; mieszkania na różnych piętrach

Mieszkania na różnych kondygnacjach – poznaj ich zalety

Nie wiesz, która kondygnacja mieszkania będzie dla Ciebie najbardziej komfortowa? Parter, środkowe piętro czy pomieszczenie położone najwyżej? Sprawdź zalety każdego z nich i wybierz miejsce, w którym będziesz czuł się najlepiej.

Zalety mieszkań na parterze

Lokale położone na parterze najlepiej nadają się dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. Osoby starsze często są schorowane i mają trudności z poruszaniem się – właśnie dlatego mieszkanie położone najniżej będzie dla nich odpowiednie. Jeżeli chodzi z kolei o rodziny z małymi dziećmi, to mieszkania znajdujące się na parterze uniemożliwi im wnoszenie ciężkiego wózka dziecięcego na wysokie piętra w przypadku, gdyby nastąpiła nagła awaria windy. Brak konieczności oczekiwania na windę to kolejna zaleta mieszkania na parterze. Zepsuta winda w połączeniu z lokalem na wyższym piętrze będą miały korzystny wpływ na Twoje zdrowie – nie będziesz miał bowiem innej możliwości dostania się do mieszkania jak wejście po schodach. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Mowa tutaj o wyżej wspomnianych osobach starszych i rodzicach z małymi dziećmi, ale również o osobach niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim lub o kulach oraz o osobach z bólami kolan czy stawów. Jakie jeszcze są zalety mieszkania na parterze?

  • Mieszkania na parterze są z reguły o 5-7% tańsze niż lokum położone wyżej. Zdarza się, że deweloperzy nie mogą szybko znaleźć chętnych osób na zakup mieszkania znajdującego się na parterze, dlatego dołączają do niego darmową komórkę lokatorską lub miejsce na parkingu.
  • Wiele mieszkań na parterze w bloku ma swoje prywatne ogródki lub tarasy.
  • Jeśli zdecydujesz się na remont mieszkania, to łatwiej będzie Tobie lub wynajętej ekipie remontowej wnieść nowe meble oraz specjalistyczny sprzęt remontowy.

Zalety mieszkań na środkowych piętrach

Środkowe piętra w bloku są tak naprawdę przyjazne dla każdej grupy społecznej. Dobrze będą się w nich czuły zarówno osoby w średnim wieku niemające żadnych problemów z poruszaniem się, jak również młode małżeństwa czy studenci. Środkowe piętra w bloku to dość kompromisowe rozwiązanie. Takie mieszkania nie są położone ani za wysoko, ani za nisko. W miejscach tych panuje umiarkowana temperatura – zarówno latem, jak i zimą będziesz odczuwał duży komfort. Dodatkowo na środku bloku panuje mniejszy hałas, a mieszkania są lepiej doświetlone.

Zalety mieszkań na najwyższej kondygnacji

Najważniejszym argumentem, który przemawia do większości osób decydujących się na zakup mieszkania na najwyższym piętrze, jest widok z okna. Jeśli zdecydujesz się mieszkać w dużym mieście, to wieczorna panorama Twojej dzielnicy z pewnością będzie dla Ciebie niezwykłym widokiem. Najwyżej położone pomieszczenia doświetlane są przez promienie słoneczne – w związku z tym będziesz mógł zaoszczędzić nieco pieniędzy na rachunkach za prąd. Najwyżej położone mieszkania cechują się także większą prywatnością i mniej słyszalnym zgiełkiem miasta. Ze względu na rozległy widok z okna, na pewno będziesz miał wrażenie, że przestrzeń w Twoim mieszkaniu jest większa niż w rzeczywistości. Mieszkania na najwyższych kondygnacjach są odpowiednie dla młodych par lub jako inwestycja pod wynajem.