Ubezpieczenie mieszkania
Kupiłeś mieszkanie lub dom? Skończyłeś remont i aranżację wnętrz? Teraz musisz jeszcze tylko zadbać o ubezpieczenie swojego lokum. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat – jak to zrobić i gdzie ubezpieczyć mieszkanie.
Przedmiot ubezpieczenia
Przedmiotem ubezpieczenia mieszkania najczęściej są tak zwane „gołe mury”. Ich zabezpieczenie wchodzi w skład podstawowego zakresu ubezpieczenia. Często zapomina się jednak o wszystkich przedmiotach znajdujących się w mieszkaniu. Są to między innymi sprzęty elektroniczne, dzieła sztuki czy pieniądze. One wymagają dodatkowego ubezpieczenia. Podobnie jest w przypadku:
- pomieszczeń przynależnych do mieszkania – balkon, garaż czy komórka lokatorska,
- wszystkich elementów stałych mieszkania – okna, schody, framugi, drzwi itp.
Pamiętaj jednak, że podstawowe ubezpieczenie mieszkania będzie cechowało się niższą kwotą. Każde dodatkowe rozszerzenie zakresu ochrony zwiększy wysokość składki. Informację o tym, co wchodzi w skład podstawowego ubezpieczenia mieszkania znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). To dokument dołączany do polisy, w którym przeczytasz również informację na temat:
- czasu trwania ubezpieczenia,
- praw i obowiązków stron podpisujących umowę,
- sposobu wypłaty ewentualnego odszkodowania.
Zakres ochrony ubezpieczeniowej
Najczęstszymi zdarzeniami losowymi, od jakich ubezpiecza się mieszkanie są:
- pożar,
- zalanie,
- uderzenie pioruna,
- powódź,
- skutki przepięcia w sieci elektrycznej,
- wybuch gazu,
- włamanie,
- dewastacja mienia.
Zakres ochrony ubezpieczeniowej wiąże się także z miejscem, w którym położona jest Twoja nieruchomość. Inne ubezpieczenie wybierze osoba, która mieszka w pobliżu rzeki (prawdopodobieństwo powodzi), inne – mieszkaniec okolic górskich (lawina, skutki silnego wiatru), a jeszcze inne ktoś, kto mieszka w pobliżu lasu (połamane gałęzie, przewrócone drzewa). Pamiętaj jednak, że nawet przy szerokim zakresie ochrony ubezpieczyciel przewiduje wiele wyłączeń, które najczęściej odnoszą się do umyślnych zaniedbań i nierozważnego działania ze strony właściciela nieruchomości. Warto szczegółowo dopytać o kwestie, które mogą mieć wpływ na sumę odszkodowania.
Suma ubezpieczenia mieszkania
Kwota, na jaką ubezpieczasz swoje lokum musi być na tyle duża, żeby w przypadku ewentualnych szkód w całości je pokryła. Nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Dlaczego?
- Przy zaniżonej sumie ubezpieczeniowej wypłacane odszkodowanie może nie być wystarczające do pokrycia szkód powstałych w mieszkaniu w przypadku zdarzenia losowego.
- W przypadku zbyt wygórowanej sumy, składka ubezpieczeniowa może być nieadekwatna do posiadanego przez Ciebie majątku. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości rynkowej mieszkania.
Zniżki przy ubezpieczaniu mieszkania
Zniżki na ubezpieczenie mieszkania najczęściej przysługują wówczas, gdy mieszkanie zostało dodatkowo zabezpieczone. Oznacza to, że lokum posiada antywłamaniowe drzwi oraz okna, atestowane zamki, a także systemy alarmowe i przeciwpożarowe. Zniżki mogą przysługiwać także klientom, którzy wcześniej nie korzystali z wypłaty odszkodowania oraz są lojalni wobec towarzystwa ubezpieczeniowego i posiadają inne ubezpieczenia (np. zdrowotne) w tej samej firmie. Wszystkie wymienione wyżej parametry będą zapisane w dokumencie OWU.
Co zrobić przed wyborem polisy ubezpieczeniowej?
Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie mieszkaniowe, przeczytaj opinie w Internecie na temat tych agencji, które wybrałeś. W ich przypadku warto także skorzystać z porównywarek internetowych. Możesz również spotkać się z agentem ubezpieczeniowym i przed podjęciem ostatecznej decyzji zapytać go o kwestie, co do których masz wątpliwości. Porozmawiaj także z rodziną i znajomymi o tym, jak oni ubezpieczyli swoje mieszkanie i czy mają dla Ciebie jakieś rady w tej kwestii. Wybierając ubezpieczenie mieszkania, nie kieruj się wyłącznie ceną.