; energooszczędne mieszkanie

Energooszczędne rozwiązania w mieszkaniach

Zastanawiasz się, czym są mieszkania energooszczędne? To takie miejsca, w których wprowadza się ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania. Nie mają one żadnego negatywnego wpływu na komfort życia, a ich zaletą jest to, że zmniejszają koszty rachunków za wodę, prąd czy gaz. Zobacz, czym charakteryzuje się ten typ mieszkań. Może zastosujesz niektóre rozwiązania u siebie?

Oświetlenie – wymień żarówki na te, które są przyjazne środowisku

Jeżeli chcesz podążać za ideą mieszkań energooszczędnych, zamień wszystkie żarówki w swoim mieszkaniu na energooszczędne lampki LED. Zużywają one nawet o 80% energii mniej niż tradycyjne żarówki i działają dziesięciokrotnie dłużej. Pamiętaj także o dostosowaniu mocy oświetlenia do wielkości oraz przeznaczenia pomieszczeń w mieszkaniu.

  • Mocniejsze światło centralne powinno znajdować się w kuchni, biurze, łazience oraz przedpokoju.
  • Słabsze punktowe źródło światła wprowadź chociażby do korytarza, garderoby i pokoju dziennego.

Sprzęt AGD – wybierz urządzenia z klasą A+++

Wybierając artykuły gospodarstwa domowego, dokładnie zapoznaj się z ich etykietą energetyczną. Kupuj tylko takie urządzenia, które mają najwyższą klasę energetyczną – to znaczy A+++. Klasa energetyczna określa, ile prądu zużywa dane urządzenie. Zgodnie z tą definicją urządzenia z klasą A+++ to takie, które cechują się najmniejszym zużyciem energii. Dzięki temu pozwalają oszczędzać pieniądze oraz dbać o środowisko. Przed zakupem urządzeń AGD sprawdź, czy mają jakieś dodatkowe funkcje.

  • Wakacje w lodówce – dzięki tej funkcji podczas dłuższej nieobecności w domu zmniejsza się moc chłodziarki, a Ty nie musisz całkowicie wyłączać lodówki.
  • Tryb ekspresowy w pralce – w tym kilkunastominutowym trybie następują trzy cykle: pranie, płukanie oraz wirowanie. To nie tylko oszczędza energię, ale również zmniejsza zużycie prądu.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zaoszczędzić energię w kuchni?

  • Nie wkładaj do lodówki ciepłego jedzenia, bo urządzenie będzie intensywniej pracowało i pobierało zdecydowanie więcej prądu.
  • Nie trzymaj zbyt długo otwartych drzwiczek do lodówki czy zamrażarki. Dodatkowo zawsze sprawdzaj, czy są dobrze domknięte.
  • Wyłączaj płytę elektryczną kilka minut przed zakończeniem gotowania. Garnek długo utrzyma ciepło, a Ty zaoszczędzisz na opłacie za gaz.
  • W czasie gotowania lub smażenia używaj pokrywek, które skrócą proces przygotowywania potraw.
  • Pralkę lub zmywarkę włączaj dopiero wtedy, kiedy są pełne ubrań lub naczyń. Jeśli nie jest to konieczne, nie używaj trybów prania wstępnego, dodatkowego płukania czy mycia intensywnych zabrudzeń.

Baterie elektryczne do umywalek – oszczędzaj wodę i pieniądze

To rozwiązanie kojarzone jest najczęściej z galeriami handlowymi, muzeami, kinami czy teatrami. Jednak baterię na fotokomórkę z powodzeniem można wykorzystać także w mieszkaniu. To rozwiązanie nowoczesne i wygodne, a co najważniejsze – pozwala na zmniejszenie zużycia wody nawet o połowę w porównaniu z kranami jednouchwytowymi. Dodatkowo bezdotykowa bateria umywalkowa zmniejsza koszty związane ze zużyciem wody o nawet 70%.