; mieszkanie pod wynajem

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie pod wynajem, aby było ono atrakcyjne dla przyszłego najemcy? Poznaj kilka sposobów na odświeżenie pomieszczeń, które dzięki temu staną się bardziej przyjazne dla oka.

Wyobraź sobie osoby, dla których urządzasz mieszkanie do wynajęcia

Na podstawie wyglądu swojego mieszkania, ilości pokojów oraz lokalizacji, w jakiej się ono znajduje, jesteś w stanie przewidzieć, jacy najemcy mogą być zainteresowani Twoim lokum.

 • Małe mieszkania w centrum miasta lub blisko niego to bardzo atrakcyjne propozycje dla przyjezdnych studentów lub młodych osób szukających pracy w dużych miastach.
 • Większym mieszkaniem na obrzeżach miasta na pewno będą się interesować młode rodziny z dziećmi lub osoby w średnim wieku.

Wybierz neutralne i stonowane kolory

Zdecydowałeś się odświeżyć ściany w mieszkaniu pod wynajem? Pamiętaj, aby nie wybierać farb w swoim ulubionym kolorze. Najbezpieczniej wybrać kolory neutralne, takie jak beże lub szarości. Odcienie te sprawią, że wnętrza będą optycznie większe. Dodatkowo beżowy i szary dają możliwość wzbogacenia pomieszczeń pasującymi do nich kolorowymi dodatkami. Dobrym rozwiązaniem może być także pomalowanie ścian uniwersalną bielą. Biały kolor sprawia wrażenie czystości wnętrz, rozjaśnia pomieszczenia, a także dobrze współgra z każdym rodzajem mebli.

Zadbaj o schludny wygląd kuchni i łazienki

Stan kuchni i łazienki to jedna z najważniejszych kwestii, na jakie musisz zwrócić uwagę w trakcie szykowania mieszkania pod wynajem. Te dwa pomieszczenia powinny być czyste, zadbane oraz wyposażone w podstawowe sprzęty. Standardowym wyposażeniem kuchni jest lodówka, zmywarka, mikrofalówka i piekarnik. W łazience musi się znaleźć miejsce dla sprawnie działającej i nieprzeciekającej pralki. Obecność tego typu sprzętów w kuchni oraz łazience ma duży wpływ na atrakcyjność mieszkania pod wynajem. Na co jeszcze zwrócić uwagę w czasie urządzania tych dwóch pomieszczeń?

 • Kuchenne meble powinny być trwałe i funkcjonalne. Dobrze też, aby były z jednego kompletu.
 • W przypadku łazienki zdecyduj się na nowoczesne rozwiązania – zamień wannę na prysznic. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to postaraj się zamontować w wannie słuchawkę i zasłonkę prysznicową.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Pamiętaj, że bezpieczeństwo najemcy Twojego mieszkania jest najważniejsze. Zanim podpiszecie umowę najmu, dokładnie sprawdź instalację w swoim lokum. Może się okazać, że ma ona już swoje lata i korzystniej będzie wymienić ją na nową. Przed oddaniem kluczy do mieszkania nowemu lokatorowi sprawdź jeszcze, czy:

 • działają wszystkie gniazdka elektryczne,
 • krany w kuchni i łazience są szczelne,
 • mieszkanie jest odpowiednio ubezpieczone.

Oceń stan podłóg w całym mieszkaniu

Przygotowujesz podłogę mieszkania pod wynajem? Postaraj się nie kłaść na niej dywanów i wykładzin. Kojarzą się one bowiem z kurzem i starymi wnętrzami. W pokojach zdecydowanie postaw na łatwe do utrzymania w czystości panele. W przedpokoju doskonale sprawdzą się płytki w białym lub jasnoszarym kolorze. Jeżeli robisz podłogę od podstaw, zatroszcz się o trwałość materiałów. Dzięki temu posłużą one dłużej przyszłemu lokatorowi.

Zrezygnuj z osobistych pamiątek

Mieszkanie pod wynajem powinno zostać całkowicie odpersonalizowane. Spróbuj doprowadzić je do takiego stanu, aby sprawiało wrażenie, że nikt wcześniej w nim nie mieszkał. Jak to zrobić?

 • Schowaj wszystkie prywatne zdjęcia rodzinne, pamiątki, dziecięce rysunki czy upominki.
 • W miejscach przeznaczonych na zdjęcia powieś neutralne obrazki – górski krajobraz czy zachód słońca.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie pod wynajem?

 • W mieszkaniu pod wynajem muszą się znaleźć podstawowe meble, takie jak: kanapa, stół, krzesła, łóżko oraz szafa. Powinny być wytrzymałe, estetyczne i łatwe do przenoszenia z miejsca na miejsce.
 • Zadbaj o dodatki – kolorowe poduszki, jasne zasłony, lampy o ciekawej fakturze czy przytulne koce. Dzięki nim mieszkanie wyda się bardziej przytulne.