; jak wybrać mieszkanie

Dobierz z nami mieszkanie do swoich potrzeb

Jesteś w trakcie wyboru nowego mieszkania? Przejrzałeś już kilkadziesiąt ofert mieszkaniowych i wciąż zastanawiasz się, jakie lokum byłoby dla Ciebie idealne? Przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim informację o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz skonsultować się z przedstawicielami firmy deweloperskiej. Na pewno udzielą Ci oni rzeczowych odpowiedzi.

Jak wybrać mieszkanie – najważniejsze zasady

Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji, jaką większość z nas będzie musiała podjąć. Kupując swoje wymarzone lokum, nie sposób uniknąć jednak drobnych błędów. Aby spróbować się przed nimi ustrzec, zapoznaj się z 4 podstawowymi aspektami, na które musisz zwrócić uwagę przed wyborem mieszkania idealnego.

Po pierwsze – lokalizacja i otoczenie

Wybór mieszkania to przede wszystkim wybranie odpowiadającej Ci części miasta. Każda z nich ma i zalety, i wady. W związku z tym wybierając mieszkanie, kieruj się swoimi upodobaniami oraz trybem życia, jaki prowadzisz.

 • Jesteś młodym rodzicem? Cenisz sobie spokój? Chcesz jak najbardziej oddalić się od centrum miasta? Wybierz mieszkanie w inwestycji usytuowanej w spokojnej zazielenionej dzielnicy z łatwym dostępem do sklepów oraz opieki medycznej.
 • Jesteś duszą towarzystwa? Żyjesz pełnią życia? Uwielbiasz spotykać się ze znajomymi w różnych miejscach, które oferuje Ci dynamicznie rozwijające się miasto? Postaw na niewielkie mieszkanie blisko centrum.

Po drugie – powierzchnia i układ mieszkania

Wybór układu mieszkania, podobnie jak wspomniana już wyżej lokalizacja, jest uzależniony wyłącznie od Twojej sytuacji życiowej i Twoich upodobań. W czasie przeglądania ofert mieszkaniowych dokładnie sprawdzaj, czy interesujące Cię lokum ma wystarczającą liczbę pokoi. Zastanów się, jaki metraż mieszkania będzie dla Ciebie najbardziej komfortowy. Pomyśl również o udogodnieniach, które pozwolą Ci na chwilę relaksu i wypoczynku. Wśród licznych ofert możesz na przykład wybrać miejsce z:

 • panoramicznym widokiem na miasto,
 • dużym balkonem, na którym będziesz mógł wypić poranną kawę,
 • ogródkiem, który pozwoli Ci poczuć namiastkę domu jednorodzinnego.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie swoje potrzeby, na pewno znajdziesz miejsce idealnie dla siebie i swojej rodziny. Pamiętaj, że firmy deweloperskie nie chcą działać na Twoją niekorzyść. Dlatego nie bój się proponować zmian aranżacyjnych lub wykończeniowych.

Po trzecie – cena za metr kwadratowy

Dość mocno odczuwalną kwestią przy wyborze mieszkania jest jego cena. Na jej ostateczną wysokość ma wpływ wiele czynników, między innymi dostępność różnych standardów. Mieszkanie z wieloma standardami będzie zdecydowanie droższe niż mieszkanie bez nich. Zastanów się, czy na co dzień będziesz korzystał z:

 • komórki lokatorskiej,
 • windy,
 • parkingu podziemnego,
 • tarasu lub balonu,
 • usług całodobowej ochrony.

Aby nie zostać potraktowanym nieuczciwie finansowo, warto zapoznać się ze średnimi cenami mieszkań (za metr kwadratowy) nie tylko w interesującej Cię dzielnicy, ale w całym mieście. Taka wiedza pozwoli Ci na skuteczniejszą i dokładniejszą selekcję ofert, a co za tym idzie – świadomy wybór swojego wymarzonego mieszkania. Pamiętaj, aby dowiedzieć się także, ile wynosi miesięczna opłata za czynsz i rachunki.

Po czwarte – pomieszczenia zgodne ze stronami świata

Na kwestię umiejscowienia pomieszczeń względem stron świata bardzo często nie zwraca się uwagi. To błąd, ponieważ ma to dość duży wpływ na Twoje codziennie samopoczucie. Pokoje zlokalizowane zgodnie ze stronami świata będą znacznie bardziej funkcjonalne.

 • Pomieszczenia od strony południowej nagrzeją się ciepłem słonecznym w ciągu dnia. To dobre miejsce na salon.
 • Pokoje od północy z kolei będą ciemne i chłodnawe. Światła słonecznego nie potrzebują na przykład łazienka, garderoba czy spiżarnia.
 • Sypialnię najlepiej urządzić od strony wschodniej. Dzięki temu każdego ranka budzić Cię będą wpadające przez okno promienie słoneczne.