; strefy w mieszkaniu

Strefy w mieszkaniu- jak je wydzielić i urządzić?

Już od pewnego czasu odeszliśmy od konkretyzowania przeznaczenia pomieszczeń w naszych mieszkaniach. Jadalnia nie jest tylko jadalnią, a salon nie jest przeznaczony jedynie dla gości.

Coraz częściej decydujemy się na otwarte przestrzenie, które dają możliwość takiego ustawiania mebli, dodatków i akcentów, dzięki którym tworzymy harmonijną przestrzeń wydzieloną na strefy aktywności.

Różnorodność kolorów, światła i materiałów

Jedną z najczęściej stosowanych metod na wydzielenie stref w mieszkaniu jest wykorzystanie kontrastu czy różnorodności. Skupiamy się na tym etapie na zmianie koloru ścian, ale także dodatków. Możemy zaakcentować przestrzeń cieplejszym lub zimniejszym światłem, a także punktowymi lampami. Ważne są także materiały i tekstylia. Sofa z narzutą i wieloma poduszkami automatycznie wydzieli nam przestrzeń do wspólnego odpoczynku odróżniając ją od miejsca jadalnego.

Meble oraz drzwi

Popularnym zabiegiem jest dzielenie przestrzeni za pomocą mebli czy przesuwnych drzwi. Bardzo często obserwujemy oddzielenie przestrzeni do pracy od strefy gościnnej za pomocą regału, na którym umieszczamy kartony czy książki. To świetny sposób na pewnego rodzaju wyłączenie się z przestrzeni wspólnej przy jednoczesnym pozostaniu w niej. Często stosujemy także drzwi przesuwne. Są one jednak mocniejszym akcentem stosowanym najczęściej do oddzielenia strefy sypialnej od reszty mieszkania.

Kuchenne rewolucje

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest łączenie kuchni z jadalnią oraz salonem. Aby jednak konkretnie wydzielić przestrzeń do gotowania, jedzenia i odpoczynku często stosujemy kuchenną wyspę czy niskie regały. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie w mieszkaniu.

Wydzielanie stref w mieszkaniu jest niezwykle ważne ze względu na poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzny spokój. Warto wydzielić część dzienną, przestrzeń do pracy, do jedzenia, gotowania czy strefę sypialną. Wystarczy odpowiednio różnicować kolory i materiały, wykorzystać regał czy przesuwne drzwi. Jakie rozwiązanie wykorzystasz w swoim mieszkaniu?