2018-03-19

Las w słoiku - niecodzienna dekoracja

2018-03-19

Las w słoiku - niecodzienna dekoracja

W naszych biurach i mieszkaniach coraz częściej zwracamy uwagę na dekoracje, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Absolutnym strzałem w dziesiątkę okazały się lasy w słoikach. Pozwalają nam one odpocząć, zrelaksować się, obserwować, a nawet kreować. To innowacyjna forma dekoracji wnętrz, która skradła serca.

Las w słoiku - czyli co?

Najprościej możemy powiedzieć, że są to kompozycje roślinne w szkle. Absolutną podstawą kompozycji jest mech, który znajduje się na dnie słoika razem z wilgotną ziemią. Wielkość szkła wybieramy według własnych upodobań. Kolejne elementy naszego lasu mogą odzwierciedlać nas samych. Mogą być one uporządkowane bądź dzikie, małe i duże. Wszystko zależy od naszych preferencji. Dotyczy to także roślin, które będą rosły w naszym lesie. Warto wybierać rośliny, które nam się podobają, przemawiają do nas i pasują do naszego wnętrza. Całość nie wymaga podlewania, o ile gleba pozostaje wilgotna. Pamiętajcie, że lepiej przesuszyć las niż go zalać.

Las w słoiku - dla kogo?

Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć naturę blisko siebie. To świetna dekoracja do biura czy salonu. Obserwujemy jak las reaguje na zmieniające się pory roku. Liście zasychają, las usypia, a wiosną odradza się na nowo. Nigdy nie wiemy, czym natura może nas zaskoczyć - to mały ekosystem, który możemy obserwować na co dzień. Las w słoiku polecany jest szczególnie rodzicom z małymi dziećmi. Rośliny zwiększają bowiem poczucie bezpieczeństwa, dlatego las w słoiku idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Ponadto, zieleń roślin korzystnie wpływa na nasze oczy, dlatego nasz las możemy ustawić w niedalekiej odległości od sprzętów elektronicznych. Jest to także ciekawy pomysł na nietuzinkowy prezent.

Polecamy firmę Nature Concept – to sklep i pracownia zlokalizowane przy Placu Staszica 22 we Wrocławiu. Tworzą niesamowite dekoracje, a co ciekawe – można również wziąć udział w warsztatach.

2018-03-14

Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu…czyli jaka?

2018-03-14

Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu…czyli jaka?

Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu…czyli jaka?

W okresie zimowym często słyszymy o problemach z wilgotnością w mieszkaniu. Nieoczekiwanie na ścianach pojawiają się nam ciemne plamy, a my nie wiemy jak sobie z nimi radzić. Jest to zdecydowanie efekt nieprawidłowej wilgotności. Ponadto wielu z nas nie wie, jaka wilgotność pomieszczenia jest prawidłowa. Faktem jest, że w naszych mieszkaniach powinna panować wilgotność mieszcząca się w przedziale 40-60%. Jest to wartość odpowiednia dla naszego zdrowia, a także ubrań czy pościeli.

Zima, zima, zima

Wilgotność powietrza w mieszkaniu zależna jest także od pory roku panującej za oknem. Zimą, kiedy grzejniki odkręcone są na pełną moc, a za oknem panuje mróz, wilgotność w mieszkaniu może znacznie spaść. Odczujemy to przede wszystkim nocą w postaci suchości w ustach. Może pojawić się także drapanie w gardle i trudności z oddychaniem. Jest to niebezpieczne szczególnie dla dzieci. Niska wilgotność może także negatywnie wpłynąć na drewniane meble i podłogi, dlatego musimy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Letni czas

W okresie wakacyjnym wilgotność powietrza w pomieszczeniach będzie najwyższa. Wysokie temperatury za oknem, obfite opady czy burze sprawiają, że możemy odczuwać nieprzyjemny chłód, a nawet ból głowy. Zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu objawia się także pojawiającą się na ścianach pleśnią czy skraplaniem się pary wodnej na ścianach i szybach. Powoli także schnie pranie czy umyta podłoga.

Precyzyjny pomiar

Aby odpowiednio ocenić poziom wilgotności w mieszkaniu warto zastosować profesjonalne narzędzia do pomiaru. Tego typu narzędzia są niezwykle praktycznie - głównie dzięki temu, że są przenośne. Urządzenie mierzy temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniu, a także inne specjalistyczne dane. Często urządzenie wykorzystywane jest do sprawdzenia funkcjonowania klimatyzatorów, analizy uszkodzeń budynku itp. Warto korzystać z takich urządzeń także w naszych mieszkaniach.

2018-03-06

Przechowywanie w przedpokoju - zorganizuj się!

2018-03-06

Przechowywanie w przedpokoju - zorganizuj się!

Przechowywanie w przedpokoju- zorganizuj się!

Przedpokoje w mieszkaniach są pomieszczeniami niewielkimi, ale idealnie nadają się do przechowywania. Warto poświęcić chwilę, aby przyjrzeć się temu miejscu z bliska i maksymalnie je wykorzystać. Jak zatem zorganizować się w małym przedpokoju?

Planuj z głową

Na samym początku warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami względem przedpokoju. Jest to miejsce, w którym będziemy wieszać nasze okrycia wierzchnie, przechowywać obuwie na różne pory roku, szaliki, czapki, a także akcesoria do pielęgnacji obuwia i ubrań. W przedpokoju często przechowujemy także środki czystości. Warto popatrzeć na przedpokój pod różnymi kątami, aby maksymalnie wykorzystać zastaną przestrzeń.

Zaprojektuj skuteczny system

Gdy zależy nam na skutecznym przechowywaniu koniecznie musimy zwrócić uwagę na system do przechowywania. Pozwoli on nam jak najlepiej zagospodarować dostępne miejsce i dostosować je do naszych indywidualnych upodobań. Możemy wybrać otwarte systemy do przechowywania, które z łatwością możemy przymocować do ścian. Taki system sprawia, że wszystko mamy na wyciągnięcie ręki, a przechowywanie „na wierzchu” gwarantuje nam zwracanie większej uwagi na porządek. Systemy te mogą składać się z elementów do zawieszania odzieży, półek do przechowywania akcesoriów czy szuflad na buty.

Zabudowane systemy do przechowywania

Jeśli rozmiar naszego przedpokoju na to pozwala, możemy skorzystać z zabudowanych systemów przechowywania. Polegają one na montażu półek, szafek i szuflad do ściany, jednak wszystko zasłonięte będzie przesuwanymi drzwiami. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią otwartych przestrzeni i pokazywania zawartości szaf. Jest to także świetny pomysł na chowanie takich przedmiotów, które nie są miłe dla oka np. miotły czy chemia gospodarcza.

Pamiętaj o rozmiarze

Prócz wielkości przedpokoju, pod uwagę musimy brać także nasze potrzeby. Dobierz ilość półek, szuflad czy szafek do ilości posiadanych rzeczy. Inaczej będzie wyglądał system przechowywania w mieszkaniu singla, a inaczej pięcioosobowej rodziny. Zawsze pamiętaj o zapasie miejsca na nieoczekiwane - jednak nie warto z tym przesadzać.

Przechowywanie w niewielkich przedpokojach to nie lada wyzwanie. Warto dobrze rozplanować wolną przestrzeń i dostosować ją do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajcie, aby zaplanować miejsce na niezaplanowane. Dzięki systemom do przechowywania przedpokój stanie się funkcjonalnym i wygodnym pomieszczeniem.

 

2018-02-27

Przeprowadzka - jak ją zorganizować?

2018-02-27

Przeprowadzka - jak ją zorganizować?

Nowe mieszkanie łączy się z ogromnymi emocjami. Chcemy, aby wszystko w mieszkaniu było idealne jak z obrazka. Widzimy już oczami wyobraźni poustawiane meble, dodatki czy nawet wypełniające przestrzeń rośliny. Niestety, nie tak będą wyglądały pierwsze tygodnie. W większości przypadków będą to pomieszczenia zagracone kartonami. Jak zorganizować przeprowadzkę i przejść ten etap bez większego stresu?

 1. Zmniejszaj liczbę pakowanych rzeczy

Jeśli przygotowujesz się do przeprowadzki, odpowiednio wcześniej zadbaj o selekcję swoich rzeczy. Rób porządki pokój po pokoju, szafka po szafce, ze szczególną uwagą. Wielu rzeczy, które zachomikowaliśmy w szafach, nie potrzebujemy. Odłóżmy na bok sentymenty i sprawmy, aby nasza codzienność była minimalistyczna i funkcjonalna.

 1. Zużywaj spożywcze zapasy

Nasze kuchnie to prawdziwe kopalnie skarbów. Podczas porządków na pewno znajdziemy przeterminowane, wyschnięte, nienadające się do jedzenia produkty. Od razu się ich pozbądźcie. Następnie systematycznie zużywajcie zrobione zapasy tak, aby w czasie przeprowadzki mieć ich jak najmniej. Kilka tygodni to krótki czas, kiedy możemy robić zakupy właściwie z dnia na dzień.

 1. Przygotuj torby

Bardzo często podczas przeprowadzki okazuje się, że posiadamy za mało kartonów. Warto przygotować się do tego kryzysu odpowiednio wcześniej. Zamówcie przez internet typowe kartony do przeprowadzki. Są one wytrzymałe i bardzo pojemne. Możecie także urządzić sobie spacer po osiedlowych sklepach- być może sprzedawcy magazynują kartony bądź jeszcze nie przekazali ich do recyclingu. Nie wybierajcie zbyt dużych kartonów, ponieważ jeśli zapełnicie je po same brzegi możecie ich nie podnieść.

     4. Zorganizuj się

Warto dokładnie zaplanować sposób pakowania. Najlepiej, aby oddzielać od siebie rzeczy z różnych pomieszczeń. Jeśli pakujemy sypialnię, niech to będą rzeczy tylko z sypialni itd. Rzeczy pakuj ciasno- tak, żeby zmieściło się do kartonu ich jak najwięcej. Pamiętaj o dokładnym opisie na kartonie. Zapisz pomieszczenie i przykładowe rzeczy np. sypialnia - ręczniki. To zdecydowanie ułatwi poszukiwanie konkretnych przedmiotów.

 1. Pakuj się w podróż!

Ważne, aby nie pakować w kartony wszystkiego. Pod ręką musisz mieć przedmioty i ubrania, z których korzystasz na co dzień. Wyobraź sobie, że wybierasz się w tygodniową podróż. Zadbaj o kosmetyki, bieliznę, kilka stylizacji czy podstawowe kubki, talerze i sztućce. Ten mini zestaw na pewno pomoże ci przetrwać początkowy chaos.

Przeprowadzka nie musi należeć do najbardziej stresujących momentów w naszym życiu. Pamiętaj, aby odpowiednio się do niej przygotować i zaplanować każdy jej element. Dzięki temu w łatwy sposób odnajdziesz się wśród własnego dobytku.

2018-02-22

Mieszkanie pod klucz - jakie są zalety?

2018-02-22

Mieszkanie pod klucz - jakie są zalety?

Wybór własnego M to dla nas wielkie przeżycie. Najczęściej jest to także decyzja na całe życie. Przystępując do zakupu musimy brać pod uwagę wiele czynników, a także rozwój osobisty, powiększającą się rodzinę i plany na przyszłość. Stajemy także przed decyzją: czy wybrać mieszkanie pod klucz, czy będziemy je samodzielnie wykańczać. Jakie są zalety tego pierwszego rozwiązania?

 1. Gotowe do zamieszkania

Jeśli decydujesz się na wybór mieszkania pod klucz, będziesz się mógł do niego wprowadzić zaraz po zakończonych pracach. Dzięki temu mieszkanie będzie wyposażone w odpowiednie media, część pomieszczeń będzie umeblowana, a ty będziesz mógł zająć się sprawną przeprowadzką do czystego, świeżego mieszkania.

 1. Jeden rachunek

Wybierając mieszkanie pod klucz możesz zdecydować się na opłacenie jednego rachunku. Nie musisz korzystać z pomocy wielu ekip budowlanych i wykończeniowych, nie podpisujesz kolejnych umów i nie poszukujesz nowych fachowców. Wszystko możesz załatwić za jednym razem. Ponadto, kupno jak i wykończenie mieszkania możesz opłacić jednym kredytem hipotecznym.

 1. Oszczędność

Najcenniejszym skarbem współczesnego człowieka jest czas. Poszukiwanie kolejnych fachowców, zakup materiałów wykończeniowych, terminy realizacji poszczególnych projektów- to wszystko zajmuje znacznie więcej czasu aniżeli nam się wydaje. Dzięki mieszkaniu pod klucz cały ten chaos nas ominie. Co więcej, możemy wynegocjować korzystne warunki wykończenia wnętrz, co wpłynie na oszczędności portfela.

 1. Indywidualizacja projektu

Wybór mieszkania pod klucz najczęściej łączy się ze współpracą z dekoratorem wnętrz czy architektem. Dzięki temu możemy omówić i zaplanować nawet najmniejsze elementy projektu. Możemy skupić się na usytuowaniu pomieszczeń, likwidacji bądź dostawki ścian. Możemy także wybrać pasujące do nas okna, drzwi czy miejsca, w których znajdą się gniazdka. Mieszkanie będzie idealnym odwzorowaniem projektu. Ekipa zadba także o podłogi i wykończenie ścian w interesującym nas kolorze. Fachowe doradztwo to niezwykle przydatna usługa, dzięki której nie popełnimy wielu potencjalnych błędów organizując życie i przestrzeń w naszym nowym mieszkaniu.

Mieszkanie pod klucz to wyjątkowa opcja dla osób, które cenią sobie fachową pomoc, oszczędność, a także indywidualne podejście do klienta. Dzięki takiemu wyborowi mamy dużą kontrolę nad projektem i pracami wewnątrz mieszkania. Możemy dostosować je do naszych upodobań oraz szybko zorganizować przeprowadzkę. To wygodny i łatwy sposób na skuteczne wykończenie mieszkania.

2018-01-23

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

2018-01-23

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania nie jest prostym zadaniem. Niektórzy nie potrafią sfinalizować transakcji nawet przez długie miesiące, a czasami lata. Taka sytuacja sprawia, że jesteśmy sfrustrowani, zdenerwowani i rozżaleni. Brak oszczędności, brak możliwości inwestowania, a wreszcie życie na walizkach nie jest spełnieniem marzeń. Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania, aby przebiegła ona szybko i przyjemnie?

Jakie napotkasz trudności?

Na początku musimy zdawać sobie sprawę ze stanu naszej nieruchomości. Często mieszkania są po prostu za duże i za drogie dla młodych, nowoczesnych rodzin. Ponadto, rynek pierwotny jest atrakcyjny, dlatego musimy znaleźć odpowiednią grupę docelową.

Emocje na wodzy

Przymierzając się do sprzedaży mieszkania musimy pamiętać, aby emocje pozostawić za sobą. Często sprzedajemy mieszkanie z historią - rodzinny dom czy lokal, z którym związaliśmy wiele wspomnień. Zwlekamy więc z decyzją o oddaniu go innym właścicielom. Co więcej, często zastanawiamy się czy nowi właściciele będą o nieruchomość odpowiednio dbać. Powinniśmy wyzbyć się takich myśli. Ponadto, często przeceniamy wartość nieruchomości właśnie ze względu na sentyment. Niestety, musimy wziąć pod uwagę rynkowe realia.

Rzeczoznawca

Jeśli po praz pierwszy sprzedajesz mieszkania i nie wiesz jaka jest jego wartość- skorzystaj z usług rzeczoznawcy. Jest to specjalista, który oceni stan nieruchomości oraz jej wartość rynkową. Dzięki temu wiemy, jaka cena jest odpowiednia za mieszkanie i do jakiej ceny możemy zejść w negocjacjach.

Home Staging

Odpowiednie przygotowanie mieszkania do oglądania przez potencjalnych nabywców- tak w skrócie możemy opisać home staging. Jest to popularna technika, dzięki której mieszkanie jest odświeżone i wygląda na więcej warte. Najczęściej specjaliści zajmujący się tym tematem dbają o nowe tekstylia, odpowiednie oświetlenie mieszkania, zapach oraz świeże kwiaty. To kluczowe elementy, które wpływają korzystnie na potencjalnych kupujących. Mieszkanie do oglądania możemy przygotować także samodzielnie kierując się tymi wskazówkami.

Przygotuj się na pytania

Podczas oglądania nieruchomości nabywcy będą zadawali różnorodne pytania. Musimy więc jak najlepiej się na nie przygotować. Warto przejrzeć ostatnie rachunki, przeglądy czy odczyty liczników. Można także upewnić się co do sytuacji prawnej nieruchomości. Ważne, aby mieszkanie nie miało poważnych usterek, ponieważ to może mocno zaniżyć cenę.

Chcąc szybko sprzedać mieszkanie musimy przygotować się pod kątem organizacyjnym, estetycznym oraz technicznym. Odpowiednio zredagowane ogłoszenie, odpowiednie zdjęcia, przyjemny zapach i kompetentne odpowiedzi na pytania to podstawa dla sprzedającego. Niezależnie od tego czy mieszkanie jest całkiem nowe czy z historią- warto pokazać kupującemu tętniącą życiem nieruchomość, w której chciałby zamieszkać.

2018-01-19

Pomysł na kominek w mieszkaniu

2018-01-19

Pomysł na kominek w mieszkaniu

Kominek w mieszkaniu to marzenie wielu osób. Daje on poczucie bezpieczeństwa, przyjemne ciepło i niezapomniany klimat. Pięknie prezentuje się także jako elementy wystroju mieszkania. Dzięki niemu możemy stworzyć wiele aranżacji. Twoje marzenie może się spełnić już dziś. Co jednak warto wiedzieć?

Kominek tradycyjny

Jest to najbardziej klimatyczne rozwiązanie do mieszkania. Prawdziwy ogień może dodać mieszkaniu wspaniałego uroku. Warto jednak pamiętać o barierach technicznych i architektonicznych. Kominek tradycyjny wymaga odpowiedniej instalacji, którą rzadko zakłada się w mieszkaniach, a uzyskanie zgody na taką instalację często graniczy z cudem.

