Inteligentne systemy zarządzania budynkami coraz popularniejsze
Inteligentne systemy zarządzania budynkami stają się coraz powszechniej stosowane. Co sprawia, że budownictwo zaczęło rozwijać się w kierunku mieszkań inteligentnych? Jaka jest ich historia? Czym jest automatyka domowa i jakie są jej rodzaje? W tym artykule wytłumaczymy Ci wszystkie powyższe wątpliwości.
Inteligentne mieszkanie – skąd się wzięło?
Sama idea inteligentnego budynku wyłoniła się w latach 70. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Na początku stosowana była wyłącznie w celu automatyzacji przemysłu. Wytworzone na tej drodze nowe technologie i rozwiązania do końca 1980 roku stopniowo były przyswajane przez budynki biurowe. Obecnie coraz częściej znajdują również zastosowanie w budynkach mieszkalnych. Pierwsze inteligentne systemy zarządzania obejmowały sterowanie:
- oświetleniem,
- żaluzjami,
- ogrzewaniem.
Teoretycznie każdy z tych systemów funkcjonował oddzielnie. W praktyce jednak każdy z nich miał znaczący wpływ na działanie pozostałych. Dla przykładu – poziom odsłonięcia żaluzji regulował temperaturę w każdym pomieszczeniu mieszkania.
Automatyka domowa – co to takiego?
To ogólna nazwa możliwości sterowania wszystkimi urządzeniami w domu. Można je zaprogramować w taki sposób, aby działały zależnie od siebie. W takiej sytuacji człowiek nie będzie potrzebny, aby je uruchamiać lub wyłączać. Automatyka domowa ma na celu zwiększenie komfortu domowników, a także zmniejszenie zużycia energii. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla osób mających niepełnosprawne dzieci lub mieszkających z osobami starszymi.
Inteligentne mieszkanie w dzisiejszych czasach
Przez kilkaset lat system inteligentnych mieszkań bardzo się zmienił – stał się jeszcze bardziej precyzyjny oraz wszechstronny. W dzisiejszych domach, biurach czy mieszkaniach w ramach różnych systemów można zintegrować wiele elementów, a następnie sterować nimi. Jakie to elementy?
- Oświetlenie
- Ogrzewanie
- Klimatyzacja
- Monitoring
- System kontroli przeciwpożarowej
- Kontrola dostępu
- System pogodowy
- Skomplikowany system personalizacji
Sterowanie ogrzewaniem
Inteligentne ogrzewanie w mieszkaniu oparte jest o działanie głowic termostatycznych. Można je zamontować na przykład na grzejnikach. Nie musisz martwić się tym, czy będą pasowały – głowice są produkowane bowiem w rozmiarze uniwersalnym. Zanim jednak zaczniesz sterować inteligentną głowicę swoim smartfonem, musisz ją połączyć z odpowiednią platformą.
Sterowanie oświetleniem
Inteligentne oświetlenie po wymianie normalnych żarówek i lamp pozwoli Ci włączać i wyłączać światło w każdym pomieszczeniu za pomocą smartfona. Dodatkowo możesz mieć wpływ na rodzaj oraz moc oświetlenia w mieszkaniu.
Inteligentne mieszkanie – czy warto?
Dzięki licznym czujnikom inteligentnego systemu w mieszkaniu masz możliwość dostosowania różnego rodzaju parametrów do warunków zewnętrznych oraz wewnętrznych. Ciągłe przesyłanie informacji daje Ci możliwość kontrolowania pomieszczeń z różnych miejsc. Inteligentny system sprawia, że mieszkańcy są bardziej świadomi wszystkich elementów domu – ich zależności oraz funkcjonalności. System wpływa także na poczucie bezpieczeństwa w mieszkaniu i czyni go bardziej energooszczędnym.