; jak urządzić przedpokój

Wizytówka mieszkania, czyli jak urządzić przedpokój

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które widoczne jest dla Ciebie i Twoich gości po wejściu do domu lub mieszkania. Powinien być on przede wszystkim funkcjonalny.

To właśnie w nim najczęściej przechowuje się odzież wierzchnią, obuwie czy akcesoria do sprzątania. Urządzenie przedpokoju zależy w dużej mierze od jego wielkości – dopiero po wymierzeniu pomieszczenia będziesz mógł zacząć dobierać meble oraz dodatki.

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu przedpokoju?

Oświetlenie

Przedpokój powinien być miejscem jasnym i na tyle przyjaznym, żeby zachęcał do wejścia do dalszej części domu. Urządzanie tego pomieszczenia należy zacząć od wybrania odpowiedniego oświetlenia. Przedpokój najczęściej nie ma okien, które wpuszczałyby światło dzienne, dlatego tak ważny jest skuteczny dobór światła sztucznego. Oświetlenie w przedpokoju powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Dzięki temu, gdy przed wyjściem z domu spojrzysz w znajdujące się tam lustro, możesz mieć pewność, że zobaczysz obraz zgodny z rzeczywistością.

Umeblowanie

Meble stojące w przedpokoju nie mogą przytłaczać tego niewielkiego pomieszczenia – musisz mieć bowiem miejsce, aby komfortowo zdjąć kurtkę czy założyć buty. W dobrze urządzonym przedpokoju powinno się znaleźć:

  • miejsce na kurtki i płaszcze,
  • siedzisko do zakładania obuwia,
  • półkę na drobiazgi – klucze, telefon, kartkę z zakupami,
  • duże lustro,
  • pojemnik do przechowywania parasoli.

Może warto wybrać rozwiązania nowoczesne? W sklepach z pewnością znajdziesz wygodne siedzisko z szafką na buty czy duże lustro, za którym ukryty jest schowek na drobne przedmioty. Takie połączenia sprawią, że wszystkie potrzebne meble znajdą się w Twoim przedpokoju, a Ty nie zagracisz tego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem będzie również powieszenie na ścianie tablicy korkowej. Będziesz mógł do niej przypiąć klucze, listę zakupów, a także długopis na sznurku i kilka kartek w razie potrzeby zapisania ważnych informacji.

Przechowywanie

Przedpokój jest także idealnym miejscem do przechowywania rzeczy potrzebnych, ale niekoniecznie przyjaznych dla oka. Są to takie przedmioty, jak:

  • parasol,
  • żelazko,
  • odkurzacz,
  • deska do prasowania,
  • akcesoria do sprzątania – mop, wiadro, gąbki, ściereczki.

Parasole możesz wyeksponować, wkładając je do specjalnego pojemnika. Będą nietypową ozdobą przedpokoju, zwłaszcza jeśli lubisz parasole kolorowe lub we wzory. Odkurzacz i przedmioty do sprzątania dobrze jest trzymać w jednym miejscu. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod ręką. Deskę do prasowania zawieś na drzwiach szafy. Na drobne elementy, takie jak ściereczki, gąbki do mycia naczyń czy rękawiczki uniwersalne warto kupić pojemniki lub kosze. Dzięki nim w szafie będzie panował ład i porządek.

Pomieszczenie spójne z całym mieszkaniem

Całe mieszkanie powinno być utrzymane w spójnym stylu. Co to oznacza? Jeśli we wszystkich pomieszczeniach decydujesz się na styl skandynawski, to przedpokój również powinien być urządzony w ten sposób. Zachowanie minimalizmu i spójności jest podstawą do eleganckiego i przytulnego mieszkania. Jeśli chcesz spróbować czegoś bardziej kreatywnego, zdecyduj się na nietypowe dodatki. Pamiętaj tylko, aby i one utrzymane były w jednej tonacji.