; Funkcjonalna kuchnia

Funkcjonalna kuchnia od A do Z

Co powinno znaleźć się w funkcjonalnej kuchni?

Planując umiejscowienie płyty kuchennej musisz pamiętać o tym, aby można było zamontować nad nią okap. Ponadto przy kuchence powinno znaleźć się miejsce na co najmniej dwa blaty:

 • jeden do przygotowywania posiłków,
 • drugi do odkładania gotowych potraw lub umytych garnków do wyschnięcia.

Jeżeli gotowanie jest Twoją pasją i poświęcasz na nią dużo czasu, zastanów się nad kupnem płyty kuchennej z sześcioma palnikami. Nie zapominaj także o piekarniku – w nowoczesnych kuchniach najczęściej nie znajduje się on pod płytą kuchenną, a na wysokości Twojego wzroku. Takie umiejscowienie zdecydowanie ułatwia obsługę urządzenia oraz wkładanie i wyciąganie potraw.

Zlewozmywak i zmywarka

Zlewozmywak jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Możesz w nim umyć naczynia, ale także:

 • opłukać świeże warzywa i owoce,
 • nalać wody do garnka (na przykład po to, aby ugotować pierogi),
 • odcedzić makaron.

Zlewozmywak powinien być umieszczony tuż obok głównego blatu roboczego. W jego bezpośrednim sąsiedztwie należy umieścić zmywarkę po to, aby opłukiwane w zlewie naczynia wkładać bezpośrednio do niej. Jeżeli w Twojej kuchni nie ma zbyt wiele miejsca i szukasz ciekawych rozwiązań sprawdzających się w niewielkich pomieszczeniach, zastanów się nad kupnem zlewozmywaka z deską. Posłuży Ci ona nie tylko do krojenia warzyw, ale także jako blat roboczy.

Spiżarnia

Funkcjonalna kuchnia cechuje się tym, że wszystkie produkty i sprzęty kuchenne mają swoje wyznaczone miejsce. Jeśli masz możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, to dobrym rozwiązaniem będzie niewielka spiżarnia. Takie miejsce z pewnością ułatwi Ci przechowywanie produktów oraz robienie zakupów w oparciu o znajdujące się w niej zapasy.  Pamiętaj, że Twoja spiżarnia powinna znajdować się blisko kuchni.

Nie masz miejsca na dodatkowe pomieszczenie?

Poświęć więcej czasu na zaplanowanie ułożenia produktów w szafkach kuchennych. Wygodnym rozwiązaniem będą szafki z koszami typu cargo. To wysuwane na szynach kosze składające się z kilku poziomów. Kosze wysuwają się z szafki wraz z całą zawartością, dlatego od razu masz dostęp do wszystkich produktów spożywczych lub sprzętów, które się tam znajdują.

Blaty robocze

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię i móc cieszyć się dobrze rozplanowaną przestrzenią? Zwróć uwagę na niezwykle ważny element w każdej kuchni, czyli na blaty robocze. Służą one chociażby do wypakowywania kupionych produktów lub odstawiania gotowych dań po przyrządzeniu. Główny blat roboczy powinien mieć co najmniej 80 centymetrów długości i znajdować się między kuchenką a zlewozmywakiem lub zlewozmywakiem a lodówką.

Wyspa kuchenna – czym jest?

Dobrym rozwiązaniem na zwiększenie przestrzeni roboczej w kuchni jest tak zwana wyspa. Najczęściej projektuje się ją wówczas, gdy w mieszkaniu znajduje się otwarta przestrzeń między kuchnią a salonem. Wyspa kuchenna tworzy wizualną granicę oddzielającą te pomieszczenia oraz wyznacza ich funkcje.

Kuchenne blaty robocze – z jakiego materiału powinny być wykonane?

Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni roboczej w kuchni jest niezwykle ważne. Równie istotny jest wybór odpowiednich materiałów, z których zostaną zrobione blaty. Osoby korzystające z kuchni sporadycznie mogą wybrać materiały delikatniejsze, z kolei miłośnicy gotowania powinni postawić na rozwiązania trwałe. W sklepach dostępne są różne rodzaje blatów, na przykład:

 • laminowane,
 • granitowe,
 • drewniane,
 • z tworzyw mineralnych.

Rzadziej stosuje się blaty ze szkła lub stali. Wybór odpowiedniego materiału uzależniony jest przede wszystkim od Twojego budżetu.

Fronty szafek

Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy wyborze frontów szafek jest materiał, z którego zostały one wykonane. Najczęściej wybierane są fronty drewniane i szklane. Czym się różnią?

 • Drewniane – takie fronty są wybierane najczęściej ze względu na trwałość i elegancki wygląd. Jeśli się na nie zdecydujesz, zgłoś się do stolarza. Drewno to wymagający materiał, a on jako specjalista będzie wiedział, jak się za nie zabrać. Fronty z drewna doskonale będą się prezentować w tradycyjnej kuchni.
 • Szklane – występują w różnych wzorach i kolorach. Są bardzo stylowe, a dodatkowo nie zbiera się na nich kurz ani bakterie. Szklane fronty sprawdzą się w kuchni nowoczesnej.