; wybierz stronę na świat

Wybierz swoją stronę na świat

Wybór strony świata przy zakupie mieszkania to dość istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem. Odpowiednie nasłonecznienie mieszkania będzie miało duży wpływ na Twoje samopoczucie i komfort życia wszystkich domowników. Jakie pomieszczenia powinny znaleźć się od strony wschodniej, a jakie od zachodniej? Czy idealną stroną dla kuchni jest północ czy południe? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Zapraszamy do czytania!

Strony świata – mieszkanie zaplanowane w oparciu o nie

Planując układ pomieszczeń w mieszkaniu, należy wziąć pod uwagę każdą ze stron świata oraz intensywność wpadających promieni słonecznych. Przy wyborze strony świata pod konkretne pomieszczenie weź pod uwagę nie tylko swoją obecną sytuację rodzinną lub panującą modę wnętrzarską. Postaraj się pomyśleć przyszłościowo – może w Twoim domu pojawią się kolejne dzieci, może będziesz musiał zaopiekować się swoimi rodzicami lub dziadkami, a może zwolni Ci się jeden pokój, gdy Twoja pociecha wyjedzie na studia do innego miasta. Zobacz, jakie pomieszczenia będą najlepiej funkcjonowały na wybranych stronach świata w mieszkaniu.

Sypialnia od północy lub wchodu

Na początku warto zwrócić uwagę na sypialnię – idealnym rozwiązaniem dla rannych ptaszków będzie strona wschodnia. Wówczas Twoim naturalnym i niezwykle przyjemnym budzikiem będą promienie porannego słońca. Sypialnia od strony wschodniej to również dobre rozwiązanie dla osób, które muszą wstawać wcześnie do pracy lub szkoły, ale mają naturę śpiochów. Pokój do spania może także znajdować się od strony północnej. Sypialnia od północy zapewni Ci nie tylko przyjemny chłód, ale również idealnie rozproszy światło dzienne.

Salon od południa

Salon lub pokój dzienny najlepiej urządzić od strony południowej. To tam słońce świeci najdłużej, co docenisz zwłaszcza jesienią i zimą, gdy już po południu robi się szaro i ciemnawo. Z kolei w okresie wiosenno-letnim od nadmiaru słońca w salonie osłonią Cię dobrze dobrane rolety lub żaluzje. Ciekawym rozwiązaniem może być także salon usytuowany od strony zachodniej. To położenie spodoba się zwłaszcza tym osobom, które uwielbiają oglądać zachody słońca w mieście. Pokój dzienny nie powinien znajdować się od strony północnej, ponieważ strona ta, nawet przy dużej liczbie okien, nie zapewni dostatecznej ilości światła dziennego. Również dlatego od strony południowej usytuowany powinien być balkon. Balkon od południa otrzyma bowiem wystarczającą ilość światła i ciepła słonecznego.

Kuchnia od wschodu lub zachodu

Kolejnym ważnym pomieszczeniem w domu jest kuchnia. Idealną dla niej stroną będzie wschód lub zachód. Miejsca znajdujące się na wschodzie nie nagrzewają się szybko. Chłód w kuchni będzie korzystny dla ziół posadzonych w doniczkach, a także warzyw i owoców. Kuchni nie poleca się umiejscawiać w szybko nagrzewającej się od słońca stronie południowej. Gotowanie i przyrządzanie potraw w tym miejscu sprawia, że kuchnia jest z reguły najcieplejszym pomieszczeniem w mieszkaniu. W związku z tym nie ma potrzeby, aby była dodatkowo nagrzewana przez promienie słoneczne.

Podsumowanie

Usytuowanie poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu zgodnie ze stronami świata jest istotne dla komfortu i samopoczucia domowników. Jeśli remontujesz mieszkanie lub chcesz kupić nowe lokum, zwróć uwagę, czy poszczególne miejsca położone są prawidłowo względem stron świata.

  • Kuchnia – wschód lub zachód.
  • Sypialnia – północ (jeśli cenisz poranny przyjemny chłód) lub wschód (jeśli chcesz, aby budziły Cię promienie słońca).
  • Salon – południe.

Pozostałe pomieszczenia, takie jak np. przedpokój, łazienka, spiżarnia czy garderoba mogą znajdować się tak naprawdę od każdej strony. Może to być na przykład północ – miejsca te nie wymagają bowiem wiele słońca czy ciepła.