; styl skandynawski w mieszkaniu

Styl skandynawski w mieszkaniu

Wnętrza w stylu skandynawskim cechują się funkcjonalnością i przestrzennością. Pomieszczenia utrzymane są w chłodniejszym klimacie, który ocieplają przyjazne w dotyku tekstylia.

Kolorystyka mieszkania w stylu skandynawskim jest niezwykle subtelna – przeważają biele, beże, szarości i brązy. Najbardziej charakterystycznym materiałem wykorzystywanym w skandynawskim stylu jest drewno. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że wnętrza stają się ciepłe i przytulne. Czym charakteryzuje się styl skandynawski i jak urządzić mieszkanie zgodnie z jego zasadami?

Wybierz biel i… czerń

Dominującym kolorem mieszkania w stylu skandynawskim jest biel. Widać ją nie tylko na ścianach, ale również na meblach czy dodatkach. Biały kolor optycznie powiększa pomieszczenie, a także sprawia wrażenie ciepła i czystości. Mieszkanie pomalowane na biało będzie wyglądało na jaśniejsze i bardziej przestronne. Kolor ten najczęściej łączy się z odcieniami beżu, szarości oraz brązu. Czarny z kolei może być obecny na elementach dekoracyjnych. Nie powinno być go jednak zbyt dużo, aby optycznie nie przytłoczył pomieszczenia.

Drewno to podstawa

Podłoga i meble w skandynawskim stylu najczęściej wykonane są z drewna lub jego imitacji. Materiał ten jest doskonałą bazą pod pozostałe elementy wystroju mieszkania. Możesz zdecydować się na deski w naturalnym kolorze lub odrobinę je urozmaicić. Wybierz jeden z dwóch zabiegów sprawiających, że wnętrze Twojego mieszkania będzie miało specyficzny klimat.

  • Bielenie – polega na tym, że na oczyszczone drewno nakłada się specjalną pastę o właściwościach wybielających.
  • Postarzanie – w technice tej usuwa się miękkie warstwy drewna po to, aby uzyskać efekt zużycia. Meble możesz także postarzać środkami chemicznymi, np. lakierami czy woskami.

Światło – zaproś je do mieszkania

W tworzeniu skandynawskiego wnętrza światło zdecydowanie odgrywa pierwsze skrzypce. Warto zadbać nie tylko o to naturalne, ale także sztuczne.

Naturalne

Duże okna to najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie w skandynawskim stylu. Często jednak decydujesz się wprowadzić go do już gotowych pomieszczeń, w których nie ma możliwości wymiany okien. Co zrobić w takiej sytuacji?

  • Zrezygnuj z wieszania firanek. Dzięki temu Twoje okna optycznie się powiększą.
  • Zdecyduj się na funkcjonalne rolety lub modne w ostatnim czasie zasłony w jasnych kolorach. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów, na przykład lnu lub bawełny.

Sztuczne

Światło naturalne nie zawsze jest wystarczające, zwłaszcza wieczorem lub w czasie jesienno-zimowej szarugi. Dlatego warto zadbać o światło sztuczne. Do mieszkania w stylu skandynawskim najczęściej wybiera się lampy metalowe wyglądem przypominające dodatki w stylu industrialnym. Równie ciekawie będą wyglądać wysokie lampy z drewnianymi elementami oraz lampki choinkowe świecące ciepłym białym światłem. Zawieś je na ścianie lub poręczy łóżka. Takie źródła światła nadadzą pomieszczeniom przytulnego klimatu.

Dodatki – niezbędne w skandynawskim stylu

Tekstylia to nieodłączny element skandynawskich wnętrz. Miękkie poduszki i grube koce leżące na kanapie czy fotelu skutecznie ocieplą wszystkie pomieszczenia. Najlepiej, aby były one wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli chcesz dodać nieco koloru do jasnych wnętrz mieszkania, poeksperymentuj z kolorowymi dodatkami. Takie wyraziste, ale niewielkie akcenty kolorystyczne dodadzą pomieszczeniom energii i zwrócą uwagę każdego gościa. Warto pamiętać także o ozdobieniu ścian. Możesz zdecydować się na rodzinne zdjęcia lub plakaty z roślinnymi motywami. Nie zapomnij o nastrojowych świecach oraz świeżych kwiatach.