;

Klimatyzacja do mieszkania – poznaj „za” i „przeciw”

Rozważasz montaż klimatyzacji w domu, ale zastanawiasz się czy nie przerośnie Twoich możliwości finansowych i organizacyjnych, a w efekcie okaże się zbędnym luksusem? Poznaj wszystkie zalety oraz wady, jakie niesie ze sobą klimatyzacja w bloku, i zdecyduj, czy podejmiesz się montażu klimatyzatora w swoim mieszkaniu.

Pierwsze „za” – przebywaj w komfortowej temperaturze

Letnie upały i zimowe mrozy istotnie wpływają na temperaturę wewnątrz budynków mieszkalnych. Stąd pojawia się konieczność ich dogrzania lub obniżenia temperatury w celu osiągniecia termicznego komfortu. I mowa jest tu zarówno o czasie wypoczynku, jak również pracy. Szczególnie latem, kiedy temperatura przekracza trzydzieści stopni, klimatyzacja zalecana jest osobom cierpiącym na choroby kardiologiczne lub układu oddechowego. Dla nich wysoka temperatura i zaduch są szczególnie niebezpieczne, klima do pokoju jest zatem w ich przypadku inwestycją we własne zdrowie.

Szczególnie dobrym pomysłem jest klimatyzator na poddasze. To właśnie na najwyższych piętrach budynków temperatura osiąga bardzo wysokie wartości. Wynika to oczywiście z praw fizyki, które mówią, że gorące powietrze wędruje ku górze. Klimatyzacja do pokoju na poddaszu jest zatem zbawienna dla osób, które zamieszkują najwyżej położone pomieszczenia.

Drugie „za” – zapewnij sobie powietrze dobrej jakości

Klimatyzacja to nie tylko regulowanie temperatury. Nowoczesne klimatyzatory posiadają także inne funkcje, do których należą między innymi oczyszczanie powietrza lub regulowanie poziomu jego wilgotności. Z tego względu warto zamontować klimatyzator do małego mieszkania, ponieważ w niewielkich pomieszczeniach bardzo szybko robi się zaduch – urządzenia pompują bowiem nawet kilkaset metrów sześciennych powietrza na godzinę. Dzięki temu w ciasnym pomieszczeniu cyrkulacja będzie przebiegać nieustannie, a samopoczucie osób, które w nim przebywają, utrzyma się na znacznie lepszym poziomie.

Z kolei odpowiedni poziom wilgotności powietrza to kwestia niezwykle istotna przede wszystkim dla osób chorych na astmę. Zbyt suche powietrze będzie nadmiernie podrażniało ich drogi oddechowe, dlatego konieczne jest jego nawilżanie. Jednak nawet osoby zdrowe lepiej czują się, gdy wilgotności powietrza utrzymuje się na optymalnym poziomie.

Klimatyzatory posiadają też funkcję jonizowania powietrza. W czasie tego procesu powietrze jest oczyszczane z drobnoustrojów i wirusów.

Trzecie „za” – podnieś komfort swojego życia

I nie chodzi tu wyłącznie o wygodę przesiadywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Optymalna temperatura i oczyszczone powietrze są również gwarantem głębszego snu oraz lepszego skupienia. To drugie będzie miało szczególne znaczenia dla osób, które pracują w domu – przy zachowaniu odpowiedniej temperatury oraz jakości powietrza łatwiej przyjdzie im osiąganie satysfakcjonującej efektywności.

Pierwsze „przeciw” – inwazyjny montaż

Najlepiej jest, kiedy klimatyzację instaluje się jeszcze w trakcie budowy domu. Niestety montaż w budynku już użytkowanym wymaga inwazyjnych działań, włącznie z kuciem ścian. Dlatego jest to mocno problematyczne i wymaga zatrudnienia firmy specjalizującej się w montażu klimatyzatorów. Co więcej, jeśli mieszkasz w bloku, o zgodę na zainstalowanie klimatyzacji, musisz poprosić zarządcę budynku, a także musisz posiadać odpowiednie zgody budowlane. Cały proces trwa zwykle włącznie z uzyskaniem pozwoleń. Dlatego w mieszkaniu w bloku znacznie mniej problemów sprawi klimatyzator elektryczny.

Drugie „przeciw” – różnica temperatury w pomieszczeniach

Montaż klimatyzatora w jednym pomieszczeniu wiąże się z tym, że w poszczególnych pokojach różnica temperatury będzie znaczna. W związku z tym nie należy przesadzać z ustawianiem skrajnie niskich lub wysokich wartości temperatury, ponieważ wpłynie to negatywnie na zdrowie dróg oddechowych. W wolnostojącym domu najlepszym rozwiązaniem okaże się klimatyzacja centralna – czyli centralnie usytuowany klimatyzator, który rozprowadza chłodne powietrze przez kanały nawiewne do wszystkich pomieszczeń.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Cena klimatyzacji w domu jest oczywiście uzależniona od mocy chłodzenia lub grzania, jaką posiada urządzenie. Słabsze klimatyzatory, których moc dochodzi do 3 kW można kupić już za około 3 tysiące złotych. Natomiast silniejsze urządzenia, których moc dochodzi do 15-16 kW, kosztują około kilkunastu tysięcy złotych. Mowa tu o cenach klimatyzatorów stacjonarnych, natomiast ceny urządzeń przenośnych oscylują wokół 2 tysięcy złotych.

Dobór mocy urządzenia uzależniony jest od powierzchni mieszkania lub pomieszczenia. Przyjmuje się, że do ochłodzenia powierzchni 1 metra kwadratowego potrzebna jest moc około 80-150 W. Oznacza to, że potrzebne jest urządzenie o mocy około 6-7 KW, zatem koszt klimatyzacji w mieszkaniu 502 to około 3,5-4 tysiące złotych.

Jak zmieni się wysokość rachunku za prąd?

Obliczenie tego jest dosyć proste. Wystarczy przyjąć, że  koszt jednej kilowatogodziny (kWh) to obecnie średnio 55 groszy, a średni pobór mocy klimatyzatorów to około 1 kW. Zatem klimatyzator, który pracuje 5 godzin dziennie wygeneruje koszty rzędu 2,75 zł dziennie. Miesięcznie będzie to zatem kwota około 70-80 złotych.