; połącz mieszkania

Łączenie mieszkań – gdy potrzebujesz więcej przestrzeni

Na rynku mieszkaniowym zdecydowanie największą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Są jednak osoby, którym zależy na większej przestrzeni, a z różnych względów nie chcą kupować lub budować domu. Co zrobić, gdy w ofercie deweloperskiej brakuje mieszkań spełniających Twoje oczekiwania? Dobrym pomysłem może być łączenie mieszkań.

Na czym polega łączenie mieszkań?

Łączenie mieszkań na rynku nieruchomości to rozwiązanie widywane coraz częściej. Polega ono na tym, że dwa odrębne mieszkania łączone są w jedno. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, jeżeli chcesz uzyskać funkcjonalny rozkład mieszkania. Zanim jednak przystąpisz do jakichkolwiek czynności łączenia lokali, musisz spełnić kilka ważnych formalności. Mimo że mieszkanie jest Twoją własnością, to znajduje się ono w nieruchomości wspólnej i jakakolwiek ingerencja w nią wymaga zgody.

Od kogo musisz uzyskać zgodę?

Ingerencja w mieszkania na pewno wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że zmiany, które chcesz wprowadzić, obejmą części wspólne budynku. Mowa tutaj chociażby o klatce schodowej, instalacji wodnej, elektrycznej lub kanalizacyjnej. Zgoda wspólnoty mieszkaniowej przyjmuje formę uchwały. Jakie procedury podejmowane są w przypadku małych i dużych spółdzielni mieszkaniowych?

Mała wspólnota mieszkaniowa

W spółdzielniach łączących nie więcej niż 7 mieszkań decyzje dotyczące ewentualnego łączenia lokum regulowane są przez kodeks cywilny (art. 199). W takim przypadku do połączenia mieszkań wymagana jest zgoda wszystkich właścicieli pozostałych lokali w danym bloku.

Duża wspólnota mieszkaniowa

W przypadku dużych spółdzielni (więcej niż 7 mieszkań) wszelkie działania i planowane ingerencje w budynek mieszkalny regulowane są przez ustawę o własności lokali. W niej zapisane jest (art. 22), że zgoda na przebudowę nieruchomości zaliczana jest do czynności prawnych. Podejmuje się ją wyłącznie w oparciu o uchwałę, a każdemu członkowi wspólnoty przysługuje jeden głos w sprawie łączenia mieszkań.

Łączenie mieszkań – pozostałe formalności, o których musisz pamiętać

Udało Ci się uzyskać od wspólnoty mieszkaniowej zgodę na połączenie dwóch mieszkań? Zobacz, jakie jeszcze formalności musisz spełnić w tej kwestii.

Zdobądź pozwolenie na przebudowę

Aby załatwić tę formalność, musisz udać się wydziału architektoniczno-budowlanego we właściwym Tobie starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Tam złóż odpowiednio wypełnione wnioski o uzyskanie pozwolenia na przebudowę. Do wniosku dołącz następujące dokumenty:

  • projekt budowlany,
  • oświadczenie potwierdzające prawo do posiadania dwóch lokali,
  • zgodę wspólnoty mieszkaniowej.

Jeżeli Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, możesz zacząć przebudowę polegającą na połączeniu dwóch lokali. Na tym jednak nie kończą się procedury związane z tą czynnością.

Uporządkuj kwestie związane z połączonymi lokalami

Po zakończeniu przebudowy musisz pamiętać o tym, aby o połączeniu dwóch odrębnych lokali w jeden nowy poinformować swojego notariusza. Oprócz tego powinieneś udać się do starostwa i uzyskać w nim zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego. Dokument ten będzie dowodem na to, że dwa osobne mieszkania zostały złączone w jedno.