Drzwi dźwiękoszczelne – dlaczego warto je zamontować w domu?
Jednym z istotnych czynników, które wpływają na wysoki komfort życia jest natężenie hałasu w środowisku, w którym żyjemy. Optymalny poziom decybeli w domu możesz osiągnąć poprzez montaż drzwi wyciszających do swojego mieszkania. Poznaj powody, dla których warto postawić na dźwiękoszczelne drzwi do mieszkania (inaczej drzwi akustyczne) i przekonaj się, że jest to doskonała inwestycja w swoje zdrowie, spokój i komfort.
Powody, dla których warto rozważyć montaż drzwi wyciszających
Nasz organizm czuje się komfortowo w hałasie nie przekraczającym wartości 40 dB za dnia i 30 dB nocą. Nawet hałas o wartości około 35 dB, jeśli jest długotrwały powoduje, że organizm człowieka popada w stan zmęczenie i rozdrażnienia. Efektem tego są między innymi:
- obniżenie wydajności pracy,
- spadek koncentracji,
- mniejsza zdolność do tonowania emocji,
- problemy ze snem,
- w długiej perspektywie również pogarszanie się słuchu.
Właśnie dlatego zapewnienie sobie na co dzień optymalnego poziomu hałasu w mieszkaniu pomaga w utrzymaniu na co dzień dobrego samopoczucia.
Drzwi wewnętrzne wygłuszające – kiedy Ci się przydadzą?
Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania bardzo często mają właściwości wygłuszające i wybieramy je, nie zwracając na to uwagi. Jednak nader często zdarza się, że drzwi wewnętrzne w mieszkaniu nie spełniają standardów akustycznych. Tymczasem głośne rozmowy, krzyczące dzieci, współlokatorzy-melomani, czy starsze osoby oglądające głośno telewizję potrafią mocno obniżyć komfort samopoczucia i przeszkadzać np. w nauce lub wykonywaniu pracy w domu. Drzwi akustyczne to dobry pomysł również wówczas, kiedy sam generujesz dużo hałasu, np. słuchając namiętnie muzyki i nie chcesz przeszkadzać innym domownikom.
Jak wybrać drzwi wygłuszające do mieszkania?
Podczas zakupu drzwi dźwiękoszczelnych, zwróć uwagę na poziom wygłuszenia. Tańsze modele gwarantują wygłuszenie na poziomie kilkunastu decybeli – struktura takich drzwi przypomina plaster miodu. Bardzo często nie spełniają one jednak swojej funkcji w wystarczający sposób, szczególnie w dzień, kiedy natężenie hałasu jest z reguły większe.
Lepsze modele gwarantują wygłuszenie drzwi na poziomie nawet czterdziestu dB. Ich wypełnienie wykonane jest z płyty wiórowej lub składa się z kilku warstw i mogą być wzmocnione płytą aluminiową dla poprawienia bezpieczeństwa.
Wygłuszanie drzwi wewnętrznych
Uszczelki dźwiękoszczelne do drzwi dodatkowo sprawiają, że skrzydło doskonale przylega do futryny, dzięki czemu fale akustyczne nie przedostają się przez szczeliny. Możemy je także wytłumić poprzez obicie ich specjalnym materiałem wygłuszającym.