; kolor ma znaczenie

Kolor ma znaczenie

Odpowiednio dobrane kolory w mieszkaniu mogą nie tylko optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze. Będą również miały duży wpływ na Twoje samopoczucie. Zobacz, jakie jest znaczenie kolorów w mieszkaniu i dobierz właściwą barwę do rodzaju i funkcjonalności pomieszczenia.

Dobór kolorów w mieszkaniu – od czego zależy?

Kolory do mieszkania powinno się dobierać nie tylko zgodnie z odcieniami, które najbardziej lubisz, ale przede wszystkim zgodnie z konkretnymi pomieszczeniami. Inne kolory zastosujesz bowiem w sypialni, inne w gabinecie, a jeszcze inne w przedpokoju. Na co zwrócić uwagę, wybierając kolory farb do mieszkania?

Po pierwsze – wielkość ściany

Im większa ściana w pomieszczeniu, tym mniej intensywny powinien być jej kolor. Bardzo podobna zasada obowiązuje w związku z położeniem ściany. Jeżeli znajduje się ona w centralnym punkcie pomieszczenia, zastanów się, czy intensywny kolor w tym miejscu nie będzie męczący dla Twoich oczu.

Po drugie – światło sztuczne i naturalne

W zależności od oświetlenia we wnętrzu, każdy kolor będzie się prezentował nieco inaczej. Wykorzystany np. w pomieszczeniu od strony wschodniej przyjmie inny odcień w zależności od pory dnia. Jakie kolory wybrać do pomalowania ścian, uwzględniając strony świata?

  • Północ – użyj ciepłych odcieni.
  • Południe – wybierz dowolne kolory.
  • Wschód – również dowolność, ponieważ chłodne barwy zostaną zneutralizowane przez ciepło światło słoneczne.
  • Zachód – postaw na kolory neutralne. Twoje ściany będą miały zimną barwę w dzień, a ciepłą wieczorem.

Pamiętaj także o prawidłowym i przemyślanym rozmieszczeniu oświetlenia sztucznego w pokojach. Dzięki temu światło wraz z kolorami ścian będą w ciekawy sposób kształtowały powierzchnię i przestrzeń mieszkania.

Kolory w mieszkaniu – pomaluj ściany zgodnie z psychologią koloru

W każdym pomieszczeniu powinieneś stosować nie więcej niż dwa, trzy kolory uzupełniające neutralną bazę. Maluj ściany, pamiętając o następujących proporcjach:

  • barwa neutralna powinna stanowić 70% wnętrza,
  • barwa uzupełniająca – 20%,
  • barwa kontrastowa – 10%.

Kolory oddziałują także na Twoje zmysły – mogą Cię pobudzić i zrelaksować, ale także wywoływać różne emocje, nastroje czy skojarzenia. Poniżej prezentujemy, co oznaczają poszczególne barwy w psychologii koloru, jak są odbierane oraz do jakich pomieszczeń najlepiej je stosować.

Czerwony – aktywność i witalność

Ten energetyczny kolor jest symbolem miłości i namiętności, ale również agresji. Działa pobudzająco, wzmaga apetyt oraz wprowadza w dobry nastrój. Czerwony idealnie sprawdzi się jako barwa uzupełniająca do przedpokoju lub kuchni. Warto jednak wiedzieć, że czerwień optycznie zmniejsza pomieszczenie.

Żółty – radość i pozytywna energia

Optymistyczny kolor symbolizujący moc i budzący pozytywne skojarzenia. Sprawdzi się w kuchni i jadalni. Dobrze komponuje się z innymi kolorami, np. czerwonym, fioletowym czy czarnym. Nie przesadzaj jednak z jego ilością na ścianie – żółty może powodować bowiem rozdrażnienie i irytację.

Różowy – kobiecość i wrażliwość

Kobiecy kolor, który jest symbolem wrażliwości i wdzięku. W wersji pastelowej najlepiej będzie wyglądał w pokoju dla dziewczynki lub w pomieszczeniu dla gości – zwłaszcza w połączeniu z jasnoszarym. Dobrze komponuje się również z bielą i fioletem.

Fioletowy – spokój i pogoda ducha

Barwa ekskluzywna i elegancka symbolizująca duchowość i magię. Ma działanie uspokajające – korzystnie wpływa na układ nerwowy. Dobrze sprawdzi się w sypialni oraz salonie w nietypowym połączeniu z żółcią lub czerwienią.

Niebieski – przestrzeń i ukojenie

Przynosi spokój i ukojenie, symbolizuje marzenia senne. Na niebiesko możesz pomalować ściany w sypialni i łazience. Kolor ten optycznie powiększa pomieszczenia i doskonale komponuje się z wieloma kolorami, między innymi szarym, brązowym, zielonym, beżowym czy białym.

Zielony – w harmonii z naturą

Kolor równowagi i skupienia przywołujący na myśl wiosenną soczystą zieleń traw. Zielony symbolizuje młodość, świeżość i odrodzenie. Bardzo dobrze sprawdzi się w gabinecie, biurze i łazience. Udowodniono, że patrzenie na zieloną ścianę korzystnie wpływa na wzrok, zwłaszcza po całym dniu pracy przed komputerem. Zieleń najlepiej współgra z brązem i bielą.

Szary – ochrona i wyciszenie

Szary to kolor symbolizujący oczyszczenie. Podobnie jak biel jest minimalistyczny i uniwersalny. Można go zastosować w każdym pomieszczeniu. Jest doskonałym tłem dla innych kolorów, zwłaszcza odcieni jaskrawych.

Czarny – tajemniczość i pewność siebie

W naszej kulturze czerń symbolizuje stratę i żałobę, jednak w psychologii koloru to oznaka elegancji, dostojności, tajemniczości i siły. Czarny bardzo dobrze sprawdzi się w łazience lub jako kolor uzupełniający do barw jasnych.

Biały – czystość i uniwersalność

To neutralny, minimalistyczny i nowoczesny symbol spokoju i uzdrowienia. Bez obaw możesz go zastosować na każdej ścianie w każdym pomieszczeniu. Dobrze komponuje się z całą paletą wyżej wymienionych barw.