Zmiany aranżacyjne krok po kroku
Większość osób kupujących mieszkanie ma pewną wizję aranżacyjną tego miejsca przed rozpoczęciem remontu czy budowy. Jednak mało kto ustala kwestie związane z funkcjonalnością pomieszczeń przed ukończeniem prac remontowo-budowlanych. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ może się okazać, że Twoje plany aranżacyjne pójdą w zapomnienie. Ze względów technicznych nie będzie możliwości zrealizowania ich, a w najgorszym wypadku trzeba będzie przeznaczyć na nie dodatkowy czas i pozabudżetowe środki. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem remontu mieszkania lub budowy domu?
Po pierwsze – zastanów się nad liczbą pomieszczeń
Liczba pomieszczeń w mieszkaniu zależy tak naprawdę wyłącznie od właściciela lokum. Jedni chcą mieć dużą i otwartą przestrzeń, inni z kolei dobrze czuć się będą w mieszkaniu z większą liczbą pokoi. W związku z tym jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu czy remontu mieszkania warto:
- wstępnie rozplanować funkcje poszczególnych pomieszczeń,
- sprawdzić, czy dany układ odpowiada Tobie i Twojej rodzinie.
Pamiętaj, że w trakcie trwania remontu czy budowy istnieje możliwość burzenia ścian działowych oraz wstawienia nowych. Możesz to zrobić przykład w celu oddzielenia aneksu kuchennego od salonu bądź przygotowania wnęki pod szafę.
Po drugie – zaplanuj rozmieszczenie grzejników
Jeżeli zdecydujesz się na tradycyjne grzejniki, to nie zapomnij sprawdzić ich rozmieszczenia w mieszkaniu jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Zdarza się, że położenie niektórych grzejników może nie być kompatybilne z Twoimi planami aranżacyjnymi, przez co będziesz zmuszony na szybką zmianę lokalizacji tych grzejników lub wystroju wnętrza. Grzejniki w mieszkaniu powinny znaleźć się w tych miejscach, w których może dojść do najszybszej utraty ciepła. Najodpowiedniejszym miejscem dla nich jest fragment ściany pod oknem. Dzięki temu ogrzewane powietrze w mieszkaniu będzie rzadsze i jednocześnie utworzy tak zwaną kurtynę cieplną.
A może ogrzewanie podłogowe?
Zastanawiasz się nad ogrzewaniem podłogowym? Nie wiesz, czy warto w nie zainwestować? Wobec tego poznaj kilka zalet ogrzewania podłogowego.
- Zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne ogrzewanie.
- Pozwala na dowolną aranżację wnętrz. Jeśli przed rozpoczęciem remontu zaplanowałeś sobie wystrój mieszkania, to nie będziesz musiał zmieniać tych planów lub całkowicie z nich rezygnować.
- To doskonała propozycja dla alergików i osób chorych na astmę. Ogranicza ono bowiem ruch powietrza, co zmniejsza cyrkulację kurzu i zwiększa dobre warunki higieniczne w mieszkaniu.
Po trzecie – dostosuj instalację do wielkości pomieszczeń
W przypadku instalacji najważniejszy jest rozkład dwóch pomieszczeń – kuchni i łazienki. Przeważnie są to niewielkie miejsca, w których należy maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń. Przed rozpoczęciem remontu zwróć szczególną uwagę na rozmieszczenie gniazdek. Muszą się one znajdować na takiej wysokości i w takich miejscach, abyś bez problemu mógł podłączyć na przykład:
- czajnik,
- ekspres do kawy,
- toster,
- suszarkę do włosów,
- ładowarkę od szczoteczki elektrycznej.
Jeśli chciałbyś zainstalować w swoim mieszkaniu coraz popularniejszy system inteligentnego domu, to również nie zapomnij wspomnieć o nim przez rozpoczęciem budowy. Jeżeli tego nie zrobisz, to może się okazać, że w trakcie prac remontowych będzie on wymagał konkretnych i kosztownych przeróbek.
Po czwarte – dostosuj wysokość parapetów
Może Ci się wydawać, że określanie wysokości parapetów przed rozpoczęciem remontu nie jest zbyt istotną kwestią. Okazuje się jednak, że to kluczowa informacja pozwalająca zaplanować dalszą aranżację wnętrz. W kuchni pod parapetem lub na jego wysokości umieszcza się najczęściej blat roboczy. Z kolei pod nim montowane są dodatkowe szafki kuchenne. W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy z parapetem zamontowanym na odpowiedniej wysokości można na przykład umieścić pod oknem biurko.
Remontuj mieszkanie z głową!
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem remontu oraz w trakcie jego trwania wszystkie zmiany aranżacyjne w mieszkaniu omówić z architektem. Dzięki temu będzie on wiedział, jaki wystrój wnętrz podobają Ci się najbardziej. Oprócz tego będzie mógł Ci doradzić lub zaproponować niewielkie modyfikacje Twoich pomysłów. Wszystkie nowe zaakceptowane ustalenia zostaną wykonane na podstawie protokołu podpisanego przez osobę kupującą oraz dewelopera. Warto pamiętać, że koszt zmian deweloperskich będzie znacznie niższy niż późniejsze przeróbki fachowców.