Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?
Zastanawiasz się nad wynajęciem mieszkania? A może właśnie udało Ci się znaleźć idealne lokum, ale nie wiesz, jak wynająć je w bezpieczny sposób? Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wynajmu mieszkania.
Po pierwsze – sprawdź osobę, od której chcesz wynająć mieszkanie
Przed podpisaniem umowy musisz się upewnić, że wynajmujący (czyli osoba oddająca mieszkanie do wynajęcia) jest tym, za kogo się podaje. Masz prawo zażądać od niego okazania dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, a przede wszystkim aktu własności mieszkania. Możesz również przeprowadzić z nim podstawowy wywiad – zapytaj, gdzie pracuje oraz czym się interesuje. Jeśli odmówi pokazania dokumentów lub jego odpowiedzi będą wzbudzały Twoje podejrzenia, zrezygnuj z tego lokum i zacznij szukać nowego.
Wynajem mieszkania nie jest równoznaczna ze „spowiedzią”
Mimo że Ty masz prawo dowiedzieć się czegoś na temat wynajmującego, to on niekoniecznie musi wiedzieć wszystko o Tobie. Nie masz obowiązku odpowiadać na wnikliwe i osobiste pytania typu:
- czy jesteś osobą wierzącą,
- czy masz partnera,
- jak często wychodzisz z domu.
Jeśli przy pierwszym spotkaniu właściciel mieszkania interesuje się takimi kwestiami, to w niedługim czasie może również zacząć naruszać Twoją prywatność, np. niespodziewanymi wizytami.
Po drugie – porównaj ogłoszenie ze stanem rzeczywistym
Przed podpisaniem umowy dokładnie porównaj informacje z ogłoszenia ze stanem faktycznym. Często ogłoszenia pisane są niezgodnie z prawdą po to, aby były bardziej atrakcyjne i zainteresowały jak największą liczbę osób. Sprawdź, czy okolica na pewno jest niezwykle zielona i spokojna, a pokoje – jasne i przestronne. Jeśli okaże się, że wynajmujący nieco podkoloryzował ogłoszenie, nie musisz od razu z niego rezygnować. Pokaż mu wszystkie elementy, które się nie zgadzają – mogą być podstawą do negocjowania ceny wynajmu mieszkania.
Poznaj najbliższą okolicę
Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wynajęcia mieszkania, warto rozejrzeć się po okolicy. Sprawdź, jaka jest odległość od interesującego Cię mieszkania do najbliższego sklepu, piekarni czy apteki. Możesz także porozmawiać z sąsiadami o tym, jak:
- mieszka się w tej okolicy,
- oceniają stan budynku,
- zachowują się pozostali mieszkańcy.
Po trzecie – pamiętaj o umowie wynajmu mieszkania
Jak wynająć bezpiecznie mieszkanie i nie martwić się o nieoczekiwane straty finansowe lub utratę samego mieszkania? Podstawą będzie szczegółowa i spisana na papierze umowa najmu. To jedyna gwarancja, że wynajmujący i najemca dotrzymają złożonych deklaracji. W takiej umowie muszą się znaleźć następujące informacje:
- dane osobowe wynajmującego i najemcy,
- data i miejsce zawarcia umowy,
- czas trwania umowy,
- opis lokalu,
- wysokość czynszu i dodatkowych opłat,
- warunki wypowiedzenia umowy,
- ustalenia dotyczące zasad rezygnacji z mieszkania,
- wykaz ewentualnych załączników,
- podpis wynajmującego i najemcy.
Bezpieczne wynajęcie mieszkania, czyli co jeszcze należy ustalić z wynajmującym?
W umowie powinny się również znaleźć wszystkie dodatkowe ustalenia dotyczące wynajmowanego mieszkania. W przeciwnym razie nie masz żadnej gwarancji, że zostaną one zrealizowane lub że wynajmujący będzie o nich pamiętał. Są to takie ustalenia, jak chociażby możliwość:
- wbijania gwoździ w ścianę,
- przemalowania mieszkania,
- wyremontowania wybranych pokojów,
- wynoszenia znajdujących się w pomieszczeniach mebli,
- przyjmowania gości na noc,
- posiadania zwierząt.