Kominek elektryczny

To ciekawe i bezpieczne rozwiązanie do mieszkania. Możemy umieścić go w dowolnym miejscu w mieszkaniu, ponieważ nie wymaga posiadania dodatkowej instalacji. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w kominku elektrycznym nie mamy ognia. Dzięki temu jest on bezpieczny dla każdego. Wiele firm jednak próbuje nadrobić ten defekt estetyczny i stara się odpowiednio podkreślić piękno i naturalność kominka. Ponadto, kominek elektryczny wydziela sporo ciepła i nie parzy, dlatego możemy go posiadać nawet w mieszkaniach, w których są małe dzieci. Taki kominek możemy ustawić także w różnych miejscach mieszkania. Możemy wybrać kominek narożny, wolnostojący lub do zabudowy.

Biokominki

Jest to świetny wybór dla osób, które nie wyobrażają sobie kominka bez ognia. Ten rodzaj nie wymaga specjalnych instalacji, a palimy w nim specjalnym biopaliwem, który nie wydziela dymu. Dzięki temu powietrze w mieszkaniu pozostaje czyste, a my możemy rozkoszować się ciepłem w całym domu. Niektóre kominki posiadają także opcje umieszczenia w nich naczynia z olejkami eterycznymi. Świetnie wpłyną one na nasze samopoczucie i zapach w mieszkaniu. Minusem tej opcji jest fakt, że ogień w takim kominku jest otwarty, co stanowi zagrożenie dla małych dzieci.

Jeśli marzysz o kominku w mieszkaniu- spełnij je! Obecna technologia sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni typ kominka do swojego mieszkania. Możemy wybrać ekologiczną opcję z prawdziwym ogniem lub ekonomiczny kominek elektryczny. Ogrzeją one nasze mieszkanie i nadadzą mu wyjątkowego klimatu.

2017-12-21

Świąteczne dekoracje - przygotuj swoje mieszkanie do świąt

2017-12-21

Świąteczne dekoracje - przygotuj swoje mieszkanie do świąt

Święta Bożego Narodzenia są dla wielu z nas najważniejszymi świętami w całym roku. Uwielbiamy korzenny zapach pierników roznoszący się po domu, delikatne światło lampek choinkowych oraz rodzinne spotkania. Nic jednak nie podkreśla charakteru świąt tak, jak dekorowanie mieszkania. Jak przygotować mieszkanie do świąt?

Baw się kolorami

W grudniu zaproś do swojego mieszkania więcej kolorów. Boże Narodzenie jest świętem radosnym, dlatego mile widziane są odcienie czerwieni, pomarańczu czy granatu. Kolorami możemy działać zarówno na świątecznych ozdobach takich jak bombki czy wstążki, ale także uzupełniając je kolorowymi tekstyliami, które sprawią, że dom będzie bardziej przytulny.

Choinkowe szaleństwo

Święta to także zapach świeżo ściętej choinki. Zadbaj o to, aby w te święta w twoim mieszkaniu stanęła choinka żywa. Możesz zadbać także o takie akcesoria jak wieniec adwentowy, jemioła czy sianko. To ciekawe dodatki, które nadadzą mieszkaniu świątecznego klimatu i niesamowitego zapachu. Można także stworzyć naszą własną choinkę - na przykład na ścianie. Wystarczą lampki, kilka ozdób i zdolności manualne.

Jadalnia - centrum wydarzeń

Jest to niezwykle ważne pomieszczenie w całym domu. Jadamy tam śniadania, obiady oraz wspólne kolacje. Często przy stole podsumowujemy swój dzień i opowiadamy sobie różne historie. Przy stole świętujemy ze znajomymi i spędzamy miło czas. W okresie świątecznym warto zadbać o piękny obrus w intensywnym, czerwonym kolorze. Idealnie podkreśli on klimat świąt. Na nim możemy ustawić ozdobny stroik bądź nastrojową świecę.

Kuchnia w świątecznym klimacie

W tym pomieszczeniu od samego początku czuć święta. Pierniki, ciastka korzenne czy barszcz to zapachy świątecznych przysmaków, które kojarzą się nam bezpośrednio z tym okresem. Warto w kuchni dodać także elementy dekoracyjne. Czerwone ściereczki, świerkowe gałązki ułożone w wazonie czy świąteczna girlanda to idealny pomysł na kuchenne dekoracje.

Magiczne okna

Warto na święta przygotować także nasze okna i nie chodzi tu tylko o ich umycie. Świetnie sprawdzą się naklejki na szybę, które cieszą przede wszystkim dzieci. Możemy w oknie umieścić także piękną girlandę. Idealnie będzie prezentował się także duży świecznik elektryczny dodający uroku naszemu mieszkaniu.

W okresie świątecznym warto dodać naszym mieszkaniom odrobiny świątecznego klimatu. Możemy uzyskać go poprzez różnego rodzaju wieńce, lampki, świeżą choinkę czy tekstylia. Nie potrzebujemy nadprzyrodzonych zdolności, aby stworzyć niepowtarzalny świąteczny klimat w naszych domach.

2017-12-15

Wentylacja w mieszkaniu - co powinieneś wiedzieć?

2017-12-15

Wentylacja w mieszkaniu - co powinieneś wiedzieć?

Codziennie spędzamy w naszych mieszkaniach wiele czasu. Powietrze, które się w nich znajduje nie jest niestety idealnie czyste. Znajdują się w nim różne cząsteczki, które mogą powodować u ludzi bóle głowy, zmęczenie czy choroby układu oddechowego. Aby zmniejszyć ryzyko musimy zadbać o odpowiednią wentylację mieszkania.

Jakie są zalety wentylacji?

Odpowiednia wentylacja mieszkania zapewnia przede wszystkim odpowiednią jakość powietrza. Dzięki niej unikamy także powstawania pleśni i innych szkód wywoływanych wilgocią. Warto podkreślić, że dobra wentylacja reguluje wymianę powietrza w pomieszczeniach. Przy tym wentylacja nie powinna powodować w mieszkaniu przeciągów. Jest to kluczowa kwestia, szczególnie jeśli mamy w domu malutkie dzieci. Dzięki odpowiedniej wentylacji w mieszkaniu możemy także zredukować zapotrzebowanie na energię cieplną, co łączy się ze sporymi oszczędnościami. Odpowiedni system wentylacyjny w mieszkaniach to ogrom pozytywów, które przyczyniają się do lepszej jakości życia mieszkańców. Przygotowując się do wymiany takiego systemu musimy ponadto pamiętać o regulacjach dopływu strumieni powietrza do określonych pomieszczeń.

Jaką wentylację wybrać?

Istnieje wiele systemów wentylacji w mieszkaniach. Wśród nich możemy wymienić wentylację naturalną. Świetnie sprawdza się ona zimą, kiedy różnice temperatur wewnątrz mieszkania i na zewnątrz są znaczące. Nie zajmują one dużo miejsca, a ponadto związane są z niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Możemy wyróżnić także wentylację wyciągową, czyli popularne kratki wentylacyjne. Ważne w tym typie systemu jest odpowiednie rozmieszczenie oraz regulacja kratek. Warto zwrócić uwagę także na wentylację dwubiegunową. Działa ona jak wentylacja mechaniczna bądź naturalna w zależności od warunków atmosferycznych. Możemy wyróżnić także wentylację nawiewno-wywiewną. Posiada ona wiele plusów, takich jak unikanie napływu zanieczyszczonego powietrza, możliwość nagrzania nawiewanego powietrza i wiele innych.

Wybierając system wentylacyjny do naszych mieszkań musimy pamiętać o tym, że na rynku dostępne są najnowocześniejsze rozwiązania, które pozwolą nam w skuteczny sposób zachować zdrowie oraz uchronić nasze mieszkania przed wilgocią. Korzystajmy z nich, aby poprawić jakość naszego życia.

2017-11-27

Mieszkanie w bieli - jak je urządzić?

2017-11-27

Mieszkanie w bieli - jak je urządzić?

Czy także uwielbiacie soczyste, nietuzinkowe kolory we wnętrzach, ale jednocześnie zachwyca was biel? My do takich osób należymy. Biel jest absolutną podstawą każdego nowoczesnego wnętrza.

Dlaczego pokochaliśmy mieszkania w bieli?

• Czystość
Biel kojarzy nam się przede wszystkim z czystością. Mieszkanie momentalnie wydaje nam się bardziej uporządkowane i zadbane.
• Przestrzeń
Białe wnętrza wydają się optycznie większe. Białe ściany to absolutny must have małych mieszkań. Wieszając na nich lustra możemy osiągnąć jeszcze lepszy efekt.
• Spójność
Jednolite ściany w jasnym kolorze zapewniają idealne tło dla kontrastujących dodatków. Nie musimy się obawiać, że kolory będą się ze sobą gryzły.

Jakie wyzwania stawia biel w mieszkaniu?
Białe ściany to nie tylko same plusy, dlatego przed malowaniem powinniśmy poznać także słabe strony. Największym problemem jest surowość. Białe wnętrze wydaje się być zimne i nieprzyjemne, dlatego musimy zadbać o dodatki, które sprawią, że mieszkanie będzie przytulniejsze. Ponadto warto wspomnieć o czystości, która jest zarówno plusem jak i minusem. Niestety jasne ściany szybciej się brudzą. Dotykamy je rękami i opieramy się o nie, dlatego musimy je odmalowywać stosunkowo często. Najlepiej odświeżać białe ściany raz w roku. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Jednak świeżo pomalowany pokój gwarantuje nam wrażenie czystości i porządku przez kolejny rok.

Jak urządzić mieszkanie w bieli?
Ściany pomalowane na biało dają nam wiele możliwości. Możemy eksponować na nich ramki na zdjęcia, plakaty czy grafiki w kontrastujących kolorach. Ponadto w takich przestrzeniach świetnie sprawdzą się naturalne kwiaty, które dodadzą mieszkaniu lekkości i naturalności. Aby mieszkanie nie było zbyt surowe, powinniśmy zadbać o tekstylia. Warto zaopatrzyć się w futrzane poduszki, dywany, pledy czy grube zasłony. Sprawią one, że mieszkanie będzie przytulniejsze. Na tym etapie nie możemy zapomnieć także o oświetleniu. Ciepłe światło rozproszone w wielu miejscach mieszkania sprawi, że w tym wnętrzu będziemy czuli się po prostu lepiej.

Białe wnętrza to kopalnia inspiracji i motywacja do kreatywności. Jest to doskonałe tło do wyeksponowania różnego rodzaju dodatków, których zawsze posiadamy wiele. Jest to także świetna baza dla wielości i różnorodności faktur, światła czy akcesoriów. Nic dziwnego, że Polacy kochają jasne białe wnętrza.

2017-11-24

Szukasz wygodnego mieszkania - patrz na projekt

2017-11-24

Szukasz wygodnego mieszkania - patrz na projekt

Każdy z nas marzy o własnym M. Niezależnie od tego czy stać nas na małe czy duże mieszkanie chcemy, aby jak najlepiej spełniało swoją funkcję. Najważniejsza oczywiście jest wygoda mieszkańców oraz funkcjonalność konkretnych pomieszczeń. Kluczem do sukcesu będzie odpowiedni wybór projektu.

Wygodne mieszkanie, czyli jakie?
Dla każdego wygoda może oznaczać coś innego. Dla jednych jest to wiele pomieszczeń, które można zaaranżować na garderobę, siłownię czy salę kinową. Inni marzą o niewielkim mieszkaniu, w którym każdy metr będzie przemyślany i zagospodarowany. W skrócie mówimy tutaj o funkcjonalności naszych pomieszczeń, a to zależy od wybranego projektu.

Odpowiedzialny wybór
Oglądając plany poszczególnych inwestycji najwięcej informacji uzyskamy patrząc na rzut lokalu. Analizując go, możemy wiele rzeczy wywnioskować oraz zaplanować. Warto na tym etapie mieć od mieszkania pewne oczekiwania. Powinniśmy wiedzieć, ile pomieszczeń ma mieć nasze mieszkanie, ile łazienek czy też na jaką stronę powinny wychodzić okna.

Planowane meblowanie
Warto dokładnie przeanalizować rzut lokalu oraz jego metraż. Musimy na tym etapie także pomyśleć o umeblowaniu mieszkania. Wiedząc, że w salonie oprócz sofy i telewizora ma stanąć stół na sześć osób oraz gablotka z zastawą możemy wstępnie oszacować ile metrów powinno mieć to pomieszczenie. Dzięki temu możemy zaplanować rozkład każdego pokoju oraz ewentualnie zmiany w projekcie, takie jak przesunięcie ścian. O umeblowanie rzutu lokalu możemy poprosić architekta bądź zrobić to samodzielnie używają ołówka, linijki i odpowiedniej skali.

Odrobina swobody
Wybierając własne mieszkanie pamiętajmy o odrobinie swobody. Nie każde pomieszczenie musi być wykorzystane w 100%. Może się zdarzyć, że za kilka lat będziemy potrzebowali dodatkowego pokoju dla dziecka bądź będziemy często mieli gości i przyda się dodatkowe miejsce do spania. Warto wybiec myślami w przyszłość i przeanalizować takie sytuacje. Ponadto, na każdym etapie planowania możemy o czymś zapomnieć, dlatego dodatkowa przestrzeń będzie wtedy bardzo potrzebna.

Wyobraź sobie to…
Planując rozkład mieszkania warto sobie je dobrze zwizualizować. Musimy widzieć oczami wyobraźni, co będziemy robić w konkretnym pomieszczeniu i ile potrzebujemy miejsca. Zwróćcie uwagę także na oświetlenie pokoi. Będzie to także przydatna informacja, jeśli na parapecie chcemy zorganizować sobie mini ogródek. Musimy pamiętać także o miejscach do przechowywania. Dodatkowe miejsce na ręczniki, pościel czy kurtki to ważne elementy każdego funkcjonalnego mieszkania.

Z rzutu lokalu możemy wyczytać wiele informacji. Dzięki nim możemy także zmienić nasze oczekiwania bądź rozkład mieszkania. Warto negocjować swoje warunki, aby nasze mieszkanie było dla nas wygodne, funkcjonalne i po prostu przytulne.

2017-10-24

Pomysły na jesienne zmiany w mieszkaniu

2017-10-24

Pomysły na jesienne zmiany w mieszkaniu

Jesień jest idealną porą roku na wprowadzenie w naszych mieszkaniach różnorodnych zmian. Po lecie jesteśmy pełni inspiracji i kreatywnych rozwiązań.  Stawiamy na dodatki, które ocieplą nasze wnętrze i sprawią, że będzie ono bardziej przytulne i wygodne. Co warto zmienić w naszym mieszkaniu w tym sezonie?

Inspiruj się naturą
Najlepsze rozwiązania przychodzą do nas z przyrody, dlatego musimy wykorzystać maksymalnie jej dary. Dekorując nasze mieszkanie powinniśmy wziąć pod uwagę dynie. Możemy nimi udekorować nasz przedpokój lub zrobić z nich piękne lampiony. Dodatkowo zapach dyni roznoszący się po mieszkaniu sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Idealnym rozwiązaniem będzie także stworzenie pięknej dekoracji z suszonych liści i kasztanów. Dzięki nim nasze mieszkanie będzie miało  wyjątkową kolorystykę, a zapach sprawi, że poczujemy się jak w środku lasu.

Dekoracja drzwi
Dla wielu osób odpowiednia dekoracja drzwi jest niezwykle ważna. Jesienią pięknie będzie prezentował się wieniec wykonany z gałązek jarzębiny. Intensywny, czerwony kolor owoców możemy połączyć z pomarańczową wstążką i urozmaicić malutkimi listkami. Całość będzie prezentowała się wyjątkowo i oryginalnie.

Zadbaj o klimat
Jesienią chcemy, aby nasze mieszkania stały się naprawdę przytulne, dlatego podczas metamorfozy nie możemy zapomnieć o odpowiednich tekstyliach i oświetleniu. Przyda nam się gruby, ciepły koc, włochate poszewki na poduszki oraz gruby dywan. Dzięki takim dodatkom nasze wnętrze będzie otulać nas ciepłem z każdej strony. Dodatkowo musimy zadbać o ciepłe oświetlenie. Być może jest to okazja do zakupu nowego abażura lub zestawu cotton balls? Ciepłe światło ociepli wnętrze, a nam pozostanie zrobienie sobie gorącej herbaty.

Nowe dodatki sprawiają, że w jesienną pluchę miło wraca się do przytulnego mieszkania. Warto wprowadzić nawet najmniejsze zmiany, aby tej jesieni poczuć wyjątkowość tej pory roku w naszych czterech kątach.

2017-10-20

Szarość w mieszkaniu- dlaczego pokochały ją miliony?

2017-10-20

Szarość w mieszkaniu- dlaczego pokochały ją miliony?

Od pewnego już czasu w kwestii koloru ścian Polacy przeszli prawdziwą rewolucję. Szarą rewolucję. Dotknęła ona swoim zasięgiem nie tylko ściany, ale także meble i wystrój wnętrz. Szarość stała się ponadczasową bazą nowoczesnych mieszkań, o których marzy każdy Polak. Dlaczego pokochały ją miliony?

Ponadczasowy kolor to podstawa
Szarość jest kolorem uniwersalnym, co oznacza, że pasuje zarówno do wielu innych kolorów, jak i stanowi dla nich bazę. Szary kolor ścian zdecydowanie ułatwia nam operowanie kolorowymi dodatkami oraz budowanie kontrastowego wnętrza. Jeśli marzy nam się jedna ściana w intensywnym kolorze, nie ma lepszego wyboru jak pomalowanie pozostałych na kolor szary. Jest on przede wszystkim wyborem  neutralnym i bezpiecznym, który nie zepsuje żadnej kompozycji.

