; jak łączyć kolory w mieszkaniu

Malujemy mieszkanie- jak łączyć kolory ścian?

Wybór kolorów ścian to nie lada wyzwanie. Musimy wziąć pod uwagę wiele elementów.

Po wybraniu odcieni warto pomalować nimi kartki bądź kawałek ściany i przystawić koło siebie, aby z każdej perspektywy ocenić, czy odpowiadają naszym preferencjom.

Jaki kolor wybrać?

Prawdę mówiąc, wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Jedni kochają cegłę, inni szarości i tradycyjną biel, a jeszcze inni uwielbiają ostre, energetyzujące kolory. Najważniejsze jest to, że we wnętrzach musimy czuć się dobrze i czuć się sobą. Wybierając kolory możemy pomyśleć także o ich psychologicznym aspekcie. Dla przykładu kolor zielony uspokaja, a żółty wyzwala energię.

Jak łączyć kolory?

Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na sukces. Na naszą decyzję powinno mieć wpływ kilka elementów:

  1. Osobiste preferencje- wybierz kolor, który lubisz. Pamiętaj jednak o tym, że kolor ścian powinien współgrać z dodatkami w pomieszczeniu tworząc spójną kompozycję.
  2. Wybierz odpowiednie miejsce- jeśli lubimy intensywne kolory, polecane jest pomalować nim tylko jedną ścianę bądź dwie – reszta pozostaje biała. Będzie to efektowne podkreślenie naszego stylu czy konkretnego kącika w pomieszczeniu.
  3. Sprawdź oświetlenie-kolor na puszce może wyglądać odmiennie przy różnych źródłach światła. W zależności czy do pokoju wpada dużo światła słonecznego, czy żarówki mają ciepłe bądź zimne światło- musimy wybrać odcień, który zawsze będzie dobrze wyglądał. Jeśli w pomieszczeniu przeważa ciepłe światło- wybierz odcienie neutralne bądź chłodne. Jeśli w pomieszczeniu światło jest zimne- lepiej wybrać odcienie ciepłe bądź neutralne.
  4. Zachowaj równowagę- jeśli pomalujemy cały pokój na intensywny, fioletowy kolor będzie się on wydawał mały i przytłumiony. Warto pamiętać o kompozycji, która powinna łączyć kolor ścian z dodatkami tak, aby stanowiły one harmonijną całość.
  5. Miksuj kolory z głową- jeśli w pomieszczeniu zastosujesz dwa lub więcej odcieni, musisz pamiętać, aby każdy z nich pasował do każdego. W określeniu tego pomóc nam mogą różne programy wnętrzarskie i koło barw.
  6. Nie kieruj się modą- mieszkania nie malujemy co roku, dlatego warto pamiętać o tym, że kolor ścian musi nam się podobać i być uniwersalny. Nie podążajmy w tej w kwestii za modą, która zmienia się z miesiąca na miesiąc.