Kolor ma znaczenie
Odpowiednio dobrane kolory w mieszkaniu mogą nie tylko optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze. Będą również miały duży wpływ na Twoje samopoczucie. Zobacz, jakie jest znaczenie kolorów w mieszkaniu i dobierz właściwą barwę do rodzaju i funkcjonalności pomieszczenia.
Dobór kolorów w mieszkaniu – od czego zależy?
Kolory do mieszkania powinno się dobierać nie tylko zgodnie z odcieniami, które najbardziej lubisz, ale przede wszystkim zgodnie z konkretnymi pomieszczeniami. Inne kolory zastosujesz bowiem w sypialni, inne w gabinecie, a jeszcze inne w przedpokoju. Na co zwrócić uwagę, wybierając kolory farb do mieszkania?
Po pierwsze – wielkość ściany
Im większa ściana w pomieszczeniu, tym mniej intensywny powinien być jej kolor. Bardzo podobna zasada obowiązuje w związku z położeniem ściany. Jeżeli znajduje się ona w centralnym punkcie pomieszczenia, zastanów się, czy intensywny kolor w tym miejscu nie będzie męczący dla Twoich oczu.
Po drugie – światło sztuczne i naturalne
W zależności od oświetlenia we wnętrzu, każdy kolor będzie się prezentował nieco inaczej. Wykorzystany np. w pomieszczeniu od strony wschodniej przyjmie inny odcień w zależności od pory dnia. Jakie kolory wybrać do pomalowania ścian, uwzględniając strony świata?
- Północ – użyj ciepłych odcieni.
- Południe – wybierz dowolne kolory.
- Wschód – również dowolność, ponieważ chłodne barwy zostaną zneutralizowane przez ciepło światło słoneczne.
- Zachód – postaw na kolory neutralne. Twoje ściany będą miały zimną barwę w dzień, a ciepłą wieczorem.
Pamiętaj także o prawidłowym i przemyślanym rozmieszczeniu oświetlenia sztucznego w pokojach. Dzięki temu światło wraz z kolorami ścian będą w ciekawy sposób kształtowały powierzchnię i przestrzeń mieszkania.
Kolory w mieszkaniu – pomaluj ściany zgodnie z psychologią koloru
W każdym pomieszczeniu powinieneś stosować nie więcej niż dwa, trzy kolory uzupełniające neutralną bazę. Maluj ściany, pamiętając o następujących proporcjach:
- barwa neutralna powinna stanowić 70% wnętrza,
- barwa uzupełniająca – 20%,
- barwa kontrastowa – 10%.
Kolory oddziałują także na Twoje zmysły – mogą Cię pobudzić i zrelaksować, ale także wywoływać różne emocje, nastroje czy skojarzenia. Poniżej prezentujemy, co oznaczają poszczególne barwy w psychologii koloru, jak są odbierane oraz do jakich pomieszczeń najlepiej je stosować.
Czerwony – aktywność i witalność
Ten energetyczny kolor jest symbolem miłości i namiętności, ale również agresji. Działa pobudzająco, wzmaga apetyt oraz wprowadza w dobry nastrój. Czerwony idealnie sprawdzi się jako barwa uzupełniająca do przedpokoju lub kuchni. Warto jednak wiedzieć, że czerwień optycznie zmniejsza pomieszczenie.
Żółty – radość i pozytywna energia
Optymistyczny kolor symbolizujący moc i budzący pozytywne skojarzenia. Sprawdzi się w kuchni i jadalni. Dobrze komponuje się z innymi kolorami, np. czerwonym, fioletowym czy czarnym. Nie przesadzaj jednak z jego ilością na ścianie – żółty może powodować bowiem rozdrażnienie i irytację.
Różowy – kobiecość i wrażliwość
Kobiecy kolor, który jest symbolem wrażliwości i wdzięku. W wersji pastelowej najlepiej będzie wyglądał w pokoju dla dziewczynki lub w pomieszczeniu dla gości – zwłaszcza w połączeniu z jasnoszarym. Dobrze komponuje się również z bielą i fioletem.
Fioletowy – spokój i pogoda ducha
Barwa ekskluzywna i elegancka symbolizująca duchowość i magię. Ma działanie uspokajające – korzystnie wpływa na układ nerwowy. Dobrze sprawdzi się w sypialni oraz salonie w nietypowym połączeniu z żółcią lub czerwienią.
Niebieski – przestrzeń i ukojenie
Przynosi spokój i ukojenie, symbolizuje marzenia senne. Na niebiesko możesz pomalować ściany w sypialni i łazience. Kolor ten optycznie powiększa pomieszczenia i doskonale komponuje się z wieloma kolorami, między innymi szarym, brązowym, zielonym, beżowym czy białym.
Zielony – w harmonii z naturą
Kolor równowagi i skupienia przywołujący na myśl wiosenną soczystą zieleń traw. Zielony symbolizuje młodość, świeżość i odrodzenie. Bardzo dobrze sprawdzi się w gabinecie, biurze i łazience. Udowodniono, że patrzenie na zieloną ścianę korzystnie wpływa na wzrok, zwłaszcza po całym dniu pracy przed komputerem. Zieleń najlepiej współgra z brązem i bielą.
Szary – ochrona i wyciszenie
Szary to kolor symbolizujący oczyszczenie. Podobnie jak biel jest minimalistyczny i uniwersalny. Można go zastosować w każdym pomieszczeniu. Jest doskonałym tłem dla innych kolorów, zwłaszcza odcieni jaskrawych.
Czarny – tajemniczość i pewność siebie
W naszej kulturze czerń symbolizuje stratę i żałobę, jednak w psychologii koloru to oznaka elegancji, dostojności, tajemniczości i siły. Czarny bardzo dobrze sprawdzi się w łazience lub jako kolor uzupełniający do barw jasnych.
Biały – czystość i uniwersalność
To neutralny, minimalistyczny i nowoczesny symbol spokoju i uzdrowienia. Bez obaw możesz go zastosować na każdej ścianie w każdym pomieszczeniu. Dobrze komponuje się z całą paletą wyżej wymienionych barw.