; słownik budowlany

Słownik pojęć: mini słownik budowlany

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią słownika pojęć budowlanych. Wytłumaczymy Ci najważniejsze pojęcia związane z tą branżą.

Powierzchnia całkowita

Powierzchnią całkowitą nazywamy sumę powierzchni wszystkich kondygnacji budynku. Do liczby tej należy dodać powierzchnie balkonów, tarasów, garaży, ale także tynków, okładzin ściennych czy balustrad. Powierzchnia netto budynku z kolei liczona jest po wewnętrznym obrysie. Zmierzysz ją tak, jakbyś kupował wykładzinę lub panele. Powierzchnię netto określa się oddzielnie dla każdej kondygnacji.

Świetlik

Świetlik to przeszklona część dachu. Zapewnia dopływ promieni słonecznych do pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach, do których światło nie dochodzi w ogóle lub na bardzo krótki czas. Montaż świetlika polega na wykonaniu okrągłego otworu w dachu i zainstalowaniu kopuły, która będzie rozprowadzała naturalne światło po całym pomieszczeniu. Światło słoneczne dobrze wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie, a także pozwoli zaoszczędzić przy opłacaniu rachunków za prąd.

Wiatrołap

Potoczna nazwa niewielkiego miejsca znajdującego się pomiędzy drzwiami wejściowymi a wnętrzem budynku. Pełni funkcję przedsionka, dzięki któremu nie wniesiesz do domu piasku, śniegu czy innych zabrudzeń. Inną jego funkcją jest ochrona wnętrza domu przed napływem zimnego powietrza. Wiatrołap może być także miejscem do przechowywania ubrań wierzchnich, butów czy parasoli.

Anemostat

Anemostat jest elementem wentylacji mechanicznej. To nawiewny lub wywiewny wywietrznik znajdujący się na suficie lub ścianie. Składa się z dwóch części:

  • kołnierza montażowego (nim przytwierdza się anemostat do sufitu),
  • wewnętrznej części wyglądem przypominającej grzybek.

Anemostat montuje się na końcu przewodu wentylacyjnego lub klimatyzacyjnego. Dzięki niemu można właściwie kierować powietrze do wnętrza pomieszczenia.

Działka budowlana

Działka budowlana to teren powstały po wyburzeniu budynku lub wytyczony pod budowę domu jednorodzinnego, osiedla mieszkaniowego czy obiektu handlowego. W zależności od przeznaczenia może ją nabyć:

  • osoba prywatna,
  • deweloper,
  • gmina,
  • instytucja publiczna,
  • firma prywatna.

Działka budowlana i powstające na niej obiekty muszą spełniać warunki techniczne określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 roku.