Co powinna zawierać umowa najmu? Poradnik dla inwestora
Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać?
Dane oraz tytuł prawny
To pierwsze i najważniejsze elementy umowy najmu. W umowie powinny się znaleźć dokładne dane najemcy, jak i wynajmującego. Niezbędne będą imię i nazwisko, pesel, numery dowodu czy też NIP i REGON firmy. Aby uchronić się przed oszustwem konieczne jest okazanie dokumentu wraz ze zdjęciem. Do umowy można dołączyć także dane osób, które będą mieszkały z najemcą, ponieważ w przypadku uszkodzeń będą one także za nie odpowiadały.
Czas trwania umowy
Konieczne jest określenie czasu, na który podpisujemy umowę. Może to być umowa na czas określony lub nieokreślony. W przypadku umów na czas określony najczęściej podpisujemy je na 12 miesięcy. Wynajmujący ma wtedy pewność, że czynsz będzie wpływał do niego regularnie przez rok, natomiast najemca będzie czuł się bezpiecznie, ponieważ nie będzie musiał opuszczać mieszkania z dnia na dzień. Ponadto w umowie powinien znaleźć się zapis terminu, po którym najemca będzie musiał opuścić mieszkanie w przypadku rozwiązania umowy. Możemy dodać do tego kary umowne na wypadek niedotrzymania warunków umowy.
Czynsz
W umowie koniecznie musi znaleźć się zapis dotyczący kwoty czynszu i daty do kiedy powinien być on co miesiąc wpłacany. Warto zapisać tę kwotę słownie i liczbowo, aby nikt nie miał wątpliwości. W umowie także powinniśmy zawrzeć czy kwota ta ma być wpłacana na konkretne konto czy będzie płacona gotówką.
Media
W przypadku opłat takich jak prąd, woda czy internet istnieją dwa rozwiązania. W umowie można podać zryczałtowane koszty najmu i to właściciel będzie regulował opłaty. W przypadku nadpłaty czy niedopłaty powinno być to regulowane każdego miesiąca. Możemy także w umowie zapisać tylko kwotę czynszu, a liczniki przepisać na najemcę i to on będzie odpowiedzialny za regulowanie tych opłat. Warto jednak wtedy sprawdzać, czy nie zadłuża on mieszkania.
Kaucja
Najczęściej przed wprowadzeniem się do mieszkania najemca musi zapłacić kaucję. Jej wysokość to najczęściej kwota równa jednemu czynszowi. Kaucję pobiera się na wypadek zniszczeń powstałych w mieszkaniu podczas wynajmu. Warto w tym momencie pamiętać o spisaniu protokołu, w którym zawrzemy wszystkie meble oraz sprzęty, które są w mieszkaniu. Będzie to stanowiło podstawę przy opuszczaniu mieszkania lub dewastacji.
Obowiązki najemcy
W momencie kiedy wynajmujący powierza swoją nieruchomość najemcy, musi zawrzeć w umowie kilka uwag dotyczących obowiązków. Głównie mówimy tutaj o użytkowaniu lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem z zachowaniem stanu technicznego i sanitarnego, jak przed wynajem. Dodatkowo należy uściślić kto odpowiada za drobne oraz większe naprawy w mieszkaniu. Najczęściej jeśli zniszczenie nastąpiło samoistnie, np. lodówka się popsuła to za naprawę odpowiada wynajmujący. Jeśli jednak zepsuła się ona na skutek złego użytkowania, koszty naprawy powinien ponieść najemca. Warto także uzgodnić czy wizyty wynajmującego powinny być zaplanowane czy też nie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych konfliktów.
Podatek
Wynajmując mieszkanie najemcy musimy także uiścić podatek. Jeśli wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej i dana nieruchomość nie jest jego głównym dochodem wtedy rozlicza się na zasadach ogólnych lub na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą możemy rozliczać się na zasadach ogólnych lub wykorzystując stawkę liniową.
Na koniec warto pamiętać także o ubezpieczeniu mieszkania. Nie wiemy kogo wprowadzamy do naszej nieruchomości oraz jakie szkody mogą w nim powstać. Warto więc zawsze posiadać ubezpieczenie OC.