; jakie wybrać drzwi wewnętrzne

Jak wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania?

Wybór drzwi wewnętrznych to ważna kwestia omawiana najczęściej przy okazji remontu lub przeprowadzki do nowego mieszkania. Jeśli zastanawiasz się, jakie drzwi wewnętrzne będą najbardziej odpowiednie, weź pod uwagę przede wszystkim jakość materiału, z którego zostały wykonane.

W ofercie znajdziesz dobre drzwi wewnętrzne z drewna, np. z sosny lub dębu. Możesz wybrać drzwi już wykończone albo w stanie surowym –­ taki produkt można wykończyć według własnego gustu. Drzwi wewnętrzne mogą być również wykonane:

  • z płyt drewnopodobnych MDF – taki rodzaj najczęściej wykończony jest na różne sposoby, dzięki czemu wybierasz te, które najlepiej pasują do estetyki Twojego wnętrza,
  • ze szkła hartowanego – taki rodzaj optycznie powiększa wnętrza.

Wybór dobrych drzwi wewnętrznych – sposoby ich otwierania

W prawo czy w lewo?

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru drzwi wewnętrznych, musisz zdecydować, w którą stronę mają się one otwierać – w lewą czy prawą. Jest to związane z bezpieczeństwem i względami praktycznymi. Kierunek otwierania drzwi musi być uzależniony od układu wnętrza i funkcjonalności pomieszczeń w Twoim mieszkaniu. To ważne, aby sprawdzić, czy drzwi wewnętrzne będą się otwierały na ścianę, szafę czy komodę. Pamiętaj, aby do kierunku otwierania drzwi dopasować także włącznik światła. Powinien się on znajdować po stronie klamki, dzięki czemu drzwi nie będą go zasłaniały przy każdym ich otwarciu.

Do wewnątrz czy do zewnątrz?

Sposób otwierania się drzwi jest równie ważny. Możesz wybrać drzwi wewnętrzne otwierane do wewnątrz pomieszczenia bądź odwrotnie – do zewnątrz. Tutaj pierwsze skrzypce zdecydowanie odgrywa bezpieczeństwo domowników. Drzwi nie powinny otwierać się na siebie, ponieważ mogą się zablokować. W małych pomieszczeniach oraz w łazience drzwi wewnętrzne muszą otwierać się na zewnątrz. W pierwszym przypadku skrzydło nie będzie optycznie zabierać i tak już niewielkiej przestrzeni. Z kolei w większości łazienek jest mało miejsca, dlatego niekorzystne i niefunkcjonalne będzie dodatkowe odbieranie go otwierającymi się do środka pomieszczenia drzwiami. Drzwi łazienkowe powinny mieć także dedykowane otwory zapewniające odpowiednią wentylację w pomieszczeniu.

Drzwi wewnętrzne – jak wybrać ze względu na rodzaj?

Wybierając drzwi wewnętrzne do mieszkania lub np. łazienki, pamiętaj o mnogości modeli. Warto przy decyzji o tym, jakie drzwi wewnętrzne będą najlepsze do Twojego mieszkania kierować się wielkością pomieszczeń, ich przeznaczeniem czy metrażem całego mieszkania. Dzięki odpowiednim drzwiom możemy bardziej efektownie zaplanować naszą przestrzeń oraz zapewnić sobie wygodne i funkcjonalne mieszkanie. W ofercie sklepów znajdziemy drzwi:

  • przesuwane – ten rodzaj charakteryzuje się tym, że przesuwa się jedno lub dwa skrzydła. Skrzydło po otwarciu chowa się w ścianie. Taki rodzaj najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na tradycyjnie otwierające się drzwi.
  • harmonijkowe – złożone są z wąskich elementów połączonych zawiasami. Drzwi harmonijkowe są wygodne w użytkowaniu, jednak trzeba pamiętać o montowaniu ich na odpowiednio szerokim otworze, gdyż po otwarciu zmniejszą jego szerokość.
  • uchylne – są dobrym zamiennikiem dla drzwi przesuwnych. Najczęściej wybiera się je w przypadku wąskich pomieszczeń, w których nie ma możliwości wstawienia drzwi przesuwnych,
  • przeszklone – taki rodzaj to bardzo ciekawy wybór do niewielkich mieszkań. Drzwi przeszklone mogą mieć szklane wstawki lub być w całości wykonane ze szkła. Znacznie powiększą Twoje pomieszczenie oraz sprawią, że będzie ono znacznie bardziej nasłonecznione. Naturalne światło w mieszkaniu jest niezwykle ważne, dlatego powinieneś robić wszystko, aby było go jak najwięcej. Połączenie szkła z naturalnym drewnem będzie dawało niesamowity efekt.

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych do mieszkania to nie lada wyzwanie, szczególnie tych do bloku mieszkalnego. Warto jednak poświęcić mu czas i wziąć pod uwagę wiele czynników, które pomogą w wyborze najlepszego modelu. Nie warto się ograniczać i stawiać jedynie na tradycję – bądź otwarty na nowości i różnorodne możliwości.