; jak urządzić jadalnie

Sposób na funkcjonalną i nowoczesną jadalnię

Idealna jadalnia to miejsce wygodne i funkcjonalne. Ta przestrzeń do spędzania czasu z rodziną podczas jedzenia i planowania dnia powinna znaleźć się w każdym domu.

Może się jednak zdarzyć, że metraż Twojego mieszkania nie pozwoli na stworzenie jadalni jako odrębnego pomieszczenia. Wtedy warto wygospodarować chociażby kawałek przestrzeni w kuchni lub salonie. Zobacz, jak urządzić jadalnię, aby była miejscem eleganckim i przytulnym.

Serce jadalni – duży stół i wygodne krzesła

Jadalnia to przede wszystkim miejsce do spożywania wspólnych posiłków. Dlatego powinien się w niej znaleźć stół na tyle duży, aby zmieściła się przy nim cała rodzina. Jeśli w Twoim domu nie ma zbyt wiele miejsca, to warto pomyśleć nad stołem rozkładanym. Dzięki niemu nie będziesz musiał martwić się, gdzie usadzić dużą liczbę gości w czasie imprezy rodzinnej. Przy stole powinna stać taka liczba krzeseł, aby każdy domownik miał swoje miejsce. Praktycznym rozwiązaniem będzie dokupienie kilku dodatkowych krzeseł, najlepiej składanych. Przechowuj je na balkonie lub zrób z nich ciekawą dekorację, malując na jasny kolor i wieszając na ścianie.

Zwróć uwagę na wymiary stołu

Przed ustawieniem stołu warto obliczyć odległość między nim a ścianą czy regałem. Powinna być ona na tyle duża, aby bez problemu można było przejść lub coś przenieść. Minimalna odległość to około 60 centymetrów. W pomieszczeniu przeznaczonym na jadalnię zostało Ci jeszcze sporo miejsca? Zastanów się nad kupnem szafki, w której wyeksponujesz swoją elegancką zastawę stołową.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Często jadalnia to nie tylko miejsce spożywania posiłków. Odbywają się w niej również spotkania ze znajomymi oraz narady rodzinne, a także prace nad ważnymi projektami. Właśnie dlatego niezbędne będzie odpowiednie oświetlenie. Najważniejsze źródło światła powinno znajdować się nad stołem i padać na całą jego powierzchnię. Dobra lampa oświetli wszystkie części stołu, a w czasie posiłku podkreśli detale kolorowego obrusu, elegancką zastawę stołową oraz smacznie wyglądające potrawy. Jeśli stół jest niewielki, to najlepiej sprawdzi się lampa pojedyncza. W przypadku większej powierzchni blatu dobrze będzie zastosować dwie lub trzy mniejsze lampy.

Estetyka – połącz funkcjonalność z nowoczesnością

Jadalnia to nie tylko miejsce praktyczne, ale także estetyczne. Współczesne jadalnie najczęściej są otwartą przestrzenią znajdującą się między salonem a kuchnią. Tak nowoczesny sposób wyeksponowania tej ważnej części domu optycznie powiększa całe wnętrze oraz dodaje mu przytulności i ciepła. Wystrój jadalni powinien nawiązywać do stylu, w którym utrzymane są inne pomieszczenia. Jeśli jednak lubisz eksperymenty, możesz urządzić jadalnię kontrastową. Pomieszczenie wyróżniające się na tle pozostałych nada mocnego charakteru całemu mieszkaniu. Niezależnie od tego, które rozwiązane wybierzesz, nie zapomnij o elementach dekoracyjnych i wyposażeniu jadalni.

Wyposażenie jadalni

Wyposażenie jadalni to nie tylko takie podstawy, jak stół, krzesła czy oświetlenie. Równie ważne są dodatki. W sklepach znajdziesz bardzo duży asortyment wyposażenia do jadalni: sztućców, zastawy stołowej, akcesoriów do robienia herbaty i kawy czy tekstyliów. Wybierz swoje ulubione wzory i kolory. Możesz zdecydować się na zastawę w jednym kolorze lub każdy talerz w innym wzorze. Pamiętaj jednak o dokupieniu zapasu w razie wizyty niezapowiedzianych gości.