Balansujemy na krawędzi
Ważne w urządzaniu mieszkania jest jednak odpowiednie wyważenie kolorystyki. Możemy zdecydować się na jeden odcień szarości, ale także możemy miksować ze sobą jaśniejsze i ciemniejsze odcienie. Ważne, aby całość współgrała ze sobą i tworzyła spójną kompozycję. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy kolory do siebie pasują, warto przetestować ich połączenie na kartonie.

Uniwersalnie…
Szarość świetnie komponuje się z klasyczną bielą. Mieszkanie utrzymane w takiej kolorystyce będzie eleganckie i szykowne. Możemy także zaryzykować z ciemniejszymi odcieniami, np. tradycyjną czernią. Takie połączenie będzie pasowało do sypialni w połączeniu z jasnym łóżkiem i białymi meblami.

Szaleństwo kolorów
Jeśli lubujemy się w dodatkach w intensywnym kolorze, szarość będzie dla nich idealnym tłem. Możemy wykorzystać ją na ścianach, w kolorze sofy czy wykończeniu mebli.  Jeśli uwielbiamy zieleń, pomarańcz i czerwień, możemy stworzyć naprawdę wyjątkową kompozycję dzięki zastosowaniu bazowych kolorów na ścianach. W takim połączeniu nie będzie mowy o potknięciach, a całość będzie spójna i wyjątkowa.

Szarość we wnętrzach to rozwiązanie, które sprawdzi się w mieszkaniach milionów Polaków. Będzie idealna z klasyczną bielą i tradycyjną czernią. Dzięki niej stworzymy eleganckie wnętrza pełne smaku. Będzie to także idealna baza dla osób, które w swoich mieszkaniach chcą akcentować egzotyczną kolorystykę, która będzie pasowała do całości wnętrza.

2017-09-26

Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

2017-09-26

Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

Nowe mieszkanie to marzenie wielu osób. Dla niektórych pozostaje ono tylko w sferze marzeń, a inni starają się robić wszystko, aby stało się ono rzeczywistością. Kiedy jesteśmy gotowi na kupno mieszkania, stajemy przed ważnym pytaniem: czy postawić na nowe mieszkanie, czy wybrać ofertę rynku wtórnego. Naszym zdaniem najlepszym wyborem jest oczywiście mieszkanie z rynku pierwotnego. Dlaczego?


1. Gwarancja
Mieszkania z rynku pierwotnego objęte są okresem gwarancyjnym, który dotyczy między innymi instalacji oraz wykończenia mieszkania. W przypadku lokali na rynku wtórnym nie mamy takich udogodnień. Jesteśmy wtedy skazani na generalny remont oraz naprawy, które musimy wykonać przed wprowadzeniem się.

2. Wady techniczne
Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego jesteśmy jego pierwszymi właścicielami oraz mieszkańcami. Dzięki temu wiemy, jaki jest stan mieszkania, jak przebiegają w nim instalacje oraz jak wygląda oryginalny podział pomieszczeń. Odbierając mieszkanie widzimy także nachylenie ścian, umiejscowienie okien oraz ścian nośnych, co jest niezwykle ważne w planowaniu wykończenia mieszkania. Na rynku wtórnym nie od razu jesteśmy w stanie wyłapać wady i uszkodzenia mieszkania. Często dochodzimy do nich po latach, kiedy okazuje się, że całość instalacji wymaga drogiej wymiany.

3. Korzyści materialne
Często wybieramy mieszkania na rynku pierwotnym, które staną się naszą inwestycją. Wynajem, szczególnie w dużych miastach, to dochodowe przedsięwzięcie. Wystarczy poznać podstawy inwestowania w nieruchomości oraz zapoznać się z radami dotyczącymi przygotowania mieszkania pod wynajem. W razie jakichkolwiek problemów czy niepewności możemy mieszkanie łatwo sprzedać, nie tracąc zainwestowanych środków.

4. Zmiany aranżacyjne
Deweloper często umożliwia nabywcy różne zmiany w zakresie układu pomieszczeń, aranżacji wnętrza czy użytych materiałów. Dzięki temu nowe mieszkanie będzie jeszcze bardziej dopasowane do naszych upodobań.

5. Brak konieczności napraw
Nowe mieszkanie to także duża oszczędność. Po pierwsze, nie musimy przeprowadzać generalnych remontów. Wystarczy wykończyć mieszkanie, odpowiednio je zagospodarować i udekorować. Ponadto, wszystko w takim mieszkaniu jest nowe. Nie musimy przeznaczać dodatkowych środków na wymianę instalacji, nowe okna czy remont łazienki. Dzięki temu duża część naszych oszczędności może być przeznaczona na etap wykończeniowy mieszkania.

6. Nowoczesne budownictwo
Dużą zaletą mieszkań na rynku pierwotnym jest ich nowoczesność. Dotyczy ona przede wszystkim wykorzystywanych materiałów, które są bezpieczne i wysokiej jakości. Ponadto, w takich mieszkaniach stosowane są najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki czemu mieszkanie jest bardziej funkcjonalne i oszczędne. Warto wspomnieć także o pięknej, nowoczesnej architekturze budynków, które z pewnością wpływają na wybór konkretnego lokum.

2017-09-22

Wnętrze z duszą, czyli twój własny kawałek ziemi

2017-09-22

Wnętrze z duszą, czyli twój własny kawałek ziemi

Nowe mieszkanie to marzenie wielu osób. Dla niektórych pozostaje ono tylko w sferze marzeń, a inni starają się robić wszystko, aby stało się ono rzeczywistością. Kiedy jesteśmy gotowi na kupno mieszkania, stajemy przed ważnym pytaniem: czy postawić na nowe mieszkanie, czy wybrać ofertę rynku wtórnego. Naszym zdaniem najlepszym wyborem jest oczywiście mieszkanie z rynku pierwotnego. Dlaczego?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na kupno własnego mieszkania. Na co dzień pragniemy jednak nie tyle samego mieszkania, co swojego miejsca na świecie, dlatego aranżujemy nasze mieszkania w taki sposób, aby posiadały nie tylko walory estetyczne, ale także były naszą oazą.

Twój własny styl
Na samym początku musimy zdecydować, w jakim stylu będzie urządzone nasze mieszkanie. Jeśli określimy to od razu, łatwiej będzie nam dobrać pozostałe elementy aranżacyjne. Oczywiście nie musimy w naszych mieszkaniach odzwierciedlać tylko jednego stylu bądź mocno się go trzymać. Chodzi jedynie o drogowskazy, które pomogą nam w komponowaniu dodatków. Gdy wybierzemy elementy, które najbardziej do nas pasują stworzymy swój własny, oryginalny styl.

Kluczowy element
Wykańczając nasze wnętrza możemy postawić także na jeden, kluczowy element. Będzie on specjalnie wyeksponowany w pomieszczeniu, a pozostałe dekoracje będziemy dobierać tak, aby pasowały do elementu kluczowego. Dzięki temu stworzymy w mieszkaniu spójną kompozycję. Najczęściej elementem kluczowym staje się kominek, stół w jadalni, duży żyrandol czy powieszony na ścianie rower. Wszystko zależy od nas, naszego stylu życia i poczucia estetyki.

Mała zmiana, duży efekt
Często w wystroju wnętrz decydujemy się na uniwersalne rozwiązania. Wybieramy bezpieczny kolor ścian, popularną podłogę czy rozpoznawalne meblościanki. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie miało prawdziwą duszę, nie musimy przeprowadzać wielkich zmian aranżacyjnych. Wystarczy zmienić jeden kluczowy element, np. pomalować jedną ścianę na intensywny, kontrastowy kolor, a całość nabierze innego wyrazu. Dzięki temu w krótkim czasie efektownie odmienimy swoje wnętrze, które będzie urządzone „po naszemu”.

Oświetlenie najważniejsze
Oświetlenie  naszego mieszkania jest wciąż tematem często pomijanym. Wiele osób uważa, że mieszkanie jest dobre, jeśli posiada duże okna. Inni są przekonani, że rozwiązaniem są żarówki energooszczędne. Jeszcze inni nie widzą różnicy między światłem ciepłym i zimnym. Prawdę mówiąc, ludzie bardzo mało wiedzą o oświetleniu mieszkania. Jest to duży błąd, ponieważ odpowiednie nasłonecznienie mieszkania, jak i dodatkowe źródła światła mogą pięknie podkreślić styl naszego wnętrza. Dzięki światłu może stać się ono bardziej ciepłe, przytulne lub nowoczesne i zimne. Warto pochylić się nad wyborem odpowiedniego oświetlenia, aby móc światłem budować klimat.

Wisienka na torcie
Dbając samodzielnie o wystrój wnętrz, dużo uwagi powinniśmy poświęcić dodatkom. Często to one wpływają na cały efekt i sprawiają, że w mieszkaniu czujemy się po prostu lepiej. Możemy wykorzystać modnie ułożone plakaty motywacyjne, nietuzinkowe lampy czy inne dodatki wykonane samodzielnie. Dzięki temu mieszkanie nabierze oryginalnego stylu, a my nie będziemy czuli się jak podróbka z magazynów o wnętrzach.

Stworzenie własnego stylu w mieszkaniu nie jest skomplikowane. Wystarczy kilka sprawdzonych trików i precyzyjnie określone preferencje. Po skompletowaniu dodatków i wykończeniu wnętrza, w mieszkaniu będziemy czuli się prawdziwie „ u siebie”.

2017-08-24

Jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości?

2017-08-24

Jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości?

Przechowywanie dużych sum w bankach przestało być modne. Największe korzyści długoterminowe przynosi inwestowanie pieniędzy w nieruchomości. Wynajmowanie mieszkań stało się niezwykle popularne, ale także dochodowe. Szczególnie, jeśli myślimy o dużych miastach. Jak inwestować, aby nie stracić?

1. Czy tego chcę?
Każda inwestycja niesie ze sobą odrobinę ryzyka, dlatego na samym początku musimy się zastanowić czy taka inwestycja jest dla nas dobra. Wynajem nieruchomości wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale przy odrobinie zorganizowania wszystko powinno działać jak w zegarku. Musimy pamiętać, że mieszkanie na początku wymaga ustaleń prawnych. Następnie musimy to mieszkanie odpowiednio wyposażyć. A finalnie znaleźć najemców i podpisać z nimi odpowiednią umowę. Działań jest wiele, ale zyski mogą nas mile zaskoczyć.

2. Wybierz lokal
Dochodowe inwestycje to przede wszystkim te w dużych miastach. Najlepiej, aby był to także ośrodek pełen studentów czy młodych małżeństw. Są to grupy, które najczęściej wynajmują mieszkania. Ponadto najlepiej, aby mieszkanie znajdowało się blisko centrum lub było z nim dobrze skomunikowane. Dobrze jest kupić mieszkanie prosto od dewelopera, możemy wtedy od razu planować jego wykończenie oraz urządzenie. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup kilku mieszkań w jednej inwestycji. Dzięki temu możemy negocjować cenę z deweloperem oraz mamy nasze nieruchomości „pod ręką”, dzięki czemu możemy szybko reagować w różnych sytuacjach.

3. Sprawdzony prawnik
Inwestując w nieruchomości stale musimy mieć kontakt z różnego rodzaju specjalistami. Najważniejszym jest prawnik. Istotne, aby specjalizował się w nieruchomościach jak i finansach. To on przygotuje nam dokumenty, dzięki którym staniemy się właścicielami nieruchomości. Z jego pomocą uzyskamy kredyt. To on zadba o stronę prawną umów zawieranych z najemcami. To także z nim będziemy się kontaktować mając z nimi problemy. Sprawdzony i skuteczny prawnik to gwarant naszego powodzenia, dlatego warto współpracować z nim już od początku.

4. Ubezpieczenie
Jest absolutną koniecznością, jeśli inwestujemy w nieruchomości. Aby nie stracić musimy być pewni swoich najemców. Niestety nie wszyscy ludzie są odpowiedzialni i uczciwi, ale na to nie mamy wpływu. Dlatego musimy zabezpieczyć się przed nieprzewidywalnymi okolicznościami. Lokal, który wynajmujemy musi być ubezpieczony na wypadek zalania czy pożaru.

5. Umowa
Wspólnie z prawnikiem powinniśmy stworzyć korzystną dla nas umowę. Powinna ona zawierać nie tylko dane stron, okres wynajmu oraz cenę, ale także postępowanie na wypadek różnych okoliczności. Umowa powinna zawierać także informacje, kto odpowiada za usterki, komu powinny być one zgłaszane, jaki jest okres wypowiedzenia i jaka grozi kara w przypadku zerwania umowy. Dzięki skutecznej umowie nasze interesy będą zabezpieczone, a inwestycja dochodowa.

Inwestowanie w nieruchomości jest wyjątkowo skuteczne. Dobrze zaplanowane, wynegocjowane i zabezpieczone będzie przynosiło wysokie dochody. Jest to także inwestycja bezpieczna, ponieważ nie wiążę się z nią praktycznie żadne ryzyko.

2017-08-21

Malujemy mieszkanie- jak łączyć kolory?

2017-08-21

Malujemy mieszkanie- jak łączyć kolory?

Lato to idealny czas na wykańczanie i malowanie mieszkania. Temperatura  i nasza energia nam sprzyjają, dlatego prace powinny pójść szybko i bezproblemowo. Często jednak pierwsze pytania pojawiają się już przy wyborze koloru wnętrz. Wiele osób ufa niezawodnej bieli, która ostatnimi czasy stała się niezwykle popularna dzięki skandynawskiemu stylowi. Jednak wiele osób wciąż chciałoby dodać do swoich wnętrz koloru. Jak zrobić to bezpiecznie?

Jeśli rzadko zmieniamy wystrój naszego mieszkania lub boimy się malować ściany w nowym mieszkaniu, zachowujemy się ostrożnie, bez szaleństw. Warto jednak zaryzykować i wprowadzić do nowego wnętrza odrobinę koloru, który będzie świetnie odzwierciedlał naszą osobowość.

Jaki kolor wybrać?
Prawdę mówiąc, wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Jedni kochają cegłę, inni szarości i tradycyjną biel, a jeszcze inni uwielbiają ostre, energetyzujące kolory. Najważniejsze jest to, że we wnętrzach musimy czuć się dobrze i czuć się sobą. Wybierając kolory możemy pomyśleć także o ich psychologicznym aspekcie. Dla przykładu kolor zielony uspokaja, a żółty wyzwala energię.

Jak łączyć kolory?
Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na sukces. Na naszą decyzję powinno mieć wpływ kilka elementów:

1. Osobiste preferencje- wybierz kolor, który lubisz. Pamiętaj jednak o tym, że kolor ścian powinien współgrać z dodatkami w pomieszczeniu tworząc spójną kompozycję.

2. Wybierz odpowiednie miejsce- jeśli lubimy intensywne kolory, polecane jest pomalować nim tylko jedną ścianę bądź dwie - reszta pozostaje biała. Będzie to efektowne podkreślenie naszego stylu czy konkretnego kącika w pomieszczeniu.

3. Sprawdź oświetlenie-kolor na puszce może wyglądać odmiennie przy różnych źródłach światła. W zależności czy do pokoju wpada dużo światła słonecznego, czy żarówki mają ciepłe bądź zimne światło- musimy wybrać odcień, który zawsze będzie dobrze wyglądał. Jeśli w pomieszczeniu przeważa ciepłe światło- wybierz odcienie neutralne bądź chłodne. Jeśli w pomieszczeniu światło jest zimne- lepiej wybrać odcienie ciepłe bądź neutralne.

4. Zachowaj równowagę-  jeśli pomalujemy cały pokój na intensywny, fioletowy kolor będzie się on  wydawał mały i przytłumiony. Warto pamiętać o kompozycji, która powinna łączyć kolor ścian z  dodatkami tak, aby stanowiły one harmonijną całość.

5. Miksuj kolory z głową- jeśli w pomieszczeniu zastosujesz dwa lub więcej odcieni, musisz pamiętać, aby każdy z nich pasował do każdego. W określeniu tego pomóc nam mogą różne programy wnętrzarskie i koło barw.

6. Nie kieruj się modą- mieszkania nie malujemy co roku, dlatego warto pamiętać o tym, że kolor ścian musi nam się podobać i być uniwersalny. Nie podążajmy w tej w kwestii za modą, która zmienia się z miesiąca na miesiąc.

Wybór kolorów ścian to nie lada wyzwanie. Musimy wziąć pod uwagę wiele elementów. Po wybraniu odcieni warto pomalować nimi kartki bądź kawałek ściany i przystawić koło siebie, aby z każdej perspektywy ocenić, czy odpowiadają naszym preferencjom.

2017-07-18

Sposób na kawalerkę

2017-07-18

Sposób na kawalerkę

Kawalerki to z reguły niewielkie mieszkania, które uwielbiają młodzi ludzie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w tak małym metrażu nie da się dobrze funkcjonować. Rzeczywistość jest jednak całkiem odmienna. Jednopokojowe mieszkania zmuszają ich właścicieli do kreatywności i funkcjonalnego wykorzystania każdego wolnego miejsca. Dzięki temu kawalerki są urządzone w sposób przemyślany, a nowoczesne rozwiązania w nich wykorzystane – niezwykle praktyczne.

Dla kogo?
Kawalerki to idealne rozwiązanie dla singli lub par. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na koszty. Mniejszy metraż to nie tylko niższa cena całkowita, ale także niższe opłaty. Jeden pokój musi pełnić funkcję salonu, jadalni oraz sypialni, dlatego jest to idealne rozwiązanie także dla ludzi zabieganych, którzy cenią sobie własny kąt. Kawalerki docenią także minimaliści, ponieważ takie mieszkanie zmusi ich do praktycznej weryfikacji swoich upodobań.

Inwestycja
Myśląc o kawalerce możemy patrzeć na nią także w kontekście inwestycji. Mieszkanie jednopokojowe to świetna opcja zarówno dla młodych osób, które chcą się sprawdzić w prawdziwym życiu. Kawalerka na wynajem może być także idealnym miejscem na krótkoterminowe pobyty dla turystów. W samym centrum miasta chętnych nie brakuje, a zyski są znaczne.

