; oszczędzanie w domu

Oszczędzanie w domu – niezawodne sposoby

Oszczędzanie pieniędzy w domu jest niezwykle istotne. Dzięki nim możesz opłacić rachunki, zatankować samochód czy kupić jedzenie. Często nie zdajesz sobie sprawy, że kilka prostych czynności może Ci w tym pomóc. Zobacz, jak skutecznie oszczędzać w domu.

Wybierz sprzęty przyjazne środowisku

Oszczędzanie w domu możesz rozpocząć już na etapie wyboru sprzętu AGD w sklepie. Wystarczy, że zdecydujesz się na urządzenia, które będą przyjazne dla środowiska. Energooszczędne wyposażenie mieszkania pozwoli Ci zachować więcej pieniędzy w portfelu, a także pozytywnie wpłynie na komfort Twojego życia. Jak za pomocą sprzętu AGD oszczędzać pieniądze w domu?

  • Energooszczędne lodówka ma oznaczenie A++. Oznacza to, że zużywa o 60% energii mniej niż lodówka tradycyjna. Pamiętaj o regularnym jej odmrażaniu. Lodówka skuta lodem pobiera znacznie więcej energii.
  • Nowoczesna pralka jest bardzo oszczędnym urządzeniem. Dobrze pierze nawet w niskiej temperaturze, a w czasie jednego cyklu prania zużywa o 20% mniej wody niż pralka tradycyjna. Postaraj się nie korzystać z funkcji suszenia, tylko suszyć pranie w przewiewnym pomieszczeniu.

Wyciągaj wtyczki z gniazdek

Skuteczne oszczędzanie w domu to również wyciąganie wtyczek z nieużywanych urządzeń. Dzięki temu, że odłączysz od prądu ładowarkę, elektryczną szczoteczkę do zębów czy laptop, zaoszczędzisz naprawdę dużo pieniędzy. Co prawda tej kwoty nie widać na co dzień, ale jeśli zrobisz podsumowanie roczne, to zdziwisz się, jak łatwo można w ten sposób zaoszczędzić. Wyrób sobie nawyk odłączania wtyczek, których w danej chwili nie używasz, a zyskasz sporo na rachunkach za prąd.

Zakręcaj wodę

Woda z kranu leci przez cały czas, podczas gdy Ty myjesz zęby lub naczynia? To wielki błąd, który może zaprzepaścić Twoje próby oszczędzania w domu. Zawsze zakręcaj wodę, jeśli z niej nie korzystasz. Co jeszcze możesz zrobić, aby zmniejszyć zużycie wody w domu?

  • Rozsądnym rozwiązaniem będzie kupno energooszczędnej zmywarki. To urządzenie znacznie ograniczy zużycie wody w Twoim mieszkaniu. Ustaw w niej program ekologiczny – naczynia umyją się równie dobrze, jak w trakcie programu z wysoką temperaturą, a Ty zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
  • Chciałbyś jeszcze bardziej oszczędzać i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska? Zrezygnuj z kąpieli w wannie, a zacznij brać krótkie prysznice.

Gaś światło

Najlepszy sposób na oszczędzanie w domu? Gaszenie światła za każdym razem, gdy wychodzisz z jakiegoś pomieszczenia. Zapalaj światło tylko w tych pokojach, w których aktualnie przebywasz. Jeśli często zapominasz o gaszeniu za sobą światła, wymień żarówki na energooszczędne. To bardzo proste rozwiązanie, które pozwoli Ci zachować kilka groszy w kieszeni.

Naucz się planować posiłki

Często w drodze do pracy kupujesz drożdżówkę lub danie na wynos? Jeśli robisz tak od czasu do czasu, to w porządku. Jeśli jednak kupujesz jedzenie codziennie, to w ciągu roku wydajesz na nie bardzo duże kwoty. Naucz się planować posiłki na cały tydzień. To pozwoli Ci kupować tylko te produkty, których potrzebujesz do przygotowania wybranych potraw. Do pracy możesz zabierać resztki z obiadu lub kolacji.

Oszczędzanie pieniędzy w domu – co jeszcze możesz zrobić?

  • Nie włączaj pralki lub zmywarki, jeśli nie są zapełnione.
  • Zaoszczędzisz na paliwie, jeśli zaczniesz jeździć komunikacją miejską lub rowerem.
  • Rzuć palenie – zyskasz nie tylko pieniądze, ale również własne zdrowie.
  • Kupuj owoce i warzywa popularne w danym sezonie – wtedy kosztują najmniej.
  • Rób zakupy spożywcze zgodnie z listą, którą sporządzisz w domu.
  • Korzystaj z wyprzedaży, zwłaszcza jeśli podoba Ci się drogi płaszcz lub ekskluzywna torebka.