; mała łazienka jak urządzić

Mała łazienka – jak ją wygodnie urządzić?

Mała łazienka to duże wyzwanie, ale odpowiednio zaprojektowana będzie na co dzień najbardziej funkcjonalnym pomieszczeniem w całym mieszkaniu. Warto dobrze zaplanować jej przestrzeń i wykorzystać jak najwięcej nowoczesnych rozwiązań.

Plan

Remont łazienki zdarza się nam raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego każda zmiana powinna być dokładnie zaplanowana. Musimy wybiec myślami w przyszłość i przewidzieć sposób jej użytkowania. Nawet najmniejszy błąd przy remoncie małej łazienki może oznaczać duże problemy organizacyjne po jego zakończeniu.

Warto także na początku zaplanować co chcemy w naszych łazienkach mieć. Czy wybieramy wannę czy prysznic? Czy w łazience stanie pralka? Czy będzie to także miejsce do drobnego przechowywania? Warto także przygotować wstępny kosztorys związany z cenami urządzeń sanitarnych, kafli, mebli czy materiałów wykończeniowych. Dzięki temu będziemy przygotowani na cenę zaproponowaną przez fachowców. Wiedząc czego chcemy, możemy na spokojnie rozpoczynać remont.

Optyczne powiększenie

Dobrym pomysłem w przypadku małych łazienek jest ich optyczne powiększenie. Jeśli tylko jest możliwość przesunięcia ścian – wykorzystajcie go. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, powiększyć łazienkę możemy przy użyciu ciepłych lub neutralnych odcieni. W małych łazienkach unikajmy natomiast ciemnych, kontrastowych kolorów, ponieważ pomniejszają one przestrzeń. Dobrym pomysłem na powiększenie łazienki jest także odsłonięcie okna, jeśli takowe posiadacie. Wystarczą jasne rolety, a promienie słońca będą swobodnie wpadać do pomieszczenia. Dodatkowo możemy zamontować naprzeciwko okna lustro, które dodatkowo będzie odbijać światło.

Oszczędność miejsca

Podczas instalacji różnych urządzeń sanitarnych, warto je rozmieścić w taki sposób, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Jeśli wybieramy wannę, powinna być ona głębsza, ale mniejszych rozmiarów, a gdy skusimy się na prysznic powinien mieć on przezroczystą kabinę, która nie będzie dzieliła nam łazienki na mniejsze segmenty. Wybierając toaletę oraz umywalkę, także warto zwrócić uwagę na te w mniejszych rozmiarach. Będą one wciąż praktyczne, ale dzięki temu oszczędzimy więcej miejsca. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie tych sanitariów w rogach łazienki. To nowoczesny i bardzo modny sposób.

Sposób na porządek

Czyste pomieszczenia od razu wydają się nam większe, dlatego unikaj stawiania wielu rzeczy na widoku. Praktycznym rozwiązaniem będą tutaj wiszące szafki lub szafki w zabudowie. Świetnie sprawdzają się te zabudowane nad toaletą i pralką. Mogą one mieć to samo wykończenie co ściany, dzięki czemu łazienka będzie wyglądała na jeszcze większą. Można zrobić także taką zabudowę aż od podłogi, dzięki czemu zyskamy miejsce na takie drobiazgi, jak wiadro, mop czy kosz ze środkami chemicznymi.

Doskonałym pomysłem jest także szafka z lustrem do powieszenia nad umywalką. Ukryjemy tam wszystkie kosmetyki i środki czyszczące, a praktyczne lustro wykorzystamy na co dzień, jak i do optycznego powiększenia wnętrza.