Plan
Kawalerki to niewielkie mieszkania, których urządzenie trzeba dokładnie przemyśleć. Na kilkunastu metrach musimy zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty oraz meble. Wyzwala w nas to duże pokłady kreatywności, a także chęci do poszukiwania nowych rozwiązań. Najlepiej w takich mieszkaniach sprawdzą się:
- składane meble np. kanapa, która posłuży zarówno do spania ,jak i do siedzenia
- jasne kolory i lustra, ponieważ dzięki nim pomieszczenia będą wydawały się większe
- otwarta kuchnia, gdzie blat może posłużyć nam także jako stół
- prysznic w łazience
- funkcjonalne zabudowy, dzięki którym wszystko będzie schowane i mieszkanie nie będzie wyglądało na zagracone (najlepiej zaprojektowane i wykonane przez specjalistów)
- wielofunkcyjne urządzenia, dzięki którym w mieszkaniu znajdą się tylko najpotrzebniejsze sprzęty

2017-07-18

Co powinna zawierać umowa najmu? Poradnik dla inwestora

2017-07-18

Co powinna zawierać umowa najmu? Poradnik dla inwestora

Inwestowanie w nieruchomości to niezwykle dochodowe i satysfakcjonujące rozwiązanie. Wiele osób posiadających określoną sumę pieniędzy chce ją odpowiednio zainwestować. Nieruchomości to dla wielu najlepszy wybór. Podstawą takiego działania są jednak odpowiednio przygotowane umowy najmu, dzięki którym inwestor zawsze będzie zabezpieczony w przypadku problematycznych lokatorów.

Co powinno znaleźć się w takiej umowie?

1. Dane oraz tytuł prawny
To pierwsze i najważniejsze elementy umowy najmu. W umowie powinny się znaleźć dokładne dane najemcy, jak i wynajmującego. Niezbędne będą imię i nazwisko, pesel, numery dowodu czy też NIP i REGON firmy. Aby uchronić się przed oszustwem konieczne jest okazanie dokumentu wraz ze zdjęciem. Do umowy można dołączyć także dane osób, które będą mieszkały z najemcą, ponieważ w przypadku uszkodzeń będą one także za nie odpowiadały.

2. Czas trwania umowy
Konieczne jest określenie czasu, na który podpisujemy umowę. Może to być umowa na czas określony lub nieokreślony. W przypadku umów na czas określony najczęściej podpisujemy je na 12 miesięcy. Wynajmujący ma wtedy pewność, że czynsz będzie wpływał do niego regularnie przez rok, natomiast najemca będzie czuł się bezpiecznie, ponieważ nie będzie musiał opuszczać mieszkania z dnia na dzień. Ponadto w umowie powinien znaleźć się zapis terminu, po którym najemca będzie musiał opuścić mieszkanie w przypadku rozwiązania umowy. Możemy dodać do tego kary umowne na wypadek niedotrzymania warunków umowy.

3. Czynsz
W umowie koniecznie musi znaleźć się zapis dotyczący kwoty czynszu i daty do kiedy powinien być on co miesiąc wpłacany. Warto zapisać tę kwotę słownie i liczbowo, aby nikt nie miał wątpliwości. W umowie także powinniśmy zawrzeć czy kwota ta ma być wpłacana na konkretne konto czy będzie płacona gotówką.

4. Media
W przypadku opłat takich jak prąd, woda czy internet istnieją dwa rozwiązania. W umowie można podać zryczałtowane koszty najmu i to właściciel będzie regulował opłaty. W przypadku nadpłaty czy niedopłaty powinno być to regulowane każdego miesiąca. Możemy także w umowie zapisać tylko kwotę czynszu, a liczniki przepisać na najemcę i to on będzie odpowiedzialny za regulowanie tych opłat. Warto jednak wtedy sprawdzać, czy  nie zadłuża on mieszkania.

5. Kaucja
Najczęściej przed wprowadzeniem się do mieszkania najemca musi zapłacić kaucję. Jej wysokość to najczęściej kwota równa jednemu czynszowi. Kaucję pobiera się na wypadek zniszczeń powstałych w mieszkaniu podczas wynajmu. Warto w tym momencie pamiętać o spisaniu protokołu, w którym zawrzemy wszystkie meble oraz sprzęty, które są w mieszkaniu. Będzie to stanowiło podstawę przy opuszczaniu mieszkania lub dewastacji.

6. Obowiązki najemcy
W momencie kiedy wynajmujący powierza swoją nieruchomość najemcy, musi zawrzeć w umowie kilka uwag dotyczących obowiązków. Głównie mówimy tutaj o użytkowaniu lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem z zachowaniem stanu technicznego i sanitarnego, jak przed wynajem. Dodatkowo należy uściślić kto odpowiada za drobne oraz większe naprawy w mieszkaniu. Najczęściej jeśli zniszczenie nastąpiło samoistnie, np. lodówka się popsuła to za naprawę odpowiada wynajmujący. Jeśli jednak zepsuła się ona na skutek złego użytkowania, koszty naprawy powinien ponieść najemca. Warto także uzgodnić czy wizyty wynajmującego powinny być zaplanowane czy też nie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych konfliktów.

7. Podatek
Wynajmując mieszkanie najemcy musimy także uiścić podatek. Jeśli wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej i dana nieruchomość nie jest jego głównym dochodem wtedy rozlicza się na zasadach ogólnych lub na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą możemy rozliczać się na zasadach ogólnych lub wykorzystując stawkę liniową.

Na koniec warto pamiętać także o ubezpieczeniu mieszkania. Nie wiemy kogo wprowadzamy do naszej nieruchomości oraz jakie szkody mogą w nim powstać. Warto więc zawsze posiadać ubezpieczenie OC.

2017-06-20

Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

2017-06-20

Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Mieszkania w bloku nie zawsze są wielkich rozmiarów, dlatego trzeba zagospodarować dostępną przestrzeń najlepiej jak się da. Warto pamiętać o tym jeszcze przy wykańczaniu wnętrza, ponieważ na tym etapie możemy optycznie powiększyć mieszkanie. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek!

1. Kolory

Jeśli posiadasz niewielkie mieszkania pamiętaj, aby ściany były zawsze wykończone jasnymi kolorami. Takich kolorów powinniśmy użyć także na podłodze oraz w łazience. Ostre kontrasty w pomieszczeniach nie będą wyglądały korzystnie. Warto pamiętać, że dobrze będą wyglądały także odcienie neutralne, do których będą pasowały wszystkie dodatki, które postawimy w mieszkaniu.

 

2. Światło

Kluczem do sukcesu będą tutaj duże, odsłonięte okna. Najlepiej umieścić w nich tylko zasłony w kolorze podobnym do ścian. Świetnie sprawdzi się także roleta rzymska lub pozostawienie okien bez dekoracji. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będą rolety antywłamaniowe, które latem będą chronić mieszkanie przed zbyt mocnym nasłonecznieniem. Dzięki takiej opcji w naszych pomieszczeniach będzie zawsze dużo światła. Niekorzystnie będą prezentowały się natomiast żaluzje.

 

3. Ozdoby

Jeśli nie lubimy minimalistycznego klimatu i chcemy wpuścić do naszego mieszkania trochę szaleństwa, warto pokusić się o ozdoby na tkaninach. Powinny być one małe i drobne. Kolorystycznie powinny być zbliżone do reszty pomieszczenia. Kontrasty będą działały na niekorzyść i sprawią, że pokój będzie się wydawał zagracony.

 

4. Wielofunkcyjność

Wybierając wyposażenie naszego mieszkania, które chcemy optycznie powiększyć, warto pamiętać o funkcjonalności. Nie możemy napychać naszych pokoi milionem różnej wielkości mebli. Warto poszukać innowacyjnych rozwiązań, które łączą w jednym meblu funkcje innych. Dzięki temu oszczędzamy miejsce, a nasza zabudowana ściana skrywa wszystkie drobiazgi. Najlepiej, aby takie zabudowane szafy płynnie wtapiały się w ścianę i sięgały aż do sufitu.

 

5. Lustereczko powiedz….

Świetnym rozwiązaniem do zastosowania w małych mieszkaniach są lustra. Możemy je umieścić w przedpokoju, łazience, sypialni, a nawet pokoju dziennym. Lustra pięknie odbijają światło, dzięki czemu całe pomieszczenie wydaje się większe.

 

6. Lekkość

Wybierając meble oraz kanapy do wnętrza miej na uwadze lekkość. Najlepiej, aby stały one na delikatnych nóżkach. Całe pomieszczenie powinno być takie „lekkie”, dlatego zostawcie w pomieszczeniach odrobinę wolnej przestrzeni, ustawcie wiele roślin i pozwólcie, aby wasz pokój oddychał. Zapychanie każdego wolnego kąta nie jest wskazane.

2017-06-20

Jak stworzyć domową galerię?

2017-06-20

Jak stworzyć domową galerię?

Puste ściany w naszych mieszkaniach nie wyglądają ciekawie. Często jednak nie mamy pomysłów na ich aranżację, a każde rozwiązanie wydaje się być trudnym do zrealizowania. Nie musi tak być. Dzisiaj przedstawimy pomysł na domową galerię ścienną!

 

Grafiki, plakaty i zdjęcia sprawiają, że nasze pokoje wydają się być bardziej przytulne. Do tego całe mieszkanie jest bardziej rodzinne. Domowa galeria to świetny pomysł na pokazanie swoich pasji, otaczanie się motywującymi cytatami i bliskością rodziny.

Krok 1.

Zastanów się, jak galeria ma się prezentować na ścianie. Czy grafiki i zdjęcia będą w antyramach, zwykłych ramkach czy chcesz stworzyć luźną kompozycję. W dużych wnętrzach pięknie będą prezentowały się zdjęcia w ramkach. Dodatkowo, możemy na ścianie umieścić puste ramy, które dodadzą pomieszczeniu designerskiego klimatu.

 

Krok 2.

Kiedy wiemy, jak nasza galeria ma być rozplanowana na ścianie i jak przymocujemy zdjęcia- zaczynamy ich wybór. Jest to trudny etap, ponieważ oprócz tych grafik i zdjęć, które nam się po prostu podobają, musimy mieć na uwadze całą galerię: jej kolorystykę, temat itp.

 

Krok 3.

Kiedy wybraliśmy, co będzie na naszej ścianie w następnej kolejności musimy zdecydować jak je wywołamy lub wydrukujemy. Niektórzy wolą wywołane zdjęcia. Można to zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet. Inni cenią sobie niezależność i drukują zdjęcia w domowych drukarkach. Każdy sposób jest dobry - wybierz najwygodniejszy dla siebie.

 

Krok 4.

Kiedy wszystkie plakaty i zdjęcia są już gotowe, umieszczamy je w ramkach. Następnie przykładamy wszystko do ściany i sprawdzamy czy wszystko prezentuje się równo. Najlepiej posłużyć się tutaj metrówką oraz poziomicą, szczególnie jeśli nasza galeria ma być bardzo geometryczna. Jeśli chcemy być bardziej pewni efektu końcowego, warto skleić kilka arkuszy szarego papieru o wymiarach galerii i rozłożyć na nim gotowe ramki ze zdjęciami. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy zdjęcia do siebie pasują, czy napisy są widoczne i czy ramki dobrze się komponują z otoczeniem.

 

Krok 5.

Ostatnim krokiem jest przymocowanie ramek i podziwianie ostatecznego wyglądu galerii.

 

Skorzystajcie z pomysłu i odmieńcie swoje puste ściany już tego lata!

2017-05-25

Podłoga drewniana, panele, kafle - wady i zalety

2017-05-25

Podłoga drewniana, panele, kafle - wady i zalety

Wybór podłogi do mieszkania często jest prawdziwym wyzwaniem. Rynek oferuje nam wiele nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko są estetyczne, ale i funkcjonalne. Wybierając podłogę do naszego mieszkania musimy brać pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie pomieszczeń, ponieważ od tego będą zależały parametry podłogi. Do najczęściej wybieranych materiałów należą panele, kafle oraz drewniana podłoga.

DREWNIANA PODŁOGA

Zaletą takiego wykończenia pomieszczenia jest jej trwałość. Drewniana podłoga przetrwa w mieszkaniu wiele lat w doskonałym stanie. Jej pielęgnacja nie jest trudna, a dzięki dostępnym środkom czyszczącym możemy utrzymać ją w idealnym stanie przez dłuższy czas. Dużą zaletą drewnianych podłóg jest także ich estetyka. Wyglądają one klasycznie, luksusowo i szlachetnie. Ponadto są one także bardzo dźwiękochłonne, dzięki czemu upadające na nią przedmioty nie będą powodować nadmiernego hałasu. Jeśli nasza drewniana podłoga po latach nie wygląda już najlepiej, w łatwy sposób możemy ją odnowić. Wystarczy ją wycyklinować, polakierować i będzie wyglądała jak nowa. Jest to niewątpliwie zaleta podłóg drewnianych, ale dla niektórych może stanowić wadę. Ponowne cyklinowanie i lakierowanie może sporo kosztować, a nasze upodobania mogą się z czasem zmieniać.

 

PANELE

Są one bardzo często wybieranym materiałem do wykończenia wnętrz. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim łatwy montaż. Jeśli chcemy zaoszczędzić na ekipie wykończeniowej, położenie paneli powinno być idealnym rozwiązaniem, bo z powodzeniem jesteśmy w stanie zrobić to sami. Ponadto panele będą znacznie tańsze niż np. drewniana podłoga. Duży wybór wzorów i odcieni paneli pozwala nam wybrać takie, jakie najbardziej będą pasować do naszego wnętrza. Możemy wybrać także panele, które będą wyglądały niemalże jak naturalne drewno, a zapłacimy za nie zdecydowanie mniej. Wybierając panele warto zwrócić uwagę na odporność na ścieranie oraz twardość paneli.

 

Rozwiązanie to ma także swoje minusy. Stukot panel podczas chodzenia po nich może być bardzo dokuczliwy zarówno dla nas, jak i naszych sąsiadów piętro niżej. Problemem jest także trwałość paneli, ponieważ pozostaną na nich zarysowania powstałe na skutek szurania, przestawiania mebli i innych czynników. Niebezpieczna może okazać się także woda, po której panele dostaną wybrzuszeń i będą się rozwarstwiać. Paneli nie naprawimy w żaden sposób. Pozostaje nam wtedy wymiana podłogi.

 

KAFLE

Coraz częściej w mieszkaniach możemy zauważyć także kafle i to nie tylko w kuchni i łazience. Ogromną ich zaletą jest łatwe utrzymanie. Wystarczy kilka ruchów mopem i podłoga błyszczy czystością. Kafle są także idealne do pomieszczeń, w których mamy założone ogrzewanie podłogowe. Szybko się nagrzewają i stanowią idealne miejsce do leżenia czy zabaw z dziećmi na podłodze.

 

Dużą wadą kafli jest jednak ich twardość i śliskość. Może to stanowić duży problem w przypadku rodzin z dziećmi. O wypadek nietrudno. Dodatkowo bez ogrzewania podłogowego kafle będą wyjątkowo zimne, a wtedy łatwo o przeziębienie. W przypadku kafli warto zainwestować w dywaniki, aby ocieplić ich wygląd oraz temperaturę.

2017-05-21

Mała łazienka - jak ją wygodnie urządzić?

2017-05-21

Mała łazienka - jak ją wygodnie urządzić?

Mieszkanie w bloku nie zawsze ma 80 metrów kwadratowych. Niewielki metraż przekłada się na wielkość pomieszczeń. Najczęściej najmniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu jest właśnie łazienka. Mimo jej niewielkich rozmiarów musimy tam pomieścić wiele elementów. Jak najskuteczniej urządzić małą łazienkę?

PLAN

Remont łazienki zdarza się nam raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego każda zmiana powinna być dokładnie zaplanowana. Musimy wybiec myślami w przyszłość i przewidzieć sposób jej użytkowania. Nawet najmniejszy błąd przy remoncie małej łazienki może oznaczać duże problemy organizacyjne po jego zakończeniu. Warto także na początku zaplanować co chcemy w naszych łazienkach mieć. Czy wybieramy wannę czy prysznic? Czy w łazience stanie pralka? Czy będzie to także miejsce do drobnego przechowywania? Warto także przygotować wstępny kosztorys związany z cenami urządzeń sanitarnych, kafli, mebli czy materiałów wykończeniowych. Dzięki temu będziemy przygotowani na cenę zaproponowaną przez fachowców. Wiedząc czego chcemy, możemy na spokojnie rozpoczynać remont.

 

OPTYCZNE POWIĘKSZENIE

Dobrym pomysłem w przypadku małych łazienek jest ich optyczne powiększenie. Jeśli tylko jest możliwość przesunięcia ścian - wykorzystajcie go. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, powiększyć łazienkę możemy przy użyciu ciepłych lub neutralnych odcieni. W małych łazienkach unikajmy natomiast ciemnych, kontrastowych kolorów, ponieważ pomniejszają one przestrzeń. Dobrym pomysłem na powiększenie łazienki jest także odsłonięcie okna, jeśli takowe posiadacie. Wystarczą jasne rolety, a promienie słońca będą swobodnie wpadać do pomieszczenia. Dodatkowo możemy zamontować naprzeciwko okna lustro, które dodatkowo będzie odbijać światło.

 

OSZCZĘDNOŚĆ MIEJSCA

Podczas instalacji różnych urządzeń sanitarnych, warto je rozmieścić w taki sposób, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Jeśli wybieramy wannę, powinna być ona głębsza, ale mniejszych rozmiarów, a gdy skusimy się na prysznic powinien mieć on przezroczystą kabinę, która nie będzie dzieliła nam łazienki na mniejsze segmenty. Wybierając toaletę oraz umywalkę, także warto zwrócić uwagę na te w mniejszych rozmiarach. Będą one wciąż praktyczne, ale dzięki temu oszczędzimy więcej miejsca. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie tych sanitariów w rogach łazienki. To nowoczesny i bardzo modny sposób.

