; inwestowanie w mieszkanie

Mieszkanie – przemyślana lokata kapitału

Inwestowanie w nieruchomości to dobra propozycja dla tych osób, które chcą ulokować swoje środki pieniężne na dłuższy okres, a jednocześnie w każdej chwili chcą mieć otwartą drogę do dysponowania swoim mieszkaniem.

O tym, jakie zyski będziesz czerpać z wynajmu swojego lokalu, decyduje wiele czynników. Są to między innymi:

  • lokalizacja mieszkania,
  • cena mieszkania,
  • układ mieszkania.

Dla przykładu: przy wynajmie 44-metrowego nowoczesnego mieszkania znajdującego się w atrakcyjnej lokalizacji za średnią cenę 1 700 złotych miesięcznie roczna stopa zwrotu wyniesie 7%. Dzięki temu uzyskasz znacznie wyższy zysk niż przy lokatach. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę przed kupnem mieszkania dla potencjalnych nabywców.

Jak inwestować w nieruchomości – wskazówki dla przyszłych inwestorów

Dobra lokalizacja – podstawa do inwestowania w mieszkania

Dobra lokalizacja jest gwarancją sporego zainteresowania potencjalnych najemców mieszkaniem, które chcesz wynająć. Na co szukający swojego wymarzonego lokum zwracają szczególną uwagę?

  • Dostęp do komunikacji miejskiej.
  • Niedaleka odległość do sklepów i punktów usługowych.
  • Bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych.

Miejsca z takimi udogodnieniami zawsze przyciągają potencjalnych lokatorów. Jeśli więc zdecydujesz się zainwestować w nieruchomość znajdującą się w dobrej lokalizacji, nie powinieneś mieć żadnego problemu z wynajmem swojego mieszkania. Dobrym przykładem mogą być chociażby inwestycje zlokalizowane w centrum miasta lub w jego okolicy. Taka lokalizacja, niezależnie od tego, co w danym momencie dzieje się na rynku nieruchomości, zawsze przynosić będzie wymierne korzyści inwestycyjne.

Cena zakupu mieszkania – skorzystaj z okazji

Dla inwestorów niezwykle ważna jest także cena zakupu nieruchomości. Zestawiając cenę mieszkania z rynkowymi cenami najmu możliwe jest oszacowanie czasu, w którym wybrana przez Ciebie inwestycja zacznie się zwracać. W tym przypadku warto wykorzystać tak zwane szanse rynkowe. Jeśli patrzysz na mieszkanie jak na inwestycję, możesz na przykład skorzystać z promocyjnych cen mieszkań, jakie deweloper proponuje w czasie trwania sprzedaży. Jeśli zdecydujesz się na zakup pakietowy, to znaczy zainwestujesz w kilka mieszkań, również możesz liczyć na indywidualny rabat od firmy deweloperskiej.

Układ mieszkania – dopasuj go do odpowiedniej grupy najemców

Potencjalni nabywcy zwracają również uwagę na tak istotny aspekt, jak układ mieszkania. W związku z tym musisz przede wszystkim określić potencjalną grupę swoich przyszłych najemców.

  • Jeśli chcesz skupić się na osobach prowadzących własną działalność, to powinieneś szukać bardziej przestronnych mieszkań z ciekawym widokiem na miasto.
  • Gdy interesują Cię inwestycje, w których mieszkania wynajmować będą rodziny z dziećmi, wtedy istotna jest funkcjonalność, którą zapewni większa liczba pomieszczeń.
  • Nastawiając się z kolei na grupę studencką, powinieneś szukać mieszkań 2- lub 3-pokojowych, które pozwolą czerpać Ci większe zyski dzięki większej liczbie osób mieszkających w jednym mieszkaniu.

Mieszkanie jako inwestycja – czy wiąże się z jakimś ryzykiem

Planując inwestowanie w nieruchomości, musisz mieć świadomość tego, że takie działania mogą być związane z pewnym ryzykiem. Może się okazać na przykład, że mieszkanie, w które zainwestowałeś, przez dłuższy czas będzie stało puste i tym samym nie będzie przynosiło Ci żadnych zysków. Na początku możesz mieć także problem ze znalezieniem najemców mieszkania. Właśnie dlatego, aby ustrzec się przed takimi problemami, tak ważne jest dokładne zastanowienie się nad zakupem mieszkania do wynajęcia oraz szczegółowe określenie grupy docelowej mogącej się nim interesować. Jeśli rozważasz inwestycję w nieruchomości, najlepiej będzie skontaktować się z doradcą biura sprzedaży i umówić na spotkanie. W trakcie jego trwania będziesz miał możliwość zadania pytań, a może nawet przyjrzenia się interesującej Cię inwestycji z bliska.