Mieszkanie gotowe do odbioru – co dalej?
Odbiór mieszkania krok po kroku – co musisz zrobić, gdy już otrzymasz klucze do nowego lokum? Poznaj kilka praktycznych porad dotyczących odbioru mieszkania.
Krok pierwszy – spotkaj się z notariuszem
Kupiłeś mieszkanie i podpisałeś umowę z jego właścicielem? Teraz czeka Cię spotkanie z notariuszem i podpisanie aktu notarialnego. To ważny dokument mówiący o tym, kto obecnie jest właścicielem danego lokum. Jego podpisanie odbywa się już po odbiorze mieszkania. W zależności od okoliczności masz dwie możliwości spotkania z notariuszem.
- Możesz umówić się samodzielnie.
- Datę i godzinę spotkania ustali Twój deweloper.
Notariusz powinien dokładnie sprawdzić dane wpisane do aktu notarialnego, zwłaszcza PESEL oraz NIP sprzedającego mieszkanie. Co jeszcze należy sprawdzić przed podpisaniem aktu notarialnego?
Czystość mieszkania
Mieszkanie, które kupujesz musi być „czyste”. Co to znaczy? Lokum nie może być obciążone hipoteką, mieć żadnych wad fizycznych (cieknącego dachu, pękających ścian itp.) ani zaległości czynszowych poprzedniego właściciela.
Poprzedni lokatorzy
Zanim podpiszesz akt notarialny sprawdź, czy w Twoim mieszkaniu nie jest zameldowana jakaś inna osoba. Przekonasz się o tym, udając się do urzędu gminy i prosząc o pokazanie odpowiedniego zaświadczenia. Jeśli okaże się, że w Twoim mieszkaniu nadal zameldowany jest poprzedni właściciel, nie podpisuj niczego, dopóki nie zostanie wymeldowany.
Krok drugi – wymelduj się ze starego mieszkania
Ty również nie zapomnij wymeldować się ze swojego starego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić zarówno w urzędzie, jak również w domu – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek przez Internet. Nie musisz przygotowywać żadnych pieniędzy, ponieważ usługa wymeldowania jest bezpłatna. Po zmianie miejsca zameldowania konieczna będzie wymiana dowodu osobistego.
Krok trzeci – zatroszcz się o odpowiednie ubezpieczenie
Każdy lokal powinien być odpowiednio ubezpieczony. Ubezpieczenia dokonuje się najczęściej po podpisaniu aktu notarialnego. Jako właściciel mieszkania sam decydujesz, od jakiego ryzyka chcesz ubezpieczyć nieruchomość. Podstawowa polisa obejmująca pożar i inne zdarzenia losowe najczęściej rozszerzana jest o dodatkowe ryzyka (np. szkodę wywołaną powodzią lub kradzieżą). Najbezpieczniejszym rodzajem ubezpieczenia jest all risk, a więc ubezpieczenie od wszystkich zdarzeń, które mogą doprowadzić do ewentualnej szkody w mieszkaniu.
Krok czwarty – zwróć uwagę na stan liczników
Przepisywanie liczników nie jest zadaniem trudnym do wykonania. Aby to zrobić, należy udać się do firmy dostarczającej energię do budynku i przedstawić protokół odbioru mieszkania. Właśnie w tym dokumencie będzie spisany stan licznika. Firma zarejestruje go w swoim systemie i zacznie naliczać nowe koszty, uwzględniając wpisaną wysokość licznika. Ważne, aby przed podpisaniem protokołu odbioru mieszkania sprawdzić, czy spisany stan liczników jest zgodny z zapisem w protokole.
Krok piąty – spisz protokół zdawczo-odbiorczy
Protokół zdawczo-odbiorczy to nie tylko spisanie stanu liczników. Należy w nim dokładnie i rzetelnie opisać stan mieszkania w momencie, w którym otrzymujesz je od wynajmującego. Protokół sporządza się po to, aby właściciel mieszkania nie mógł oskarżyć Cię o zniszczenia, które były w mieszkaniu jeszcze przed Twoim wprowadzeniem się. Przy sporządzaniu tego dokumentu pisz prawdę i zwróć uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Do zapisu możesz również dołączyć zdjęcia, które dodatkowo uwiarygodnią ewentualne szkody w mieszkaniu. Na co zwracać uwagę przy spisywaniu protokołu zdawczo-odbiorczego?
- Jaki jest stan gniazdek, listew przypodłogowych, płytek w łazience?
- Czy wszystkie okna otwierają się prawidłowo?
- Jak wyglądają zawiasy, klamki, drzwi oraz znajdujące się w mieszkaniu meble?
- Czy wszystkie urządzenia działają sprawnie?
- Czy w lodówce jest światło?