Wspólnota mieszkaniowa – co należy o niej wiedzieć
Czym jest wspólnota mieszkaniowa? Jakie prawa i obowiązki ma właściciel nieruchomości? Czym zajmuje się zarządca nieruchomości? Odpowiedzi na te pytania poznasz, zapoznając się z treścią poniższego artykułu.
Czym jest wspólnota mieszkaniowa?
Wspólnotę mieszkaniową tworzą wszyscy właściciele mieszkań, które znajdują się w obrębie jednego budynku. Taką grupę powołuje się między innymi po to, aby zarządzać blokiem jako całością. Wspólnoty mieszkaniowej nie zakłada się w jakichś specjalnych warunkach – ona po prostu istnieje z mocy prawa. Wszelkie decyzje dotyczące mieszkańców podejmowane są w porozumieniu z wybranym przez nich zarządcą wspólnoty.
Rodzaje wspólnot mieszkaniowych
Rozróżnia się dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych. Pierwszą jest mała wspólnota licząca nie więcej niż 7 lokali mieszkalnych. Zarządzają w niej wszyscy współwłaściciele mieszkań lub wybrany przez nich zarząd. Drugim rodzajem wspólnoty jest duża wspólnota mieszkaniowa składająca się z minimum 8 lokali. W tym rodzaju (zgodnie z ustawą) należy wybrać zarząd.
Prawa i obowiązki właściciela nieruchomości
Każdy mieszkaniec danej nieruchomości oprócz codziennego funkcjonowania w przestrzeni wspólnoty, musi spełniać kilka podstawowych obowiązków. Ciekawe jest to, że są to czynności najczęściej wykonywane automatycznie – mało kto myśli o nich jak o obowiązkach właściciela nieruchomości.
Wspólnota mieszkaniowa – obowiązki lokatorów
- Ponoszenie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu (są to między innymi opłaty za media, wodę, ścieki, ogrzewanie, telewizję kablową, wywóz śmieci itp.).
- Współdzielenie kosztów utrzymania części wspólnych nieruchomości z pozostałymi mieszkańcami budynku. Mowa tutaj o opłatach za plac zabaw, klatkę schodową oraz miejsce na rowery czy wózki inwalidzkie.
- Przestrzeganie przepisów ustalonych w podjętych uchwałami regulaminach (np. utrzymywanie porządku w domu czy terminowe rozliczanie mediów).
- Utrzymanie własnego lokalu w należytym stanie.
- Udostępnianie lokalu w celu przeprowadzenia nagłego remontu, koniecznej konserwacji lub usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej.
- Wybór zarządu wspólnoty mieszkaniowej.
Wspólnota mieszkaniowa – prawa lokatorów
- Korzystanie z nieruchomości wspólnej w sposób, który nie jest uciążliwy dla pozostałych współwłaścicieli.
- Wynajmowanie lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem.
- Podejmowanie decyzji związanych z zarządzaniem nieruchomością wspólną – uczciwe głosowanie nad uchwałami, kontrolowanie działalności zarządu, zarządcy oraz prowadzonej dokumentacji dotyczącej nieruchomości wspólnej.
Zadania zarządcy nieruchomości
Nie tylko mieszkańcy muszą dostosować się do zasad panujących w danej wspólnocie mieszkaniowej. Również zarządca nieruchomości ma swoje zadania, z których jest rozliczany. O jakich czynnościach mowa?
- Utrzymanie w należytym porządku części wspólnych nieruchomości.
- Uczciwy wybór wykonawców prac konserwacyjnych, remontowych i porządkowych; zawieranie z nimi umów i terminowe rozliczanie.
- Zwoływanie zebrań właścicieli lokali przynajmniej raz do roku. W związku z tym także przygotowywanie uchwał, sporządzanie niezbędnych dokumentów oraz ich bezpieczna archiwizacja.
- Składanie właścicielom nieruchomości sprawozdań z prowadzonej działalności.
- Przygotowanie rocznego planu gospodarczego (w tym planowanych wydatków z funduszu remontowego).
- Zlecanie technicznych i okresowych przeglądów nieruchomości zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego.
- Usuwanie awarii w częściach wspólnych nieruchomości.
- Zapewnienie budynkowi dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu oraz wody, odprowadzenia ścieków i wywozu śmieci.
- Prowadzenie księgowości (obsługa rachunku bankowego, sporządzenie sprawozdania rocznego, zestawienia rozliczeń dla poszczególnych lokali).
- Pobieranie od właścicieli lokali miesięcznych opłat z tytułu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.
- Rozliczanie zużycia wody i kosztów centralnego ogrzewania dla poszczególnych lokali.
Wspólnota mieszkaniowa a wywóz śmieci
W przypadku dużych wspólnot mieszkaniowych właściciele poszczególnych mieszkań nie mają obowiązku składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To zadanie powierzają zarządowi lub zarządcy wspólnoty. Jeśli natomiast chodzi o małe wspólnoty mieszkaniowe, to są dwie możliwości:
- wspólne zarządzanie miesięcznymi opłatami za odpady,
- powierzenie tego zadania jednemu z wyznaczonych właścicieli mieszkania.