Jak kupić mieszkanie z głową – czyli planowanie mieszkania
Wybierając mieszkanie często wyobrażamy sobie jak będzie ono urządzone, jaki będzie rozkład pomieszczeń, czy jakie podłogi położymy.
Na czym polega zakup emocjonalny?
Wybierając mieszkanie, często wyobrażasz sobie jak będzie urządzone, jaki będzie rozkład jego pomieszczeń oraz jakie podłogi będzie można w nim położyć. Zanim podejmiesz decyzję o kupnie mieszkania, z wyprzedzeniem planujesz jak będzie ono wyglądało w momencie, w którym się do niego wprowadzisz. Często robisz to, zanim zobaczysz swoje wymarzone lokum na żywo, bazując jedynie na zdjęciach widzianych w ofercie. Niestety – może się okazać, że po zakupie Twoje mieszkaniowe marzenia nie będą mogły być zrealizowane ze względu na nieodpowiedni metraż, układ instalacji technicznych lub brak możliwości powiększenia przestrzeni. W takim wypadku mówi się, że dokonałeś zakupu emocjonalnego, który nie spełnia Twoich oczekiwań. Czy tego błędu można uniknąć w przyszłości?
Twoje mieszkanie od podstaw – zobacz, jakie jest
Na samym początku popatrz na interesujące Cię mieszkanie z perspektywy architekta – zapoznaj się z jego planem, dokładnie oblicz metraż, sprawdź położenie wszystkich instalacji. Następnie skorzystaj z pomocy specjalisty, który przedstawi Ci układ mieszkania za pomocą wizualizacji komputerowej. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć wielkość pomieszczeń, a także ich rozmieszczenie. Przy wyborze mieszkania kieruj się swoim trybem życia – Twoje lokum powinno być wygodne i funkcjonalne. Zwróć uwagę, czy w mieszkaniu znajdują się nietypowe pomieszczenia, takie jak na przykład schowek na świąteczne ozdoby, odkurzacz, deskę do prasowania czy zmiotkę.
Dokładne planowanie mieszkania – niech nic Cię nie zaskoczy
Budownictwo emocjonalne pokazuje, że często osoba chcąca kupić mieszkanie jest zaskoczona faktem, że nie ma możliwości zrealizowania swojej wizji i planów. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem mieszkania zaplanować nawet najdrobniejsze szczegóły, o których marzysz. Warto przygotować nie tylko wizualizację mieszkania, ale także wstępny kosztorys jego aranżacji. Przy jego wyliczaniu pamiętaj o kwocie za zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej, zmianach technicznych, niezbędnych w nowym miejscu meblach oraz ewentualnej wymianie okien czy drzwi. Dzięki takiemu szkicowi będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać zarówno pod kątem finansowym, jak i realizacyjnym.
Nowoczesne mieszkanie – czy warto?
Nie myśl o oszczędzaniu, wybierając instalacje oraz aranżacje do nowego mieszkania. Stawiaj na najnowsze i sprawdzone technologie. Pozwolą one między innymi zminimalizować zużycie wody i energii oraz zapewnią niższe koszty związane z ogrzewaniem. Inwestycja w lepsze i droższe rozwiązania pozwoli Ci przez lata zaoszczędzić. Dzięki lepszej instalacji w mieszkaniu zmniejszą się koszty jego utrzymania. Zadbaj również o nowoczesną aranżację wnętrza, która będzie wygodna dla Ciebie i Twojej rodziny. Przy wyborze elementów wystroju wnętrz postaw na funkcjonalność. Najbardziej uniwersalnymi kolorami są biel i szarość. Kolory te optycznie powiększą przestrzeń, jeśli wykorzystasz je do malowania ścian i sufitów. Warto jednak przełamać tę klasykę kolorowymi lub wzorzystymi akcentami, które mogą się znaleźć na poduszkach, świeczkach, kocach, pościeli, zegarach czy lampach. Nowoczesne mieszkania to także sporo wolnej przestrzeni oraz jasne i przestronne pomieszczenia.