;

Drzwi dźwiękoszczelne – dlaczego warto je zamontować w domu?

Jednym z istotnych czynników, które wpływają na wysoki komfort życia jest natężenie hałasu w środowisku, w którym żyjemy. Optymalny poziom decybeli w domu możesz osiągnąć poprzez montaż drzwi wyciszających do swojego mieszkania. Poznaj powody, dla których warto postawić na dźwiękoszczelne drzwi i przekonaj się, że jest to doskonała inwestycja w swoje zdrowie, spokój i komfort.

Powody, dla których warto rozważyć montaż drzwi wyciszających

Nasz organizm czuje się komfortowo w hałasie nie przekraczającym wartości 40 dB za dnia i 30 dB nocą. Nawet hałas o wartości około 35 dB, jeśli jest długotrwały powoduje, że organizm człowieka popada w stan zmęczenie i rozdrażnienia. Efektem tego są między innymi:

  • obniżenie wydajności pracy,
  • spadek koncentracji,
  • mniejsza zdolność do tonowania emocji,
  • problemy ze snem,
  • w długiej perspektywie również pogarszanie się słuchu.

Właśnie dlatego zapewnienie sobie na co dzień optymalnego poziomu hałasu w mieszkaniu pomaga w utrzymaniu na co dzień dobrego samopoczucia.

Drzwi wewnętrzne wygłuszające – kiedy Ci się przydadzą?

Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania bardzo często mają właściwości wygłuszające i wybieramy je, nie zwracając na to uwagi. Jednak nader często zdarza się, że drzwi wewnętrzne w mieszkaniu nie spełniają standardów akustycznych. Tymczasem głośne rozmowy, krzyczące dzieci, współlokatorzy-melomani, czy starsze osoby oglądające głośno telewizję potrafią mocno obniżyć komfort samopoczucia i przeszkadzać np. w nauce lub wykonywaniu pracy w domu. Drzwi akustyczne to dobry pomysł również wówczas, kiedy sam generujesz dużo hałasu, np. słuchając namiętnie muzyki i nie chcesz przeszkadzać innym domownikom.

Jak wybrać drzwi wygłuszające do mieszkania?

Podczas zakupu drzwi dźwiękoszczelnych, zwróć uwagę na poziom wygłuszenia. Tańsze modele gwarantują wygłuszenie na poziomie kilkunastu decybeli – struktura takich drzwi przypomina plaster miodu. Bardzo często nie spełniają one jednak swojej funkcji w wystarczający sposób, szczególnie w dzień, kiedy natężenie hałasu jest z reguły większe.

Lepsze modele gwarantują wygłuszenie na poziomie nawet czterdziestu dB. Ich wypełnienie wykonane jest z płyty wiórowej lub składa się z kilku warstw i mogą być wzmocnione płytą aluminiową dla poprawienia bezpieczeństwa.

Uszczelki dźwiękoszczelne do drzwi dodatkowo sprawiają, że skrzydło doskonale przylega do futryny, dzięki czemu fale akustyczne nie przedostają się przez szczeliny.