;

Sposoby na upał w mieszkaniu

Upalne lato potrafi być bardzo dokuczliwe. Intensywnie świecące słońce, brak wiatru i deszczu, suche powietrze… Wtedy najczęściej szukasz schronienia w domu, jednak w nim nie zawsze jest chłodno i przyjemnie. Jak poradzić sobie z upałem w mieszkaniu? Wykorzystaj poniższe wskazówki.

Chroń mieszkanie przed słońcem wpadającym przez okna

Najbardziej efektywnym sposobem na upał w mieszkaniu jest zasłonięcie okien. Możesz zdecydować się na zamontowanie zewnętrznych żaluzji lub rolet. Tym samym ograniczysz dopływ promieni słonecznych do mieszkania, a Twoje szyby będą się mniej nagrzewać. Dobrym rozwiązaniem będą również zasłony okienne. Wybierz te w jasnych kolorach. Ciemne zasłony optycznie przytłoczą pomieszczenie i sprawią, że nie będziesz czuł się komfortowo we własnym domu.

Nie otwieraj okien na oścież

Otwierając okna w upalne dni sprawisz, że promienie słoneczne oraz nagrzane powietrze z dworu trafią wprost do Twojego mieszkania. Jeżeli jednak odczuwasz potrzebę przewietrzenia pomieszczeń, to najlepiej zrobisz, jeśli otworzysz okna od strony najmniej nasłonecznionej. Możesz także powiesić w oknie mokre prześcieradło lub ręcznik, które parując, będzie schładzało powietrze.

Wietrz mieszkanie nocą

Po upalnym dniu przychodzi chłodny wieczór i noc – to właśnie najlepsza pora na wietrzenie mieszkania. Nocą temperatura na dworze spada poniżej tej, która odczuwalna jest w Twoim domu. Latem wietrz mieszkanie regularnie. Przed pójściem spać możesz zostawić okno uchylone na całą noc. Bardzo przyjemne będzie także otworzenie okna po deszczu – wówczas do mieszkania wpadnie chłodne i przyjemne powietrze.

Używaj wentylatorów

Domowy wiatrak to jeden z najlepszych i najpopularniejszych sposobów na upał w mieszkaniu. W zależności od tego, jak ustawisz wentylator w pomieszczeniu, możesz uzyskać dobry efekt chłodzący.

  • Jeżeli otwierasz okno w ciągu dnia, to ustaw wentylator przodem do okna – wówczas wydmuchasz z mieszkania gorące powietrze.
  • Ustawiając wentylator za naczyniem wypełnionym kostkami lodu, możesz obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Dodatkowo tym sposobem zwiększysz poziom nawilżenia powietrza.
  • Rozmieść kilka małych wentylatorów w różnych miejscach w jednym pomieszczeniu. Stworzysz wówczas chłodzący podmuch równomiernie rozpraszający ciepło i pomagający utrzymać stałą temperaturę.

Pamiętaj, aby nie kierować wentylatora bezpośrednio na siebie – to może skończyć się przeziębieniem.

Zastanów się nad kupnem profesjonalnego klimatyzatora

Gdy domowe sposoby na obniżenie temperatury nie są wystarczające, możesz zamontować w mieszkaniu klimatyzator. Jest to nieco droższe rozwiązanie od wentylatora, ale raz zamontowane urządzenie posłuży Ci na lata. Wybierając klimatyzator, zwróć uwagę na jego klasę energetyczną. Podczas korzystania z niego pamiętaj, aby temperaturę w mieszkaniu obniżyć w stosunku do tej panującej na zewnątrz tylko o kilka stopni.

Ogranicz długie gotowanie i pieczenie

Urządzenia kuchenne wydzielają dużo ciepła. Właśnie dlatego w czasie upalnych dni warto zdecydować się na przyrządzanie potraw, które nie będą wymagały długiego korzystania z piekarnika lub płyty grzewczej. W upalne dni najczęściej nie jesz zbyt dużo ciężkostrawnych i sytych dań – wykorzystaj ten moment, aby wypróbować nowe lekkie przepisy. Przygotuj chłodnik, owocową sałatkę lub panna cottę.

Co jeszcze możesz zrobić, aby skutecznie chronić się przed upałem w mieszkaniu?

  • Odłącz wszystkie sprzęty elektryczne, których nie używasz. Wytwarzają one sporo ciepła.
  • Wybierz ubrania z lekkich przewiewnych materiałów. Postaw na kolory, zrezygnuj z czarnych elementów garderoby.
  • Posadź różne rośliny. Drzewa i krzewy w ogrodzie oraz pnącza i kwiaty na tarasie będą częściowo odbijały, a także przyswajały promienie słoneczne, które normalnie dostałyby się do mieszkania przez okna.
  • W czasie upalnych dni zrezygnuj z gorących kąpieli na rzecz szybkiego chłodnego prysznica. Dzięki takiej zamianie zmniejszysz ilość pary wodnej w łazience.