; sztuka szczęścia hygge

Hygge, czyli sztuka szczęścia w twoim mieszkaniu

Hygge (wymawiaj: huga) to duńska sztuka szczęścia, której przewodzą dwie podstawowe zasady: prostota i uniwersalność. Cechy te wykorzystuje się nie tylko w życiu, ale również w aranżacji wnętrz.

Główną zasadą hygge w mieszkaniu jest stworzenie przytulnej i przyjaznej przestrzeni, w której można swobodnie odpoczywać. Czym wyróżnia się mieszkanie utrzymane w tym stylu?

Kolorystyka

Podstawowym i najważniejszym kolorem wnętrz w stylu hygge jest biel oraz wszystkie jej odcienie. Bez obaw możesz połączyć ją z barwami ziemi: jasnymi brązami, brudnymi beżami czy szarościami. Kolory mogą występować nie tylko na ścianach, ale również na meblach i dodatkach. Dzięki spokojnym i uniwersalnym barwom będziesz mógł się zrelaksować i zapomnieć o codziennych stresujących sytuacjach.

Dodatki

We wnętrzach w stylu hygge bardzo ważne są tekstylia. W tym przypadku, mimo że styl ten kojarzy się z minimalizmem – im więcej miękkich poduszek, grubych koców i wełnianych dywaników, tym lepiej. Poduszki połóż na kanapie i fotelach, koce przewieś przez oparcia krzeseł w kuchni lub ułóż w drewnianym koszu. Wszystkie dodatki mają tworzyć przyjemną dla oka i miłą w dotyku otoczkę, w której chętnie zanurzysz się z książką i kubkiem herbaty w ręku. Pamiętaj o drobiazgach przywołujących miłe wspomnienia – zdjęciach i pamiątkach.

Kąty tematyczne

Przyjemne wnętrza to nie tylko kolory i faktury. Jeśli chcesz przyjemnie spędzać czas w swoim mieszkaniu, musisz określić, co najbardziej lubisz robić w wolnej chwili. Jeśli lubisz czytać, to stwórz sobie spokojny kąt z miękkim fotelem, lampą, ciepłym kocem i stolikiem na książki. Jeśli praktykujesz jogę, przygotuj niewielką przestrzeń z matą i nastrojowymi dodatkami, które pomogą Ci się wyciszyć – świeczkami czy kadzidełkami.

Hygge pokazuje, że do szczęścia i odpowiedniej atmosfery wcale nie potrzeba wiele. Wystarczy kilka poduszek i koców, a przede wszystkim towarzystwo bliskich osób. Warto stworzyć w mieszkaniu przestrzeń, w której poczujesz się bezpiecznie i spędzisz miło czas z rodziną i przyjaciółmi.