 

SPOSÓB NA PORZĄDEK

Czyste pomieszczenia od razu wydają się nam większe, dlatego unikaj stawiania wielu rzeczy na widoku. Praktycznym rozwiązaniem będą tutaj wiszące szafki lub szafki w zabudowie. Świetnie sprawdzają się te zabudowane nad toaletą i pralką. Mogą one mieć to samo wykończenie co ściany, dzięki czemu łazienka będzie wyglądała na jeszcze większą. Można zrobić także taką zabudowę aż od podłogi, dzięki czemu zyskamy miejsce na takie drobiazgi, jak wiadro, mop czy kosz ze środkami chemicznymi. Doskonałym pomysłem jest także szafka z lustrem do powieszenia nad umywalką. Ukryjemy tam wszystkie kosmetyki i środki czyszczące, a praktyczne lustro wykorzystamy na co dzień, jak i do optycznego powiększenia wnętrza.

 

Mała łazienka to duże wyzwanie, ale odpowiednio zaprojektowana będzie na co dzień najbardziej funkcjonalnym pomieszczeniem w całym mieszkaniu. Warto dobrze zaplanować jej przestrzeń i wykorzystać jak najwięcej nowoczesnych rozwiązań.

2017-04-21

Jak urządzić mały balkon?

2017-04-21

Jak urządzić mały balkon?

Balkony w blokach mają zwykle niewielkie rozmiary. Istnieje jednak wiele różnych pomysłów na to, aby stał się naprawdę funkcjonalnym miejscem. Drewniane elementy, odrobina zieleni i wyjątkowe oświetlenie sprawią, że mały balkon zamieni się w niezwykle przyjemne miejsce.

Podłoga to podstawa

Pierwszym i najważniejszym wyborem jest rodzaj podłogi na balkonie. Najlepiej byłoby wybrać płytki gresowe. Są one bardzo ładne i łatwe w utrzymaniu czystości. Warto oczywiście pamiętać, aby gres był mrozoodporny oraz antypoślizgowy, dzięki czemu dla wszystkich będzie bezpieczny. Ważny jest także wybór koloru. Im jaśniejsza podłoga, tym lepiej, ponieważ nie będzie na niej widać zacieków z deszczu oraz kurzu. Do położenia gresu na balkonie najlepiej wynająć profesjonalistę, który użyje odpowiedniego kleju i fug odpornych na różne warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy, aby nasza balkonowa podłoga wyglądała naprawdę wyjątkowo możemy wybrać drewniane płytki lub dekoracyjną trawę. Są to krótkoterminowe rozwiązania, ponieważ podczas złych warunków pogodowych podłoga może się zniszczyć. Takie pokrycia podłogi będą jednak odpowiednie przy zadaszonym balkonie.

 

Jak w ogrodzie

Na każdym balkonie chcemy poczuć się jak w prawdziwym ogródku. Wybierając rośliny musimy wziąć pod uwagę położenie balkonu. Niektóre rośliny wolą bardziej nasłonecznione miejsca, a inne nie. Bardzo efektownie wyglądają doniczki montowane na balustradzie. Nie zajmują one wiele miejsca, a balkon od razu wydaje się bardziej przytulny. Jeśli chcemy, możemy stworzyć na balkonie także mały kącik ze świeżymi ziołami. Możemy przygotować go wykorzystując palety i wieszając je na ścianie balkonu.

 

Meble ogrodowe

Balkon to także miejsce, gdzie chcemy spokojnie usiąść i odpocząć. Dlatego warto znaleźć małe i funkcjonalne meble balkonowe - najlepiej składane. Nie zajmują one wiele miejsca, a w razie potrzeby możemy w każdej chwili zmniejszyć ich ilość. Ciekawym rozwiązaniem może być także stół mocowany do balustrady z możliwością podnoszenia blatu. Aby balkon wydawał się bardziej przytulny, możemy do mebli wybrać kolorowe poduszki lub ciepłe pledy, którymi będziemy mogli się okryć podczas zimniejszych wieczorów.

 

Zadbajmy o klimat

Aby nasz balkon był jeszcze bardziej przytulny, warto stworzyć na nim przyjemny klimat. Osiągniemy to dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Możemy wybrać ozdobne lampiony, świece czy wolnostojące lampki na baterie. Dzięki temu nasz balkon będzie jeszcze przyjemniejszy.

2017-04-19

Alarmy – co warto wiedzieć?

2017-04-19

Alarmy – co warto wiedzieć?

W naszych mieszkaniach chcemy czuć się wygodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Wybieramy spokojne dzielnice, osiedla z zamykaną bramą, budynki z dozorcą czy też skuteczny alarm do naszego mieszkania. Czy dzięki niemu możemy czuć się naprawdę bezpiecznie?

Wybierając zabezpieczenie naszego mieszkania często rozpoczynamy od drzwi oraz rolet antywłamaniowych. Jednak na ich sforsowanie każdy może znaleźć rozwiązanie. Inaczej jest w przypadku alarmu domowego. Poznaj jego zalety!

 

 1. Łatwy montaż

Jeszcze do niedawna uważano, że montaż alarmu domowego kosztuje bardzo dużo. Prawdą jest, że jest to jednorazowo dość duża kwota, warto jednak pamiętać, że nasze mieszkanie będzie bezpieczne przez wiele lat. Montaż najlepiej zlecić specjalistom, którzy nie tylko zaprogramują alarm, ale także odpowiednio go zamontują. Jeśli nie jesteśmy fanami kabli, bez problemów możemy wybrać alarm bezprzewodowy.

 

 1. Intuicyjne centrum sterowania

Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli bez większych problemów rozbrajać i uzbrajać alarm. Jest to najbardziej widoczny element alarmu, dlatego warto zadbać przy wyborze o jego estetykę. Im większy obiekt, tym centrum sterowania będzie większe. Nowoczesne urządzenia są nie tylko ładniejsze, ale także bardziej intuicyjne, dzięki czemu obsługa będzie bardzo prosta.

 

 1. Wybierz czujkę

W zależności do tego, jak chcemy chronić konkretne pomieszczenia, warto wybrać różne rodzaje czujek. Najczęściej stosowane są czujki ruchu PIR, natomiast najbardziej czułe są czujki dualne. W przypadku okien i drzwi powinniśmy wybrać czujki magnetyczne. Jeśli chcemy czuć się jeszcze bezpieczniej możemy zainstalować czujki przeciwpożarowe oraz wykrywające zwiększone stężenie tlenku węgla czy gazu usypiającego.

 

 1. Mobilność naszych czasów

Niektórym z nas alarmy domowe kojarzą się ze skomplikowaną techniką. Nie musi tak być. W dobie mobilności przygotowano specjalne aplikacje, dzięki którym możemy włączać i wyłączać czuwanie alarmu oraz obsługiwać podstawowe urządzenia.

 

Alarm domowy to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się czuć pewnie i bezpiecznie we własnym mieszkaniu. Alarm ma wiele zalet - jest prosty w obsłudze i montażu, a także zawiera wiele przydatnych, nowoczesnych funkcji. Sprawdźcie sami!

2017-03-24

Wiosenne porządki krok po kroku

2017-03-24

Wiosenne porządki krok po kroku

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Szykując się na Wielkanocne Święta każdy pragnie mieć czyste i uporządkowane wnętrza. Wiosna to idealny czas na odkurzenie zapomnianych kątów czy zmiany aranżacyjne..

Poniższa checklista pozwoli wam spokojnie przejść przez fazy porządków. Dzięki niej nie zapomnicie o żadnym pomieszczeniu, a systematyczne prace nie będą tak doskwierały jak jeden weekend wytężonej pracy. Warto spróbować!

1, MYCIE OKIEN

Wiele osób robi to naprawdę od święta. Wybierzcie odpowiedni dzień, powieście świeżo wyprane firanki i pozwólcie sobie patrzeć na świat przez czyste okna.

 2. GRUNTOWNE ODKURZANIE

Odkurzamy na ogół często. Na wiosnę jednak warto pamiętać nawet o najdrobniejszych zakamarkach, dawno nieużywanych szafkach i miejscach za szafkami, gdzie mogą tworzyć się nieprzyjemne pajęczynki. Dzięki takiemu gruntownemu odkurzaniu mieszkanie będzie wyglądało i pachniało całkiem inaczej. Później szybkie mycie podłóg i gotowe.

3.LODÓWKA I ZAMRAŻALNIK

Przed świętami warto wymyć lodówkę i odmrozić zamrażalkę. Niewiele osób o tym pamięta. Zbyt zamarznięta lodówka pobiera bardzo dużo prądu. Warto o tym pamiętać, planując oszczędzanie na kolejne miesiące.

 4. ORGANIZOWANIE SZAFEK

Każdemu przyda się małe odświeżenie. Warto zerknąć do rzadko odwiedzanych szafek, dokładnie je umyć i odświeżyć. Możliwe, że właśnie teraz sprawdzi się tam nowe rozmieszczenie naczyń? Warto spróbować. Wyzwaniem dla każdego będzie uporządkowanie szafki pod zlewem- podejmij się go!

 5. CZYSZCZENIE SPRZĘTÓW

Na wiosnę warto pamiętać także o umyciu piekarnika, palników, fug oraz przetarciu kratek wentylacyjnych. To rzadko wykonywane czynności, a mają ogromny wpływ na jedzenie oraz walory estetyczne kuchni.

 

Oto lista najważniejszych elementów wiosennych porządków. Powodzenia!

2017-03-16

Rolety, zasłony, żaluzje- co wybrać?

2017-03-16

Rolety, zasłony, żaluzje- co wybrać?

Okna są często najważniejszym czynnikiem wpływającym na nasz wybór mieszkania. To, z jakiej strony są okna jest niezwykle ważne. Od tego, jak nasłonecznione są pokoje zależą także funkcje wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Wybór odpowiedniej strony nie zawsze jednak wystarcza. Ważne jest także to co w naszych oknach zawiśnie, aby oddzielać nas bezpośrednio od słońca. Pojawia się pytanie: rolety, żaluzje czy zasłony?

ROLETY

Są one bardzo popularnym wyborem. Dostępne we wszystkich rozmiarach i kolorach. Skutecznie przyciemniają wnętrza i nie przepuszczają promieni słonecznych. Dużą popularnością cieszą się obecnie rolety rzymskie dostępne we wszystkich sklepach wnętrzarskich. Duże zainteresowanie wzbudzają także rolety typu dzień i noc. Cena rolet zależy od ich jakości, wykonania, dodatków i materiałów. Dorze wykonane rolety posłużą nam przez długie lata. Warto wybrać wzory, które są ponadczasowe i pasują do wielu aranżacji. Chcąc mieć nowoczesne i modne mieszkanie, koniecznie wybierz rolety.

ŻALUZJE

Czy ktoś jeszcze je posiada? Do niedawna żaluzje uznawane były za przeżytek. Kojarzyły się z toną kurzu i starymi mieszkaniami. Obecnie jednak odzyskały swoją dawną świetność. Nowoczesne żaluzje są niezwykle estetyczne i nadają mieszkaniu tradycyjnego smaku. Są one także niezwykle praktyczne, ponieważ bez problemu możemy kontrolować ilość światła wpadającego do mieszkania. Ładne i tanie rozwiązanie nadające mieszkaniu prawdziwego ciepła.

ZASŁONY

Kiedyś kojarzone były jedynie z wysokimi pomieszczeniami, ciężkim wystrojem i kurzem. Obecnie zasłony są modne we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki nim w łatwy sposób możemy zmienić wystrój naszego mieszkania i nadać mu świeżości. Dodatkowo zasłony chronią nas przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i odgradzają nas od intensywnych promieni słonecznych. Świetne rozwiązanie dla osób lubiących zmiany.

2017-02-28

Hygge, czyli sztuka szczęścia w twoim mieszkaniu

2017-02-28

Hygge, czyli sztuka szczęścia w twoim mieszkaniu

Filozofia, która wtargnęła do naszego życia, naszej codzienności i naszych mieszkań. Duńska sztuka szczęścia to przede wszystkim sztuka tworzenia wyjątkowych sytuacji, momentów wytchnienia, osobistej przyjemności.

Duńską sztukę szczęścia z powodzeniem przeniesiono na grunt wnętrzarski. Chodzi w niej głównie o tworzenie takiej przestrzeni osobistej, w której możemy prawdziwie odpocząć. Musi być to przestrzeń przyjemna, przytulna i taka, w której możemy poczuć się naprawdę swobodnie.

Mieszkania utrzymane w stylu hygge mają kilka klasycznych wyznaczników, po których z łatwością jesteśmy w stanie wskazać ten styl. Czym się on wyróżnia?

KOLORYSTYKA

Wnętrza w stylu hygge najczęściej utrzymane są w bieli. Mogą występować także inne, jasne kolory. Jasne są ściany, meble, dodatki… Dzięki temu nasz umysł oraz oczy mogą się spokojnie zrelaksować i nic ich niepotrzebnie nie zajmuje.

FAKTURA

Bardzo ważne we wnętrzach są także materiały. Miękkie poduszki, grube pledy i włochate dywany. Całość ma tworzyć przyjemną, miękką otoczkę, w której każdy chciałby się zanurzyć.

ROŚLINY

We wnętrzach w stylu hygge ważną rolę ogrywają także rośliny. Jest to niewątpliwie ważny element, który pozwala przywrócić nam równowagę i łączy nas harmonijnie z naturą.

DETAL

Przyjemne wnętrza to nie tylko kolory i faktury. Chcąc spędzać w naszych mieszkaniach prawdziwie szczęśliwy czas musimy określić, co lubimy robić w nim najbardziej. Jeśli kochamy czytać, warto stworzyć sobie spokojny kąt z miękką sofą i ciepłym kocem, gdzie z przyjemnością będziemy spędzać długie godziny. Jeśli lubimy praktykować jogę w domowym zaciszu, warto także na to przygotować kąt nie tylko z matą, ale także nastrojowymi dodatkami, które pomogą nam się wyciszyć.

Hygge to nie tylko przyjemność, ale także minimalizm. Do szczęścia nie potrzebujemy wiele. Warto stworzyć w naszych mieszkaniach przestrzeń, w której będziemy czuć się bezpiecznie, w której prawdziwie odpoczniemy i zrelaksujemy się.

2017-02-24

Wizytówka mieszkania, czyli jak urządzić przedpokój

2017-02-24

Wizytówka mieszkania, czyli jak urządzić przedpokój

Wystrój naszych wnętrz jest bardzo ważny - zarówno dla nas samych jak i dla naszych gości. Chcemy, aby czuli się w naszych wnętrzach swobodnie i z przyjemnością odwiedzali nas jak najczęściej..

Bez wątpienia wizytówką każdego mieszkania jest funkcjonalny i nowoczesny przedpokój. To pierwsze pomieszczenie, które widzą nasi goście oraz pomieszczenie, którego potencjału najczęściej nie umiemy wykorzystać.

FUNKCJONALNOŚĆ

Przedpokój w każdym mieszkaniu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. To właśnie tam musimy przechowywać wiele rzeczy: zarówno odzież i obuwie, jak i sprzęty do sprzątania, odkurzacz czy żelazko. W związku z tym w przedpokoju powinno znajdować się wiele miejsc do przechowywania. Mile widziane są zabudowane szafy na wymiar, które możemy samodzielnie zaprojektować. W takiej szafie musi znaleźć się miejsce na buty, płaszcze, torebki, plecaki, ale także większa przestrzeń na trzymanie wiadra, odkurzacza czy mopa. Warto także pomyśleć o miejscu na przechowywanie deski do prasowania, ponieważ w wielu mieszkaniach jest to problem. Najlepiej powiesić ją z tyłu drzwi lub wewnątrz szafy. Dzięki dodatkowym koszykom i pojemnikom w szafie będzie panował ład i porządek.

GOŚCINNOŚĆ

W przedpokoju powinno się także znaleźć miejsce, gdzie nasi goście będą mogli się rozpłaszczyć. Niewielkie wieszaczki oraz prosta szafka na buty będą idealne. Warto także ustawić w przedpokoju duże lustro, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale i optycznie powiększy pomieszczenie.

SPÓJNOŚĆ

Przedpokój powinien cieszyć także nasze oko. Należy pamiętać, że całe mieszkanie powinno być utrzymane w spójnym stylu. Oznacza to, że jeśli stawiamy na styl nowoczesny, to powinniśmy jego elementy znaleźć w każdym pomieszczeniu. Jeśli zaś wybieramy tradycyjne rozwiązania, to także w takim tonie powinny być projektowane wszystkie pokoje. Spójność doda mieszkaniu otwartości, łagodności i po prostu szyku. Warto także próbować przełamywać style różnymi dodatkami, które będą utrzymane w jednej tonacji.

2017-01-27

Styl skandynawski w mieszkaniu

2017-01-27

Styl skandynawski w mieszkaniu

Mieszkanie w stylu skandynawskim? To jasne ściany, dużo światła, otwarta i funkcjonalna przestrzeń. Jeśli właśnie tak widzisz swoje cztery kąty, zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wskazówkami. Dzięki nim mieszkanie nabierze prawdziwego, skandynawskiego klimatu.

Atmosfera

Wnętrza utrzymane w skandynawskim stylu są niezwykle funkcjonalne i przestrzenne. Wszystko utrzymane jest raczej w chłodnym klimacie, który skutecznie ocieplają tekstylia. Kolorystyka jest niezwykle stonowana. Przeważają biele, szarości i brązy. Najbardziej charakterystycznym materiałem wykorzystywanym w tym stylu jest drewno. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że mieszkanie staje się ciepłe i przytulne.


Podłoga

Podłoga w stylu skandynawskim najczęściej wykonana jest z drewna lub jego imitacji. Możemy pozostawić deski w ich naturalnym kolorze lub odrobinę je urozmaicić. Bardzo często stosowane jest bielenie drewna lub jego postarzanie. Dodaje to wnętrzu specyficznego klimatu. Ta zasada dotyczy także mebli w mieszkaniu. Najlepsze będzie naturalne lub pobielane drewno. Stanowić będzie to piękną bazę pod pozostałe elementy wystroju mieszkania.


