz z niej kurz i będziesz mógł ustawić czysty przedmiot w pokoju nowego mieszkania. Kilka ściereczek w widocznym miejscu przyda się również do szybkiego pozbycia się zanieczyszczeń z pokoi przed wstawieniem mebli. Mokrą szmatką przetrzesz również nowo skręcone meble ze sklepowego pyłu i odpadków po wierceniu.

Zorganizowanie przeprowadzki wcale nie musi należeć do stresujących momentów w naszym życiu. Pamiętaj, aby odpowiednio się do niej przygotować i zaplanować. Systematyczność jest najważniejsza podczas pakowania rzeczy z mieszkania. Rób to bez pośpiechu i z głową – dzięki temu w łatwy i szybki sposób odnajdziesz się wśród własnego dobytku.