; inteligentne mieszkanie

Inteligentne systemy zarządzania budynkami coraz popularniejsze

Inteligentne systemy zarządzania budynkami stają się coraz powszechniej stosowane. Co sprawia, że budownictwo zaczęło rozwijać się w kierunku mieszkań inteligentnych? Jaka jest ich historia? Czym jest automatyka domowa i jakie są jej rodzaje? W tym artykule wytłumaczymy Ci wszystkie powyższe wątpliwości.

Inteligentne mieszkanie – skąd się wzięło?

Sama idea inteligentnego budynku wyłoniła się w latach 70. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Na początku stosowana była wyłącznie w celu automatyzacji przemysłu. Wytworzone na tej drodze nowe technologie i rozwiązania do końca 1980 roku stopniowo były przyswajane przez budynki biurowe. Obecnie coraz częściej znajdują również zastosowanie w budynkach mieszkalnych. Pierwsze inteligentne systemy zarządzania obejmowały sterowanie:

 • oświetleniem,
 • żaluzjami,
 • ogrzewaniem.

Teoretycznie każdy z tych systemów funkcjonował oddzielnie. W praktyce jednak każdy z nich miał znaczący wpływ na działanie pozostałych. Dla przykładu – poziom odsłonięcia żaluzji regulował temperaturę w każdym pomieszczeniu mieszkania.

Automatyka domowa – co to takiego?

To ogólna nazwa możliwości sterowania wszystkimi urządzeniami w domu. Można je zaprogramować w taki sposób, aby działały zależnie od siebie. W takiej sytuacji człowiek nie będzie potrzebny, aby je uruchamiać lub wyłączać. Automatyka domowa ma na celu zwiększenie komfortu domowników, a także zmniejszenie zużycia energii. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla osób mających niepełnosprawne dzieci lub mieszkających z osobami starszymi.

Inteligentne mieszkanie w dzisiejszych czasach

Przez kilkaset lat system inteligentnych mieszkań bardzo się zmienił – stał się jeszcze bardziej precyzyjny oraz wszechstronny. W dzisiejszych domach, biurach czy mieszkaniach w ramach różnych systemów można zintegrować wiele elementów, a następnie sterować nimi. Jakie to elementy?

 • Oświetlenie
 • Ogrzewanie
 • Klimatyzacja
 • Monitoring
 • System kontroli przeciwpożarowej
 • Kontrola dostępu
 • System pogodowy
 • Skomplikowany system personalizacji

Sterowanie ogrzewaniem

Inteligentne ogrzewanie w mieszkaniu oparte jest o działanie głowic termostatycznych. Można je zamontować na przykład na grzejnikach. Nie musisz martwić się tym, czy będą pasowały – głowice są produkowane bowiem w rozmiarze uniwersalnym. Zanim jednak zaczniesz sterować inteligentną głowicę swoim smartfonem, musisz ją połączyć z odpowiednią platformą.

Sterowanie oświetleniem

Inteligentne oświetlenie po wymianie normalnych żarówek i lamp pozwoli Ci włączać i wyłączać światło w każdym pomieszczeniu za pomocą smartfona. Dodatkowo możesz mieć wpływ na rodzaj oraz moc oświetlenia w mieszkaniu.

Inteligentne mieszkanie – czy warto?

Dzięki licznym czujnikom inteligentnego systemu w mieszkaniu masz możliwość dostosowania różnego rodzaju parametrów do warunków zewnętrznych oraz wewnętrznych. Ciągłe przesyłanie informacji daje Ci możliwość kontrolowania pomieszczeń z różnych miejsc. Inteligentny system sprawia, że mieszkańcy są bardziej świadomi wszystkich elementów domu – ich zależności oraz funkcjonalności. System wpływa także na poczucie bezpieczeństwa w mieszkaniu i czyni go bardziej energooszczędnym.