Światło

Gra ono jedną w najważniejszych ról w tworzeniu skandynawskiego wnętrza. Idealnie jest posiadać w mieszkaniu naprawdę duże okna. Aby optycznie powiększyć te mniejsze najlepiej nie wieszać firanek. Wystarczą rolety w jasnych kolorach. Bardzo modne stało się także wieszanie zasłon. Powinny być one koniecznie wykonane z naturalnych materiałów i mieć jasny kolor- najlepiej biały, szary bądź beżowy. Najczęściej zasłony w stylu skandynawskim wykonane są z lnu.

Jednak naturalne światło nie zawsze wystarcza. Warto zadbać o światło sztuczne. Najczęściej lampy mają prostą formę z licznymi elementami metalowymi. Przypominać mogą one odrobinę styl industrialny. Pięknie będą wyglądały także lampy z elementami drewnianymi. Warto umieścić kilka źródeł światła w pokojach, aby nadać pomieszczeniom przytulnego klimatu.

 

Dodatki

Niezastąpione w skandynawskich wnętrzach są tekstylia. Poduszki, pledy i koce leżące na kanapie skutecznie ocieplają wnętrze. Najlepiej, aby były one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len, bawełna czy wełna.

Jasne kolory stanowią bazę dla całego pomieszczenia. Jeśli chodzi o dodatki, możemy poeksperymentować z kolorami. Wyraziste akcenty kolorystyczne dodadzą pomieszczeniom energii i zwrócą uwagę każdego gościa.

Warto pamiętać, że także dekoracje ścienne powinny urozmaicać pomieszczenia. Zdjęcia lub plakaty w drewnianych ramkach idealnie wpasują się w cały wystrój. Nie możemy zapomnieć także o świeżych kwiatach, które wypełnią pomieszczenie pięknym zapachem.

 

2017-01-20

12 praktycznych porad mieszkaniowych na cały rok

2017-01-20

12 praktycznych porad mieszkaniowych na cały rok

Nowy rok to nowe wyzwania. Warto wprowadzić także w naszych mieszkaniach niektóre zasady. Zapraszamy na przegląd 12 niezwykle praktycznych porad, które warto zastosować w swoich mieszkaniach w roku 2017. Do dzieła!

 1. Styczeń- inwestuj

Początek roku to czas na nowe postanowienia. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w 2017, a jednocześnie zarobić - postaw na nieruchomości. Inwestuj w mieszkania i wynajmuj je. Przemyślane i zaplanowane inwestycje mogą okazać się wielkim sukcesem. Chętnych na wynajmowanie mieszkań nie brakuje…

 

 1. Luty- kup mieszkanie z głową

Nowy rok to świetna okazja na zakup nowego mieszkania. Pamiętaj, aby zapoznać się z naszymi artykułami dotyczącymi rozkładu mieszkań, ich usytuowania względem stron świata czy piętra, na którym się znajdują. Dla niektórych to nieznaczące szczegóły, ale według specjalistów mogą one mieć wpływ na nasze codzienne życie.

 

 1. Marzec- oszczędzaj

Każde gospodarstwo po zimie przechodzi finansowy kryzys. Ogrzewanie, dodatkowa odzież, światło… To wszystko wpływa na wysokie rachunki. Na wiosnę warto rozpocząć akcję oszczędzania. W mieszkaniach możemy pokusić się o mniejsze zużycie wody oraz energii. Koniecznie zapoznajcie się z naszymi artykułami na ten temat.

 

 1. Kwiecień- sprzątaj regularnie

Niektórzy lubią sprzątać w każdą sobotę. Inni uważają, że sprząta się tylko raz w życiu, a pozostałe czynności to tylko odkładanie rzeczy na swoje miejsce. Niezależnie od tego, który system reprezentujecie, pamiętajcie, aby sprzątanie było waszym nawykiem. Przestrzenne, funkcjonalne mieszkania nie mogą być pokryte toną kurzu i zaśmiecone milionem pamiątek. Wiosną warto przejrzeć nasze mieszkaniowe dodatki i pozbyć się tych, które do nas i naszego wnętrza już nie pasują. Tak oczyszczone mieszkanie będzie się sprzątało znacznie szybciej i przyjemniej.

 

 1. Maj- kwiatowe dekoracje

Możemy wybierać przeróżne dodatki do naszych wnętrz. Nic jednak nie zastąpi pięknych, świeżych kwiatów. Wypełniają one pomieszczenia pięknym zapachem i dekorują każdy kąt. Warto wybierać kwiaty świeże, prosto od okolicznych ogrodników. Te mają bowiem najwięcej esencji zapachowych. Nie dość, że kwiaty stanowią niesamowitą dekorację, to gwarantują nam świeży zapach każdego dnia.

 

 1. Czerwiec - rekreacja

Latem bardzo często spędzamy nasz wolny czas poza domem. Warto więc, kupując mieszkanie, poświęcić chwilę na zapoznanie się z najbliższymi terenami rekreacyjnymi. Basen, park czy ścieżki rowerowe to podstawa dobrej lokalizacji nowego lokum.

 

 1. Lipiec - czas na remont

Lato jest świetnym czasem na generalny remont bądź wykańczanie mieszkania. Własna ekipa remontowa czy wykończenie pod klucz? Współpraca z dekoratorem wnętrz czy metoda na Zosię Samosię? Każda z tych opcji ma wiele plusów i minusów. Przed podjęciem decyzji koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradnikami dotykającymi tej tematyki.

 

 1. Sierpień- poradź sobie z upałem

Lato w mieście może być wyjątkowo dokuczliwe. Jak poradzić sobie z tym w mieszkaniu? Nie otwieraj okien, zamontuj zewnętrzne rolety, wietrz mieszkanie nocą i używaj wentylatorów. To kilka prostych, ale skutecznych porad. Jakie wy macie patenty na letnie upały?

 

 1. Wrzesień- do pracy

Jesień zawsze kojarzy nam się z powrotami do szkoły. Warto w tym czasie zadbać także o swoje domowe biuro. Porządki w dokumentach, odświeżenie mebli czy zmiana ich ustawienia pozytywnie wpłyną na atmosferę w mieszkaniu lub w biurze. Warto pomyśleć czy osobne lokum na biuro jest nam potrzebne. Coraz częściej małe firmy decydują się na wynajem kawalerek lub mieszkań dwupokojowych na potrzeby biura. Możemy także stworzyć sobie przestrzeń do pracy w naszym domowym zaciszu.

 

 1. Październik- ubezpieczenie

Kiedy nasze podekscytowanie związane z kupnem mieszkania sięga zenitu, niewielu myśli pozostają trzeźwe. W tym czasie warto pamiętać o ubezpieczeniu mieszkania. W życiu trafiają się różne wydarzenia, których nie planujemy. Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie, zapoznajcie się z naszym artykułem w poradniku.

 

 1. Listopad- rady

Jeśli planujemy zakup nowego mieszkania, warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami budowlanymi oraz prawnymi. Umowa deweloperska, rachunek powierniczy czy zadatek nie powinny być dla was tajemnicą.

 

 1. Grudzień – nowoczesne rozwiązania

Kończąc stary, a rozpoczynając nowy rok warto pomyśleć o nowoczesnych rozwiązaniach w mieszkaniu. Inteligentne systemy zarządzania budynkami stają się coraz popularniejsze. Warto zainwestować w takie rozwiązanie i poczuć prawdziwy komfort i bezpieczeństwo we własnym mieszkaniu.

2016-12-27

Wykończenie mieszkania pod klucz a własna ekipa remontowa

2016-12-27

Wykończenie mieszkania pod klucz a własna ekipa remontowa

Wykańczanie mieszkania to ostatni etap przed finalnym zamieszkaniem. Wiele osób czeka niecierpliwie na ten moment, ale gdy on nadchodzi okazuje się, że wiele decyzji wykończeniowych nie zostało jeszcze podjętych. Wyjścia z takiej sytuacji są trzy. Możemy próbować wykończyć mieszkanie samodzielnie, możemy zaprosić do współpracy zewnętrzną ekipę remontową lub zdecydować się na wykończenie mieszkania pod klucz z partnerami proponowanymi przez dewelopera. Która z tych opcji jest najlepsza? Zachęcamy do lektury.

ZOSIA SAMOSIA

Pierwszym rozwiązaniem jest wykończenie mieszkania samodzielnie. Dużym plusem tej opcji jest oszczędność pieniędzy. Mając wystarczająco dużo czasu możemy zafundować sobie spacery po sklepach meblowych oraz śledzenie promocji. Dzięki temu wybierzemy sprzęt i narzędzia w najlepszej cenie. Dodatkowo możemy inspirować się aranżacjami na portalach społecznościowych oraz kreatywnie podchodzić do każdej małej rzeczy w naszym nowym mieszkaniu. Ukończenie takiego projektu będzie niezwykle satysfakcjonujące i na pewno podniesie nasze poczucie własnej wartości. Nasze dzieło dumnie będziemy prezentować znajomym, którzy będą zachwyceni naszymi czterema kątami.

Istnieją także minusy takiego rozwiązania. Na taką opcję potrzeba wiele czasu, a na to nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Szukanie promocji, kreatywne wykańczanie mieszkania i dodatki handmade mogą po czasie stać się mozolną koniecznością, która szybko nas znudzi. Dodatkowo będziemy w pełni odpowiedzialni za każdą podjętą decyzję. Niepasujący kolor ścian, złe wymiary kuchenki, za niska szafa? Cała odpowiedzialność w tym momencie spadnie na nas. Pytanie, czy podejmiemy się takiego wyzwania.

Samodzielnie wykańczanie mieszkania jest procesem długotrwałym, na którym musimy się szczególnie skupić, aby nie popełnić konstrukcyjnych błędów. Jednak efekt końcowy może przynieść nam wiele satysfakcji.

 

WŁASNA EKIPA REMONTOWA

Drugą opcją jest skorzystanie z zewnętrznej ekipy remontowej. Kluczowy jest jej wybór. Musimy zdecydować czy szukamy osób z bogatym portfolio i podobnym spojrzeniem na wnętrza, czy szukamy ekipy drogą pantoflową, czyli z polecenia rodziny czy znajomych. Jest to najważniejsza decyzja, ponieważ od niej zależy cała dalsza współpraca. Plusem takiej opcji jest fakt, że fachowcy będą stale czuwać nad poprawnością wykonywanych prac. Mogą nam zaproponować rozwiązania, które stosowali we wcześniejszych projektach, a o których nawet byśmy nie pomyśleli.

Takie rozwiązanie ma jednak także swoje minusy. Pierwszym jest cena. Ważne jest, aby na samym początku ustalić sposób zapłaty: czy zależy on od przepracowanych godzin czy zrealizowanego projektu. Dodatkowo należy ustalić kto i za ile dokonuje zakupów budowlanych. Koniecznie poproście o wszystkie rachunki, jeśli robi to ekipa remontowa.

Wykańczanie mieszkania przez zewnętrzną ekipę remontową ma wiele haczyków. Jako właściciele musicie dopilnować wielu rzeczy oraz wprowadzić dyscyplinę pracy. Jeśli jednak wybierzecie ekipę profesjonalistów, współpraca może okazać się niezwykłym sukcesem.

 

WYKOŃCZENIE MIESZKANIA POD KLUCZ

Ostatnim rozwiązaniem jest wykończenie mieszkania pod klucz. Oznacza to, że partner, z którym współpracuje deweloper przygotowuje mieszkanie, do którego od razu można się wprowadzić. Wielkim plusem tej opcji jest fakt, że możemy skorzystać z pomocy wielu fachowców, aby mieszkanie było spełnieniem naszych wizji. Mamy kontakt ze specjalistami, którzy chętnie zaproponują nam najnowocześniejsze rozwiązania. Dodatkowo plusem jest fakt, że wszystko jest w cenie: zarówno ekipa budowlana, projekt, chemia oraz materiały wykończeniowe. Cena ustalana jest z góry za metr kwadratowy i raczej nie ulega zmianie (zależy od umowy). Firmy gwarantują także korzystanie z materiałów najwyższej jakości, więc nie musimy się martwić o trwałość i jakość naszych wnętrz. Często jest wymagane także minimum formalności przez co współpraca ma charakter bardzo partnerski.

Minusem może okazać się cena, ponieważ często jest ona wyższa niż w przypadku samodzielnego wykańczania mieszkania. Dodatkowo omija nas przyjemność oglądania wystaw w sklepach budowlanych, które często stanowią dla nas dużą inspirację. Ponadto, może się zdarzyć, że chcielibyśmy wykorzystać w mieszkaniu konkretne produkty, które nie są w pakiecie dewelopera, a to łączy się z dodatkowymi kosztami.

Wykończenie mieszkania pod klucz często odstrasza klientów ze względu na cenę. Jednak jest ono idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają swoją wizję mieszkania i potrafią ją przekazać specjalistom, którzy zajmują się resztą.

2016-12-23

Świąteczne dodatki do domu z charakterem

2016-12-23

Świąteczne dodatki do domu z charakterem

Święta Bożego Narodzenia to niezwykle klimatyczny okres. Szczególnie ważne są dla nas przygotowania, które często sprawiają o wiele więcej przyjemności niż moment kulminacyjny świąt. W sieci znajdziemy mnóstwo inspiracji dotyczących świątecznych dodatków. Dekorowanie nowego mieszkania jest wielkim przeżyciem. Pierwsze święta we własnym mieszkaniu pozostaną w pamięci na lata, dlatego warto zastosować u siebie niecodzienne rozwiązania.

GAŁĄZKA Z OZDOBAMI

Naturalną, rozłożystą gałązkę możemy powiesić w oknie lub postawić w pokoju lub przedpokoju. W zależności od kolorystyki naszego mieszkania możemy pozostawić ją w naturalnym kolorze lub pomalować białym bądź srebrnym sprayem. Na takiej gałązce możemy powiesić nasze ulubione ozdoby. Warto postawić na delikatne, naturalne ozdoby, dzięki którym gałązka przybierze rustykalnego, skandynawskiego akcentu. Dodatek szybki i prosty, idealny do każdego mieszkania.

POMYSŁ Z BOMBKĄ

Kto powiedział, że bombki wiszą tylko na choince. Warto stworzyć z nich efektowną girlandę. Przyozdobiona świeżymi, świerkowymi gałązkami sprawi, że mieszkanie będzie bardziej przytulne, a zapach każdego wprowadzi w atmosferę świąt. Możemy użyć do niej także szyszek i własnoręcznie zrobionych kokardek.

SŁOICZKOWE OZDOBY

Bardzo duże znaczenie w czasie świąt ma oświetlenie. Bardzo lubimy światło lampek na choince oraz niewielkie lampioniki porozstawiane po mieszkaniu. W czasie świąt możemy przygotować własnoręczne lampiony ze słoiczków. Możemy wykorzystać do tego korę drzew. Wystarczy przewiązać ją sznurkiem wokół słoiczka i dodać niewielką, zieloną gałązkę. Pomysł jak najbardziej eko. Możemy także wyłożyć dno słoika pachnącym mchem i dołożyć szyszki lub kawałki kory. Następnie umieszczamy w słoiku mały podgrzewacz i gotowe. Dla osób kochających śnieg proponujemy wsypać do słoika sól. Taki lampion doda prawdziwie świątecznego, zimowego klimatu. Coraz popularniejsze stają się także lampiony ze słoiczków umieszczone w obciętych rękawkach swetrów.

ŚWIĄTECZNY KLASYK

Niezastąpionymi dodatkami w świątecznym klimacie są oczywiście suszone owoce. Pomarańcze z goździkami nie tylko pięknie pachną, ale także znakomicie prezentują się zarówno na choince, jak i jako elementy innych dodatków.

NIETYPOWA CHOINKA

Pomysłów na choinkę jest wiele. Alternatywą może być niewielka choineczka wykonana z makaronu świderek. Wystarczy wygodna podstawka, klej na gorąco i minimalne zdolności manualne. Całość możemy spryskać złotym sprayem i ozdobić makaronem kokardkami. Taka choinka będzie się pięknie prezentować na małym stoliczku. Bardzo modne stały się obecnie choinki tworzone bezpośrednio na ścianie. Ich zarys często tworzony jest przez efektowne światełka i rustykalne sznureczki, na których można powiesić minimalistyczne ozdoby.

ŚWIĄTECZNE PLAKATY

Ogromną popularnością cieszą się także świąteczne plakaty. Możemy je zakupić w sklepach wnętrzarskich lub skorzystać z darmowych plakatów w sieci. Minimalistyczne, świąteczne plakaty możemy umieścić w estetycznych ramkach i stworzyć piękne kompozycje ścienne. Możemy wybrać także jeden duży plakat w antyramie i efektownie wyeksponować go kładąc na podłodze i opierając o ścianę.

MATERIAŁOWE SZALEŃSTWO

Grudniowe wieczory sprawiają, że mamy wiele czasu na zabawę z ozdobami choinkowymi. Możemy wykonać je własnoręcznie. Wystarczy sznurek, tekturki i różnego rodzaju materiały. Świetnie sprawdzają się naturalne tkaniny oraz miękki filc. Najpierw wycinamy wzory, następnie przyklejamy do nich materiał i na końcu wieszamy z pomocą sznurka na choince.

2016-11-14

Słownik pojęć: mini słownik budowlany

2016-11-14

Słownik pojęć: mini słownik budowlany

Zapraszamy na dalszy ciąg naszego budowlanego słownika. Z jego pomocą rozszyfrowanie specjalistycznych wyrażeń nie będzie stanowiło dłużej kłopotów.

POWIERZCHNIA CAŁKOWITA

Przez powierzchnię całkowitą rozumiemy sumę powierzchni wszystkich kondygnacji budynku. Do tej liczby dodajemy powierzchnie balkonów, tarasów czy garaży. Inaczej obliczamy powierzchnię netto budynku, którą liczymy po wewnętrznym obrysie. Mierzy się ją dokładnie tak, jakbyśmy kupowali wykładzinę lub panele do wszystkich pomieszczeń.

