;

Kolory ścian i ich znaczenie dla naszego samopoczucia

Wpływ kolorów na psychikę człowieka został udowodniony już w czasach starożytnych Egipcjan. To właśnie oni zaczęli projektować wnętrza, wybierając najlepiej wpływające na samopoczucie kolory. Kolory ścian we wnętrzach są dzisiaj kluczowym kryterium w czasie aranżacji. Dowiedz się, jak poszczególne barwy w pomieszczeniach wpłyną na Twoje emocje i wybierz ten, który sprawi, że poczujesz się najlepiej.

Dobieranie koloru ścian – czym się kierować?

Co sezon projektanci wnętrz forsują nowe trendy, które nierzadko oparte są na konkretnej barwie. Dlatego nie warto dobierać kolorów pod kątem tego, co modne jest akurat w momencie remontu lub aranżacji nowego wnętrza. Dobór barwy ścian warto uzależnić od kilku czynników.

  • Wielkość pomieszczenia – jasne kolory optycznie powiększają wnętrza, natomiast ciemne sprawiają, że odnosimy wrażenie, że stają się one ciaśniejsze. Dlatego pomieszczenia o małej kubaturze lepiej malować na jasne barwy. W dużych można pozwolić sobie na ciemniejsze ściany.
  • Funkcja pomieszczenia – w sypialni lepiej sprawdzą się ciepłe kolory barw, wokół których czujemy się przytulnie. W pomieszczeniach codziennych sprawdzą się również chłodniejsze barwy, które optycznie powiększają przestronność wnętrza.
  • Poziom nasłonecznienia – dobór koloru farby powinniśmy również uzależnić od tego, ile naturalnego światła wpada przez okna. W bardziej nasłonecznionych pokojach można pozwolić sobie na ciemniejsze kolory, natomiast mniej nasłonecznione pomieszczenia (np. z oknami wychodzącymi na północ) lepiej rozświetlić jasnymi barwami.

Jaki kolor farby do kuchni?

Bardzo wiele zależy od rozmiaru oraz poziomu nasłonecznienia kuchni. W ciasnych kuchniach najlepiej stosować biel, szarość lub jasne, pastelowe barwy. W takich pomieszczeniach warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie, które dostarczy światło w każdy zakamarek. W większych, przestronnych kuchniach dobrze sprawdzają się ciemne fragmenty ścian, nie wyłączając z nich czerni. Jednak stanowią one bardziej uzupełnienie jasnej przestrzeni niż podstawę kolorystyczną – dobrze będzie wyglądał na przykład ciemniejszy fragment ściany nad blatem kuchennym.

Kolory w kuchni

  • Biel – dobrze komponuje się z drewnem, nasuwa skojarzenia z czystością i sterylnością, pasuje do wielu nowoczesnych i minimalistycznych stylów aranżacyjnych.
  • Szarość – sprawia, że kuchnia nabiera eleganckiego sznytu. Dobrze prezentują się szary estruktury betonu.
  • Czerń – idealna jako kolor uzupełniający w większych kuchniach.
  • Jaskrawe barwy – polecamy je przede wszystkim jako uzupełnienie w celu uniknięcia efektu chłodu. Najlepiej jeśli pojawią się na widocznych akcesoriach kuchennych.

Kolory pokoju – na co postawić?

Inspiracji aranżacyjnych jest tyle, że trudno zdecydować się na jeden wybrany kolor. Dobór barwy ścian może być dyktowany wieloma motywacjami. Ważne jest jednak to, by pamiętać przede wszystkim o przeznaczeniu pomieszczenia.

Sypialnia

To pomieszczenie powinno być przytulne i sprzyjać zapadaniu w głęboki sen. Dlatego świetnie sprawdzą się tutaj ciepłe barwy. Bardzo dobrze w sypialniach egzamin zdają odcienie fioletu i różu. Dla osób preferujących bardziej stonowane barwy, polecamy również odcienie brązu, który jako naturalny kolor ziemi dobrze wpływa na uspokojenie i stabilność emocjonalną. W sypialniach powinniśmy raczej unikać jasnych, chłodnych barw.

Salon

Tutaj możliwości aranżacyjnych jest bodaj najwięcej, a to, jaki kolor pokoju sprawi, że poczujesz się najlepiej, zależy wyłącznie od Ciebie. Dlatego wymieńmy tu kilka najpopularniejszych kolorów i powiedzmy, jak wpływają na samopoczucie i nastrój.

  • Biały – kolor świeżości, pobudza do działania. Nie lubią go jednak osoby samotne, dlatego lepiej stosować go, kiedy większa liczba domowników żyje w przyjemnej i towarzyskiej atmosferze. Biel daje ogromne możliwości aranżacyjne, jako że dobrze komponuje się z niemal każdy innym kolorem.
  • Szary – coś da lubiących elegancję i minimalizm. Kolor ten doskonale komponuje się w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach, np. stylu skandynawskim. Szary silnie kontrastuje z mocnymi barwami, np. fioletowym czy pomarańczowym – postawienie kanapy w tym kolorze na tle szarej ściany to odważne połączenie dla lubiących grę barw.
  • Czarny – sprawdza się przede wszystkim jako barwa uzupełniająca. Z tym kolorem dobrze czują się nastolatkowie i osoby odczuwające samotność.
  • Czerwony i pomarańczowy – to żywe kolory, które pobudzają do kreatywności i podejmowania odważnych decyzji. Są to jednak barwy, które pobudzają i nie sprzyjają wypoczynkowi oraz relaksowi. Polecamy stosować je raczej w dodatkach niż na ścianach.
  • Różowy – pozytywnie wpływa na poziom zrelaksowania, daje również poczucie bezpieczeństwa.
  • Beżowy – beże przynoszą równowagę i spokój. W zależności od odcienia może wprowadzić do pomieszczenia cieplejszy lub chłodniejszy klimat.
  • Żółty – to kolor optymistów. Dlatego fantastycznie sprawdza się w pokoju dzieci lub w pokoju dziennym wiecznie uśmiechniętych ludzi.
  • Fioletowy – idealny dla artystów i ludzi wrażliwych. Pomaga się wyciszyć, jednocześnie pobudzając wyobraźnię i kreatywne myślenie.
  • Niebieski – jest to chłodna barwa, która obniża poziom stresu i ciśnienia krwi. Idealny kolor dla osób, które dużo pracują, a dom jest dla nich miejscem relaksu i odpoczynku.
  • Zielony – podobnie jak niebieski jest dobry, kiedy liczysz na wypoczynek, relaks i odrobinę wytchnienia. Jest jednak nieco cieplejszy i przytulniejszy.
  • Brązowy – komunikuje prestiż, ale również daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Idealnie sprawdzi się w domu, gdzie rodzina jest nadrzędną wartością.

Paleta kolorów na ścianę – jak mieszać barwy?

Poniżej przedstawiamy paletę barw. Znajomość dwóch prostych zasad pozwoli Ci skutecznie łączyć ze sobą kolory. Pamiętaj, że najbezpieczniej jest łączyć ze sobą najwyżej dwa kolory. Łączenie większej ilości barw wymaga już pewnej ekstrawagancji i wyczucia estetycznego.

  1. Dobrze wyglądać będą różne odcienie jednej barwy bądź kolory sąsiadujące ze sobą.
  2. Świetnie uzupełniają się barwy, które na kole kolorów leżą naprzeciwko siebie.