; jak utrzymać porządek w domu

Jak utrzymać porządek w domu?

Utrzymanie porządku w domu wcale nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać. Jak utrzymać porządek w domu? Pamiętaj, że poświęcenie chociażby 10 minut każdego dnia na szybkie wysprzątanie jednego pomieszczenia jest znacznie lepsze niż życie w ciągłym bałaganie. Utrzymanie porządku w domu nie jest łatwe ale powinno być systematyczne i dobrze zorganizowane.

Umiejętne rozplanowanie czasu sprzątania sprawi, że nie zajmie Ci ono wielu godzin. Jeśli dołożysz do tego choćby odrobinę motywacji, to porządkowanie mieszkania będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Zobacz, jakie są podstawowe sposoby na porządek w domu.

Zawsze odkładaj rzeczy na miejsce

Utrzymywanie porządku w domu to nic innego, jak odkładanie wszystkich rzeczy na swoje miejsce. To podstawowa czynność, której nauczenie się ułatwi Ci sprzątanie i organizację mieszkania. Każda rzecz w kuchni, salonie czy łazience powinna mieć swoje wyznaczone miejsce. Jeśli będziesz chciał skorzystać z suszarki do włosów, pilota do telewizora czy deski do krojenia, to znajdziesz je w wyznaczonym miejscu i nie będziesz nerwowo szukał ich w całym mieszkaniu. Gdy już skończysz korzystać z tych przedmiotów, odłóż je na miejsce – tym sposobem zawsze zachowasz porządek. Nauczenie się tej reguły sprawi, że Twoje mieszkanie zawsze będzie gotowe na przyjęcie niespodziewanych gości.

Nie zostawiaj prostych zadań na później

Istnieje wiele czynności domowych, których wykonanie zajmuje nie więcej niż 2-3 minuty. Umycie jednego kubka, wytarcie blatu stołu po posiłku, podlanie kwiatów czy schowanie suchych naczyń to zadania, które jesteś w stanie wykonać od razu. Nie wymagają one od Ciebie dużego wysiłku i trwają naprawdę krótko. Nie warto zostawiać ich na później, bo najprawdopodobniej o nich zapomnisz. Jeśli nauczysz się wykonywać takie czynności od razu, to Twoje mieszkanie będzie się wydawało czystsze i bardziej uporządkowane. Dodatkowo regularne porządkowanie w ciągu tygodnia uchroni Cię przed sporym bałaganem i koniecznością poświęcenia weekendu na posprzątanie mieszkania.

Wyrób sobie rytuały i nawyki

Utrzymanie porządku w domu to także wykonywanie regularnych czynności, o których robieniu nie powinieneś myśleć, tylko je wykonywać. Mogą to być na przykład:

  • ścielenie łóżka zaraz po przebudzeniu,
  • naszykowanie wieczorem ubrań na kolejny dzień,
  • umycie naczyń zaraz po skończonym posiłku.

Warto nauczyć się wykonywać tego typu czynności automatycznie. Gdy już nauczysz się podstaw, możesz przejść o krok dalej. W tym celu zaplanuj drobne czynności porządkowe, które sprawią, że Twoje mieszkanie zawsze będzie czyste i pachnące. W obrębie tygodnia wyznacz sobie jeden dzień na odkurzanie, jeden na robienie prania, zamiatanie czy mycie podłogi. Przekonaj się, że jeśli takie drobne prace porządkowe będziesz wykonywał regularnie, to wejdą Ci w nawyk.

Nie bądź chomikiem – naucz się wyrzucać rzeczy

Każdy z nas ma w sobie coś z chomika. Nie lubimy rozstawać się z rzeczami nawet wtedy, gdy na ich miejsce już dawno kupiliśmy coś nowego. Stare niedziałające urządzenia, notatki ze studiów, za małe lub zniszczone ubrania czy kubek z ukruszonym uchem najczęściej chowasz głęboko w szafie z myślą, że na pewno kiedyś Ci się przydadzą. Musisz zrozumieć, że Twoje myślenie jest błędne, a te przedmioty już dawno powinny znaleźć się w koszu. Każde mieszkanie potrzebuje świeżej energii, dlatego zadbaj o to, aby regularnie robić przegląd zawartości szaf i pozbywać się starych niepotrzebnych rzeczy. To oczyści atmosferę w mieszkaniu i pozwoli Ci spojrzeć na nie z nowej perspektywy.