;

Wiosenne porządki krok po kroku

Wiosenne porządki w domu spędzają Ci sen z powiek? Nie martw się – nie taki diabeł straszny… Poznaj kilka kroków do dokładnego wysprzątania domu na wiosnę i przekonaj się, jak przy niewielkim nakładzie pracy cieszyć się czystym mieszkaniem.

Mycie okien

Porządki na wiosnę zacznij od wyczyszczenia okien. Po zimie są one brudne, zwłaszcza jeśli znajdują się od strony ulicy. Wiosenne mycie okien powinno być bardzo dokładne. Drewniane lub plastikowe framugi umyj ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W przypadku silnych zabrudzeń na plastiku możesz sobie pomóc niewielką ilością mleczka do czyszczenia. Jeśli chodzi o czyszczenie szyb – wybierz jeden z dwóch sposobów.

  • Mieszkanka domowej roboty – wymieszaj ciepłą wodę z octem i spirytusem. Zapach może nie będzie najprzyjemniejszy, ale cała mikstura skutecznie czyści i usuwa bakterie.
  • Płyn do czyszczenia szyb – ten gotowy produkt kupisz w każdym sklepie. Spryskaj nim szybę i przetrzyj ręcznikiem papierowym.

Pamiętaj także, aby po zimie odświeżyć firany i zasłony. Możesz to zrobić samemu lub skorzystać z pomocy specjalistycznej pralni.

Dokładne odkurzanie

Na pewno starasz się odkurzać przynajmniej raz w tygodniu, jednak na wiosnę warto zrobić to staranniej. Dzięki temu mieszkanie będzie wyglądało i pachniało świeżo. Zanim przystąpisz do odkurzania, pamiętaj o starciu kurzy ze wszystkich szafek, lamp i komód. W trakcie odkurzania pamiętaj o wszystkich drobnych zakamarkach i miejscach za szafkami, gdzie mogły utworzyć się pajęczynki. Następnie umyj podłogę dobrze odciśniętym mopem. Nie zapomnij otworzyć okna, żeby nie wdychać kurzu.

Organizowanie szafek

W czasie wiosennych porządków umyj i odśwież wszystkie szafki, komody i szuflady. Wyciągnij ich zawartość i przejrzyj wyjęte przedmioty – jeśli któreś są zniszczone, wyrzuć je. Wnętrze mebli przetrzyj ścierką zwilżoną ciepłą wodą i sokiem z cytryny. Gdy półki dobrze wyschną, powkładaj wszystkie rzeczy. Może to dobry moment na nowe ułożenie wazonów lub naczyń?

Uporządkowanie ubrań

Przy sprzątaniu ważne są także wiosenne porządki w szafie. Aby zrobić to skutecznie, zacznij od wyciągnięcia wszystkich ubrań. Następnie wytrzyj wewnętrzne półki i drążek na wieszaki. W czasie gdy będą schły, Ty zajmij się przeglądaniem ubrań. Nie chcesz chyba włożyć do wyczyszczonej szafy tego, co nie jest Ci potrzebne? Przy porządkowaniu ubrań stanowczo powiedz sobie, czego już nie nosisz –  nie zostawiaj ubrań dziurawych, brudnych, zużytych lub za małych. Schowaj zimowe kurtki i czapki do worków próżniowych, a wyjmij wiosenno-letnie bluzki, buty i sukienki.

Czyszczenie lodówki

Zbyt zamarznięta lodówka pobiera dużo prądu, dlatego dobrze jest wyrobić sobie nawyk regularnego mycia jej. Na pewno skończyły Ci się już także wszystkie bożonarodzeniowe zapasy – to najlepszy moment na odmrożenie zamrażalnika. Wiosenne porządkowanie lodówki zacznij od wyciągnięcia wszystkich produktów. Wyrzuć te, które są przeterminowane i zastanów się, jak wykorzystać produkty, którym kończy się data przydatności. Następnie umyj wszystkie półki i szuflady ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Porządkowanie kuchni

Wiosenne porządki wiążą się też z umyciem takich miejsc, jak piekarnik, palniki, fugi czy kratki wentylacyjne. Jak się za to zabrać?

  • Lekko zabrudzony piekarnik wyczyść specjalnym preparatem lub wodą z octem (w proporcjach pół na pół). Większe zabrudzenia usuniesz pastą z wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Taką mieszankę nałóż na silne zabrudzenia i zostaw na 30 minut. Po tym czasie umyj piekarnik czystą wodą i dokładnie osusz.
  • Do czyszczenia palników potrzebny Ci będzie ocet i folia aluminiowa zwinięta w kulkę. Ocet wlej do miski, palniki zdejmij z kuchenki i włóż do octu na około 60 minut. Po tym czasie wyszoruj je kulką z folii aluminiowej, wypłucz wodą i wytrzyj do sucha.
  • Fugi najprościej i najszybciej wyczyścisz szczoteczką do zębów. Nałóż na nią pastę do zębów lub papkę z sody oczyszczonej, wody i octu. Czyszczenie fug to pracochłonne zajęcie, ale należy je wykonać co najmniej raz w roku.
  • Sposób czyszczenia kratek wentylacyjnych zależy od materiału, z jakiego zostały zrobione. Plastikowe kratki zdemontuj i namocz w wodzie z płynem do naczyń. Wnętrze kratek wyczyść szczoteczką do zębów, małym pędzelkiem lub patyczkiem higienicznym. Kratki metalowe z kolei włóż do zmywarki i ustaw podstawowy program mycia.

Jak widzisz, porządki wiosenne wcale nie są tak trudne i pracochłonne, jak powszechnie się uważa. Zastosuj się do powyższych rad, a polubisz wiosenne sprzątanie. W czystym domu z radością wypoczniesz i przyjmiesz gości.