ŚWIETLIK

Jest przeszkloną częścią dachu. Zapewnia on dopływ promieni słonecznych do pomieszczeń umieszczonych na wyższych kondygnacjach, gdzie światło dochodzi stosunkowo krótko.

WIATROŁAP

Nazywamy tak potocznie miejsce, które znajduje się pomiędzy drzwiami wejściowymi oraz wnętrzem budynku. Pełni funkcję przedsionka, dzięki czemu nie wnosimy piasku, śniegu itp. prosto z dworu do naszych mieszkań.

ANEMOSTAT

To wywietrznik ścienny lub sufitowy. Montowany jest na końcu przewodów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Dawniej miał on kształt nieeleganckiej kratki wentylacyjnej. Obecnie projektowany jest w nowoczesnych wzorach.

DZIAŁKA BUDOWLANA

Jest to zabudowana działka gruntu. Charakteryzuje się ona odpowiednimi cechami związanymi z wielkością oraz cechami geometrycznymi, dostępem do drogi i możliwością podłączenia mediów. Dzięki temu możemy w bezpieczny sposób użytkować budynek oraz urządzania, które do niego przynależą.

 

2016-11-07

Jak utrzymać porządek w domu?

2016-11-07

Jak utrzymać porządek w domu?

Poradzić sobie z bałaganem nie jest trudno - wystarczy motywacja, wytrwałość i systematyczność. Nawet jeden weekend może nam wystarczyć, aby nasze mieszkanie wyglądało jak z okładki magazynu wnętrzarskiego. Jednorazowe powodzenie nie jest jednak wystarczające. Ważne jest, aby utrzymywać porządek w swoim mieszkaniu każdego dnia! Oto krótka checklista, która w tym nam pomoże.

 1. Nie zostawiaj zadań na później

Są pewne czynności, które nie zajmują nam zbyt wiele czasu. Umycie jednego kubka, posprzątanie kuchni po posiłku, umycie blatu czy schowanie suchych naczyń to zadania, które jesteśmy w stanie wykonać w dosłownie 3-5 minut. Nie warto zostawiać ich sobie na później. To co nie zajmuje dużo czasu warto zrobić od ręki! Mieszkanie wyda się wtedy czystsze i bardziej uporządkowane. Dodatkowo, takie małe czynności uchronią przed wielkim, weekendowym sprzątaniem.

 1. Odkładaj rzeczy na miejsce

Czy w Waszych mieszkaniach każda rzecz ma swoje miejsce? Jeśli nie, warto teraz o to zadbać. Jeśli założymy sobie, że suszarka zawsze leży w łazienkowej szufladzie, ręczniki chowamy do określonej szafy, a rękawiczki zawsze chowamy do pudełka w przedpokoju - nasze życie stanie się o wiele łatwiejsze. Nie dość, że nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem różnych przedmiotów, to nasze mieszkanie będzie ładnie uporządkowane.

 1. Rytuały i nawyki

Najlepiej, aby zaplanować sobie pewne czynności, które wykonujemy regularnie. Warto zadbać o dobre rozpoczęcie dnia i jego zakończenie. Od razu po przebudzeniu należy ścielić łóżko, myć naczynia od razu po śniadaniu... Istnieje wiele nawyków, które możemy wprowadzić w naszych mieszkaniach. Możemy zaplanować, że każdego wieczora zamiatamy całe mieszkanie, że nie zostawiamy nic na kuchennym blacie. Poranki będą wtedy o wiele przyjemniejsze.

 1. Wyrzuć to!

Wszyscy w pewien sposób jesteśmy chomikami. Nie lubimy rozstawać się ze swoimi rzeczami nawet wtedy, gdy zamiast ich nabyliśmy nowe. Stare urządzenia, notatki, ubrania chowamy w najgłębsze kąty mieszkania, bo „może się jeszcze przydadzą”. Nic z tych rzeczy. Nowe mieszkanie potrzebuje świeżej energii. Zadbajcie o to, aby regularnie pozbywać się starych rzeczy. To oczyści atmosferę mieszkania i pozwoli trzeźwo myśleć w nowych perspektywach.

Warto pamiętać, że poświęcenie choćby 10 minut dziennie na szybkie sprzątnie jednego pomieszczenia jest lepsze, niż życie w ciągłym bałaganie. Sprzątanie naprawdę nie zajmuje wielu godzin. Odrobina motywacji i zorganizowania sprawią, że porządkowanie swojego nowego mieszkania będzie prawdziwą przyjemnością.

 

2016-10-17

Słownik pojęć: mini słownik budowlany

2016-10-17

Słownik pojęć: mini słownik budowlany

Dziś w Słowniku Pojęć pierwsza porcja haseł związanych z budownictwem, które warto znać przed kupnem nowego lokum.

BADANIA GRUNTOWE

Są to kompleksowe badania przeprowadzane przed rozpoczęciem budowy na danym terenie. W ich skład wchodzą badania chemiczne, mechaniczne, fizyczne i geologiczne.

STAN SUROWY

Jest to jeden z etapów budowy, kiedy skończone są prace konstrukcyjne. Oznacza to, że gotowe są fundamenty, ściany oraz dach. Dodatkowo możemy wyróżnić stan surowy zamknięty, kiedy wstawione są okna i drzwi oraz otwarty, kiedy tych elementów budynek jeszcze nie posiada.

CIĄG KOMINOWY

To przepływ powietrza w przewodzie kominowym. Powstaje przez różnicę gęstości ciepłego powietrza wewnątrz i zimnego na zewnątrz przewodu wentylacyjnego. Dzięki temu spaliny lub dym są wypychane na zewnątrz budynku, a nie pozostają wewnątrz.

ELEWACJA

Jest to widok zewnętrznej ściany budynku. Do elewacji zaliczamy pozostałe elementy domu, takie jak okna oraz drzwi. Wyróżniamy kilka rodzajów elewacji. Pierwszego podziału dokonuje się w oparciu o usytuowanie w stosunku do stron świata np. wschodnia czy południowa. Elewacja może być także frontowa, boczna oraz tylna.

WIECHA

To pęk kwiatów i traw ułożony w ozdobny wieniec, który zawieszany jest na szczycie dachu nowego budynku. Przygotowywanie wiechy jest wielopokoleniową tradycją sięgającą czasów pogańskich. Wierzono, że moce mieszkające w roślinach będą chronić przyszłych domowników. Uroczyste zawieszenie wiechy następowało po położeniu ostatniego elementu konstrukcji dachu.

 

2016-10-11

Jesienne inspiracje wnętrzarskie

2016-10-11

Jesienne inspiracje wnętrzarskie

Jesień to okres niezwykłych zapachów, smaków i kolorów. Słoneczne dni przeplatają się z deszczową i wietrzną aurą tworząc niepowtarzalny klimat.

Wnętrze mieszkania to wizytówka każdego człowieka. Warto wprowadzić w nim nowe rozwiązania i dekoracje, które idealnie wtopią się w atmosferę za oknem. Subtelne, jak i te większe metamorfozy mieszkania można uzyskać naprawdę niewielkim kosztem. Wystarczy nieco kreatywności i zapału do pracy.

Jak zmienić wnętrze mieszkania na jesień?

ŚWIATŁO

Jesienne światło jest przygaszone, ale jednak ciepłe. Warto przystroić mieszkanie dodatkowymi świecznikami bądź kolorowymi lampionami. Pozwolą one ocieplić wnętrze, a zapachowa nuta świec sprawi, że mieszkanie będzie o wiele przytulniejsze.

KOLORY

Kolorami, które królują jesienią są pomarańcze i brązy, a także wszystkie przygaszone odcienie pozostałych kolorów. Warto dodać je do wnętrza w różnych dodatkach. Mile widziane są kolorowe stroiki, bukiety liści czy kompozycje przygotowanie z żołędzi lub kasztanów. Dodadzą one rustykalnego charakteru i szczególnego zapachu pomieszczeniom.

TEKSTYLIA

Odpowiednio dobrane tekstylia mogą całkowicie odmienić klimat mieszkania. Grubsze poszewki na poduszki lub polarowe koce na fotelach skutecznie ocieplą atmosferę. Dodatkowo jesienne kolory na zasłonach czy obrusach sprawią, że dom będzie emanował prawdziwym ciepłem materiału i koloru.

...WARZYWA

Są idealne zarówno do jedzenia, jak i do dekoracji! W każdym mieszkaniu w okresie jesiennym powinny znaleźć się charakterystyczne dla tego okresu owoce lub warzywa. Nie może zabraknąć aromatycznej dyni czy jabłek. Z tej mieszanki można własnoręcznie przygotować jesienne dekoracje, które zachwycą wszystkich gości.

2016-10-03

Mieszkanie gotowe do odbioru - co dalej?

2016-10-03

Mieszkanie gotowe do odbioru - co dalej?

Odbiór własnego mieszkania to niezwykle podniosły moment. Warto jednak zrobić go z głową na karku. Po sprawdzeniu jakości wykonania mieszkania oraz zgodności jego parametrów z umową należy podpisać protokół odbioru mieszkania.

Kolejne etapy po odbiorze mieszkania powinny być ściśle zaplanowane. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Każda z czynności jest ważna i wpływa pozytywnie na komfort mieszkania.

NOTARIUSZ

W zależności od okoliczności na spotkanie z notariuszem możemy umówić się sami lub zapewni to deweloper. Podpisanie aktu notarialnego odbywa się po odbiorze mieszkania. Ostateczna data podpisania tego dokumentu powinna być ustalona w umowie z deweloperem.

MELDUNEK

Aby zameldować się na pobyt stały w nowym mieszkaniu należy najpierw wymeldować się ze starego miejsca zamieszkania, a następnie udać się do Urzędu Miasta. W Urzędzie niezbędna będzie przedwstępna umowa kupna oraz protokół odbioru mieszkania. Po zmianie miejsca zameldowania konieczna jest także wymiana dowodu osobistego.

UBEZPIECZENIE

Każdy lokal powinien być odpowiednio ubezpieczony. Można tego dokonać po podpisaniu aktu przeniesienia własności u notariusza. Wysokość ubezpieczenia zależy od jego specyfiki, wartości mieszkania, kondygnacji, otoczenia itp. Warto więc zaczerpnąć informacji o wysokości ubezpieczenia z różnych źródeł.

MEDIA

Przepisywanie liczników jest stosunkowo łatwym działaniem. Aby tego dokonać wystarczy udać się do danej firmy lub oddziału, które dostarczają np. energię do budynku, wraz z protokołem odbioru mieszkania. Właśnie w tym dokumencie będzie spisany stan licznika, który firma wprowadzi w swój system i od tej wysokości zacznie naliczanie kosztów. Ważne, aby przed podpisaniem protokołu odbioru sprawdzić, czy stan liczników się z nim zgadza. Podłączenie pozostałych mediów: tv czy internetu zależy od dostępnych instalacji w budynku.

 

 

2016-09-06

Sposób na funkcjonalną i nowoczesną jadalnię

2016-09-06

Sposób na funkcjonalną i nowoczesną jadalnię

Jadalnia jest wyjątkowym miejscem w każdym domu. To miejsce spotkań, wspólnych posiłków, a także codziennej bieganiny. Pełni wiele różnych funkcji, więc przy jej projektowaniu warto poświęcić więcej uwagi.

FUNKCJONALNOŚĆ

Najważniejszym przeznaczeniem jadalni jest miejsce do wspólnych posiłków. Powinien się więc znaleźć w niej duży stół z odpowiednią ilością krzeseł. Najlepiej sprawdzają się stoły rozkładane, dzięki którym większa liczba gości nie będzie dla nas problemem. Praktycznym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dodatkowe, składane krzesła, które mogą także pełnić funkcję dekoracji wisząc na ścianie. Warto obliczyć odległość między stołem a ścianami lub regałami tak, aby bez problemu można było tamtędy przejść lub bezpiecznie coś przenieść. Za optymalną odległość uważa się 60 cm. Jadalnia to jednak nie tylko stół i krzesła. Niezbędne będą także szafki, w których będzie można wyeksponować swoją zastawę stołową.

OŚWIETLENIE

Często jadalnia jest także miejscem spotkań, pracy czy narad rodzinnych. Niezbędne więc będzie odpowiednie oświetlenie. Przede wszystkim światło powinno padać na całą powierzchnię stołu – nie tylko ze względu na swoją funkcję dawania światła, ale także możliwość podkreślenia dekoracji stołu, wyglądu zastawy i podawanych potraw. Jeśli stół jest niewielki, to sprawdzi się lampa pojedyncza, natomiast przy większej powierzchni blatu najlepiej zastosować dwie lub trzy lampy.

ESTETYKA

Jadalnia to nie tylko miejsce praktyczne, ale także estetyczne. Jej nowoczesny styl może okazać się sercem całego domu. Najczęściej jest przestrzenią pomiędzy salonem a kuchnią. Nowoczesna, otwarta jadalnia powiększa wnętrze oraz dodaje mu przytulności i ciepła. Jej wystrój może nawiązywać do stylu, w którym utrzymane są inne pomieszczenia, ale może także być całkowitym kontrastem, co nada jej charakteru. Niezależnie od wybranego rozwiązania, warto wprowadzić elementy dekoracyjne, które ujednolicą całą przestrzeń w postaci tekstyliów czy kolorystyki drobiazgów.

2016-08-22

Oszczędzanie w domu – niezawodne sposoby

2016-08-22

Oszczędzanie w domu – niezawodne sposoby

Rozsądne gospodarowanie tym, co posiadamy jest nie tylko modne, ale i praktyczne. Nie jest jednak sprawą prostą w obecnych czasach. Dzięki oszczędzaniu w domu profity zyska nasz portfel oraz środowisko. Jak zrobić to w najbardziej skuteczny sposób? Oto najcenniejsze wskazówki!

SPRZĘT

Domowe oszczędności zaczynają się już w sklepie. Warto wybierać sprzęty, które będą przyjazne dla środowiska. Energooszczędne wyposażenie mieszkania pozwoli zachować więcej pieniędzy w portfelu, a także wpłynie pozytywnie na komfort naszego życia. Dodatkowo taki sprzęt działa intensywnie i krótko, więc oszczędzamy przykładowo prąd, wodę oraz własny czas.

KONTAKTY

Zawsze pamiętaj, aby wyciągać wtyczki nieużywanych urządzeń. Dzięki odłączaniu od prądu ładowarek, szczoteczek elektrycznych czy laptopa zaoszczędzisz dużo pieniędzy. Tych kwot nie widać na co dzień, ale już w podsumowaniu rocznym można się zdziwić!

WODA

Oszczędzanie wody możemy rozważać w wielu aspektach. Najważniejsze to nie zostawiać odkręconych kurków podczas mycia zębów, włosów czy naczyń. Rozsądnym rozwiązaniem ostatniego przykładu będzie zakup oszczędnej zmywarki, która znacznie ograniczy zużycie wody w gospodarstwie domowym. Jeśli chcemy jeszcze bardziej przyczynić się do ochrony środowiska, warto brać prysznic, a nie kąpiel!

ŚWIATŁO

Jeśli często zdarza wam się zapomnieć o zgaszeniu światła, najlepszym sposobem będzie zakup energooszczędnych żarówek. Proste, łatwe i funkcjonalne rozwiązanie! A najlepiej zapalać światło tylko w pomieszczeniach, w których przebywamy.

DO PEŁNA

Warto pamiętać, aby nie włączać zmywarki czy pralki, kiedy te nie są pełne. Jest to nieekonomiczne - jednorazowe włączenie pełnego urządzenia zdecydowanie zmniejszy koszty.

2016-07-29

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

2016-07-29

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z ciekawszych form lokowania swojego kapitału. Szczególnie popularne stało się wynajmowanie lokali mieszkalnych i biurowych. Aby inwestycja się powiodła, warto zadbać o bezpieczeństwo swojej własności. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

LUDZIE

Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, że przyszły najemca jest tym, za kogo się podaje. Oprócz dowodu osobistego warto sprawdzić także paszport lub prawo jazdy. Warto także przeprowadzić podstawowy wywiad, pytając m.in. o wykonywaną pracę, zainteresowania, plany.

 

UMOWA

Podstawą inwestycji będzie dobrze skonstruowana umowa najmu, która będzie chronić właściciela przed nieoczekiwanymi stratami. W umowie powinna być zawarta kwota wynajmu oraz wszystkie opłaty. Dodatkowo najemca powinien wpłacić kaucję, dzięki której właściciel jest zabezpieczony w razie zniszczeń lub nieterminowej płatności. Bardzo korzystny dla wynajmującego jest także najem okazjonalny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tylko dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

 

STAN LOKALU

Do umowy najmu powinien być dołączony aneks ze szczegółowym wyposażeniem mieszkania. Dla większej pewności warto uwiecznić go także na zdjęciach. Taki dokument przydaje się w momencie wyprowadzki z wynajmowanego lokalu.

 

REMONT

Należy wyraźnie zaznaczyć w umowie o konieczności konsultacji z właścicielem wszelkich zmian zachodzących w mieszkaniu. Nie chodzi tu tylko o generalne remonty, ale także niewielkie zmiany aranżacyjne, takie jak zmiana koloru ścian czy wiercenia w ścianach.

 

2016-07-18

W czym może pomóc ci dekorator wnętrz?

2016-07-18

W czym może pomóc ci dekorator wnętrz?

Pierwsze aranżacje nowego wnętrza są niezwykle ważne dla nowych mieszkańców. Przygotowywanie mieszkania wymaga przede wszystkim pomysłowości, ale też sporego wysiłku. Na początku przeglądajmy branżowe czasopisma, śledzimy znanych projektantów wnętrz, a nawet tworzymy własną tablicę na Pintereście. Jednak z czasem natłok spraw związanych z mieszkaniem może nas przytłoczyć. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz.

Współpracę należy rozpocząć od szczerej rozmowy z dekoratorem wnętrz. Przydadzą się wtedy zdjęcia, magazyny, a nawet tablice inspiracyjne. Ważne, aby jak najdokładniej przekazać mu swoją wizję mieszkania. Na początku dekorator obejrzy mieszkanie, weźmie szkice lokalu i rozpocznie planowanie. Istotny jest fakt, że dekorator wnętrz nie patrzy jedynie na estetykę wnętrza i jego dopasowanie do wizji mieszkańców. Jego zadaniem jest także projektowanie pod względem funkcjonalnym, technicznym i finansowym. Jedna rozmowa nie zawsze wystarczy, warto więc być w stałym kontakcie, aby na bieżąco omawiać wszystkie elementy wystroju mieszkania.

Jakie korzyści płyną ze współpracy z dekoratorem wnętrz?

 

Funkcjonalność

Dekorator wnętrz postara się wykorzystać zastaną przestrzeń jak najefektywniej. Oznacza to, że większość miejsca w mieszkaniu będzie przygotowana pod określone funkcje. Taka pomoc przyda się z pewnością osobom, które mają duże pomieszczenia i nie wiedzą dokładnie, co z nimi zrobić.

Oryginalność

Nasze inspiracje mieszkaniowe mogą pochodzić z różnych źródeł, jednak dekorator wnętrz może zaproponować nam rozwiązania, o których nigdy nie słyszeliśmy. Pomoże to stworzyć oryginalne i nowoczesne wnętrza.

Oszczędność

Dekorator wnętrz pracuje w obrębie ustalonego budżetu. Tak więc dobiera wszystkie elementy wystroju, aby tego budżetu nie przekraczać. Ponadto, wskaże nam w co tak naprawdę warto zainwestować, a na których elementach oszczędzić. Może także zaproponować rozwiązania ciekawsze, a nawet tańsze. Być może niektóre elementy będą mogły być jedynie odnowione lub wykorzystane ponownie. Moda na upcycling dotarła także do wystroju wnętrz!

Pod kontrolą

Dekorator wnętrz stoi na straży, aby każdy element wystroju mieszkania był perfekcyjny. Gdybyśmy sami chcieli wszystko kontrolować, mogłoby się okazać, że w mieszkaniu będzie wiele niedociągnięć, które będą generowały dodatkowe koszty.

Czas to pieniądz

Współpraca z dekoratorem wnętrz przełoży się także na oszczędność twojego czasu. To dekorator zajmuje się planowaniem, obliczaniem, rozliczaniem, poszukiwaniem i kupowaniem produktów.

 

2016-06-20

Sposoby na upał w mieszkaniu

2016-06-20

Sposoby na upał w mieszkaniu

Gdy za oknem żar leje się z nieba, a w naszych mieszkaniach temperatura wzrasta, warto skorzystać z kilku skutecznych domowych sposobów schłodzenia powietrza i podniesienia komfortu domowników. Oto one!

 

 • Ochroń mieszkanie przed słońcem wpadającym przez okna 
  Dzięki zamontowaniu zewnętrznych żaluzji bądź rolet ograniczymy dopływ promieni słonecznych, a nasze szyby będą się mniej nagrzewać. Dobrym rozwiązaniem będą również zasłony - koniecznie w jasnych kolorach.

 

 • Nie otwieraj okien 
  Otwierając okna w upalne dni sprawiamy, że nagrzane powietrze trafia do naszych mieszkań. Jeżeli koniecznie chcemy przewietrzyć mieszkanie, to najlepiej otworzyć okna od strony najmniej nasłonecznionej bądź powiesić w oknie mokre prześcieradło, które parując będzie schładzać powietrze.

 

 • Wietrz mieszkanie nocą 
  Najlepszą porą na wietrzenie mieszkania jest noc i wczesny poranek, gdy powietrze nie jest jeszcze nagrzane.

 

 • Używaj wentylatorów 
  W zależności od ustawienia wentylatora w pomieszczeniu możemy uzyskać dobry efekt chłodzący. Jeżeli otwieramy w dzień okno, to ustawmy wentylator przodem do okna, wtedy wydmuchamy gorące powietrze. Ustawiając wentylator za naczyniem wypełnionym kostkami lodu, możemy obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni, a do tego zwiększymy poziom nawilżenia powietrza. Pamiętajmy, by wentylatora nie kierować bezpośrednio na siebie, bo to mogłoby się skończyć przeziębieniem.

 

 • Ogranicz gotowanie i pieczenie 
  Urządzenia kuchenne wydzielają dużo ciepła. Warto zdecydować się więc w upalne dni na lekkie menu, które nie będzie wymagało długiego korzystania z piekarnika bądź płyty grzewczej.

 

 • Profesjonalny klimatyzator 
  Gdy domowe sposoby na obniżenie temperatury nie są wystarczające, można zamontować w mieszkaniu klimatyzator. Jest to już droższe rozwiązanie, ale raz zamontowane urządzenie posłuży nam na lata. Wybierając klimatyzator warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Podczas korzystania z niego pamiętajcie, by temperaturę obniżyć od tej na zewnątrz tylko o kilka stopni.

2016-06-06

Funkcjonalna kuchnia od A do Z

2016-06-06

Funkcjonalna kuchnia od A do Z

Projektowanie kuchni to nie lada wyzwanie! Przy jej aranżowaniu musimy uwzględnić wiele sprzętów i rozwiązań. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby i zapewnić odpowiednią przestrzeń do przygotowywania posiłków oraz przechowywania produktów. Niezależnie czy będziesz projektować kuchnię sam, czy z pomocą projektanta, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami planowania przestrzeni.

 • Funkcja naszej kuchni 
  Przed przystąpieniem do projektowania kuchni warto zastanowić się, jakie funkcje powinna ona spełniać. Czy dużo gotujemy i potrzebujemy do tego długich blatów roboczych? A może więcej kupujemy potraw gotowych i wtedy kuchnia będzie tylko miejscem, gdzie odgrzewamy posiłki? Jak często przyjmujemy gości i czy będziemy chcieli spędzać czas przy dużym stole w gronie rodziny i znajomych? W zależności od odpowiedzi na te pytania, możemy zastosować inne rozwiązania, materiały i sprzęty w kuchni.

 

 • Płyta kuchenna i piekarnik 
  Planując usytuowanie płyty kuchennej musimy pamiętać, by była możliwość zamontowania nad nią wyciągu. Ponadto, przy kuchence powinien znaleźć się blat, a nawet dwa - jeden do przygotowania posiłku, drugi na który będziemy mogli odłożyć gotowe potrawy bądź garnki. Jeżeli dużo gotujemy, warto rozważyć płytę na 6 palników. W nowoczesnych kuchniach piekarnik został usunięty spod płyty kuchennej i umieszczony na wysokości naszego wzroku co ułatwia jego obsługę oraz wkładanie i wyciąganie potraw.

 

 • Zlewozmywak 
  Zlewozmywak posłuży nam zarówno do opłukania warzyw, napełnienia garnków wodą i odcedzenia, jaki do umycia podstawowych naczyń. Powinien on być umieszczony koło głównego blatu roboczego. W bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka powinniśmy umieścić zmywarkę, tak by opłukane naczynia wkładać do niej bezpośrednio. W niewielkiej kuchni praktycznym rozwiązaniem może być zlewozmywak z deską, która posłuży nam jako blat roboczy.

 

 • Spiżarnia 
  Jeżeli mamy możliwość wydzielenia w mieszkaniu powierzchni na spiżarnię, to na pewno ułatwi nam to robienie zakupów i przechowywanie produktów. Spiżarnia powinna znajdować się blisko kuchni. Jeżeli nie mamy miejsca na dodatkowe pomieszczenia, to warto poświęcić więcej czasu na zaplanowanie różnych szafek - wygodnym rozwiązaniem będą te z koszami cargo.

 

 • Blaty robocze
  Dobre rozplanowanie blatów roboczych to niezwykle ważny element każdej kuchni. Wypakowujemy na nich produkty, przyrządzamy potrawy i odstawiamy gotowe dania. Główny blat roboczy powinien mieć co najmniej 80 cm długości i znajdować się między kuchenką a zlewozmywakiem lub między zlewozmywakiem a lodówką. Dobrym rozwiązaniem na zwiększenie przestrzeni roboczej jest zaprojektowanie w kuchni wyspy.

 

 • Fronty szafek i blaty
  Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni roboczej jest niezwykle ważne, ale istotny jest również wybór odpowiednich materiałów. Osoby sporadycznie korzystające z kuchni mogą wybrać delikatniejsze materiały, ale już fani gotowania powinni postawić na trwałe rozwiązania. Najpopularniejsze obecnie są blaty: laminowane, granitowe, drewniane, z konglomeratów oraz z tworzyw mineralnych. Rzadziej stosuje się szklane czy stalowe. Wybór odpowiedniego materiału uzależniony jest od naszego budżetu. Podobnie sprawa wygląda z frontami. Na rynku dostępny jest szereg materiałów: płyty meblowe, drewno, akryl, szkło czy stal. Tutaj również znaczenie będzie miał budżet, ale też efekt wizualny jaki chcemy uzyskać. Akryl czy szkło to rozwiązania do kuchni w nowoczesnym stylu. Z kolei drewno i płyty meblowe dobrze będą się prezentować w tradycyjnej kuchni.

2016-05-16

Kolor ma znaczenie

2016-05-16

Kolor ma znaczenie

Wybór kolorów do wnętrz wymaga nie tylko intuicji, ale także wiedzy z psychologii kolorów i kompozycji barw. Kolory, jakie zastosujemy w naszym mieszkaniu, decydują o jego charakterze i wpływają na nasz nastrój oraz samopoczucie.

Niewątpliwie przy doborze barw bardzo ważne są osobiste preferencje - w naszym wnętrzu musimy się po prostu dobrze czuć. Warto jednak zachować umiar i kierować się podstawowymi zasadami stosowania kolorów, które wymieniamy poniżej.

Funkcja pomieszczenia

Inne kolory zastosujemy w sypialni, inne w gabinecie, a jeszcze inne w przedpokoju.

Wielkość ściany

Im większa ściana, tym kolor na niej powinien być mniej intensywny. Podobnie sprawa ma się z położeniem ściany - jeżeli znajduje się w centralnym punkcie pomieszczenia, na który często spoglądamy, musimy się zastanowić, czy zastosowanie intensywnego koloru w tym miejscu nie będzie nas w perspektywie czasu męczyć.

Oświetlenie

W zależności od oświetlenia zastosowanego we wnętrzu kolor inaczej będzie się prezentował. Ciemne barwy lubią być wyeksponowane punktowymi lampami.

Ekspozycja względem stron świata

Słońce wpadające do wnętrz w zależności od pory dnia ma inny kolor. W pomieszczeniach od północy najlepiej zastosować ciepłe odcienie barw, od południa możemy pozwolić sobie na pełną dowolność, na wschodzie nie musimy się obawiać zimnych odcieni, gdyż ciepłe światło je zneutralizuje, a od zachodu decydujmy się na kolory neutralne, gdyż w zależności od pory dnia nasze ściany będą przybierać zimną w dzień, a wieczorem ciepłą barwę.

Odpowiednie proporcje

W pomieszczeniu powinniśmy stosować maksymalnie dwa, trzy kolory przy neutralnej bazie, przy czym kolor neutralny powinien stanowić 70% wnętrza, kolor uzupełniający 20%, a 10% kontrastowy.

Kolory oddziałują na nasze zmysły - mogą nas pobudzić bądź zrelaksować. Mogą też wywoływać w nas różne emocje i nastroje, a także skojarzenia. Poniżej prezentujemy, jak w psychologii koloru odbierane są poszczególne barwy i do jakich pomieszczeń najlepiej je stosować.

CZERWONY

Energetyczny kolor, symbol miłości i namiętności, ale też agresji. Działa pobudzająco, wzmaga apetyt, wprowadza w dobry nastrój. Idealnie sprawdzi się do holi i przedpokoi, ale też jako uzupełniający kolor do kuchni. Optycznie zmniejsza pomieszczenie.

ŻÓŁTY

Optymistyczny kolor, symbolizujący moc, budzący zazwyczaj pozytywne skojarzenia. Pasuje do kuchni i jadalni. Dobrze komponuje się z wieloma kolorami, np. czerwonym, fioletowym, czarnym.

RÓŻOWY

Kobiecy kolor, symbol wrażliwości. W wersji pastelowej najlepiej będzie wyglądał w sypialni małej dziewczynki. Dobrze komponuje się z białym i fioletem.

FIOLETOWY

Ekskluzywny i elegancki, symbol duchowości i magii. Pasuje do sypialni i salonów. Korzystnie wpływa na układ nerwowy. Ciekawie komponuje się z żółcią i czerwienią.

NIEBIESKI

Przynosi spokój i ukojenie, symbolizuje marzenia senne. Sprawdzi się w sypialniach i łazienkach. Dobrze komponuje się z wieloma kolorami, takimi jak szary, brązowy, zielony, beżowy czy biały. Optycznie powiększa pomieszczenie.

ZIELONY

Kolor równowagi i skupienia, symbolizuje młodość i świeżość. Bardzo dobrze sprawdza się w gabinetach i łazienkach. Dobrze komponuje się z brązem i bielą.

SZARY

Kolor minimalizmu, symbolizuje oczyszczenie. Pasuje do wszystkich pomieszczeń. Jest doskonałym tłem do innych kolorów.

CZARNY

Tajemniczy i dostojny, symbol elegancji. Bardzo dobrze sprawdza się w łazienkach. Do zastosowania jako kolor uzupełniający.

BIAŁY

Neutralny, minimalistyczny, nowoczesny. Symbol spokoju. Stanowi doskonałe tło dla ekspozycji. Pasuje do wszystkich pomieszczeń i dobrze komponuje się z całą paletą barw.

 

2016-05-06

Energooszczędne rozwiązania w mieszkaniach

2016-05-06

Energooszczędne rozwiązania w mieszkaniach

Sprzęt AGD i RTV, żarówki, baterie łazienkowe… w naszych domach mamy coraz więcej urządzeń mających ułatwić nasze codzienne funkcjonowanie. Oszczędzają naszą pracę i czas, ale z drugiej strony zużywają sporo energii. Trudno byłoby ich się pozbyć, dlatego warto po prostu racjonalnie wykorzystywać energię i wybierać energooszczędne rozwiązania.
Korzyści jest wiele: oszczędność finansowa, ochrona środowiska naturalnego, poprawa jakości i komfortu życia, wygoda użytkowania oraz pozytywny wpływ na zdrowie. Jakie rozwiązania wybierać do domu?

Oświetlenie

Kupując żarówki do naszego mieszkania wybierajmy energooszczędne lampki LED. Zużywają one nawet 80% energii mniej i działają 10-krotnie dłużej od tradycyjnych żarówek. Pamiętajmy też o kilku zasadach: dostosujmy moc oświetlenia do wielkości pomieszczenia i jego przeznaczenia, w pokoju dziennym zastosujmy mocne centralne oświetlenie, w gabinecie wystarczą słabsze punktowe źródła światła.

Sprzęt AGD

Wybierając artykuły gospodarstwa domowego zapoznajmy się dokładnie z etykietą energetyczną i wybierzmy urządzenia o najwyższej klasie energetycznej, czyli A+++. Sprawdźmy również dodatkowe funkcje, takie jak wakacje dla lodówek, połowa wsadu dla zmywarek bądź tryb ekspresowy dla pralek.

Niezwykle ważne jest to przy lodówkach, które pracują 24h/360 dni w roku. Korzystając z nich warto pamiętać o tym, by nie wkładać do nich ciepłego jedzenia, nie trzymać zbyt długo otwartych drzwiczek, a wyjeżdżając na urlop zmieniać tryb pracy na wakacyjny.

Równie ważna jest oszczędność energii podczas używania płyt elektrycznych. Możemy osiągnąć to w prosty sposób wyłączając płytę na kilka minut przed zakończeniem gotowania, gdyż długo trzyma ciepło. Używajmy do gotowania pokrywek, które skrócą proces przygotowywania potrawy.

Używając pralkę, suszarkę i zmywarkę włączajmy je dopiero wtedy, gdy są pełne. Jeżeli nie jest to konieczne, nie używajmy trybów: prania wstępnego, dodatkowego płukania czy mycia intensywnych zabrudzeń.

Baterie elektryczne do umywalek

Rozwiązanie kojarzone dotychczas z obiektów publicznych można wykorzystać z powodzeniem w naszych domach. Baterie na fotokomórkę są rozwiązaniem nowoczesnym i wygodnym, a co najważniejsze, pozwalają na zmniejszenie zużycia wody nawet o połowę w porównaniu z kranami jednouchwytowymi.

2016-04-28

Pomysły na przestrzeń do pracy w domu

2016-04-28

Pomysły na przestrzeń do pracy w domu

Coraz więcej osób pracuje dziś w domu. Warto więc wydzielić specjalną przestrzeń, która zapewni nam komfort w wykonywaniu biznesowych czynności. Im większy metraż, tym większe pole do popisu, ale również w kawalerce możemy stworzyć funkcjonalny kąt do pracy. Wystarczy trochę wyobraźni!

Wnęki w kawalerce

Przy tak niewielkim mieszkaniu jak kawalerka, na kącik do pracy świetnie sprawdzą się wszelkie wnęki. Możemy tam umieścić małe biurko bądź blat, a przestrzeń do sufitu zabudować praktycznymi półkami. Jeżeli pomieszczenie na to pozwala możemy ukryć nasze miejsce pracy za przesuwnymi drzwiami bądź materiałową kotarą - wtedy nawet najbardziej artystyczna dusza będzie mogła sobie pozwolić na twórczy nieład w miejscu pracy.

Na małych metrażach sprawdzi się również przestrzeń pod łóżkiem na antresoli. Gotowe rozwiązania tego typu oferują znane sieciówki i wbrew pozorom nie trzeba mieć mieszkania o ponadprzeciętnej wysokości! Możemy zastosować to w każdym wnętrzu - najważniejsze to pamiętać, aby miejsce do pracy było dopasowane stylem do reszty mieszkania.

Pełna swoboda

Mieszkanie z wydzielonym pokojem do pracy daje nam pełną swobodę aranżacji. Oferta mebli biurowych jest na tyle szeroka, że możemy urządzić wnętrze w każdym stylu. Biurko, regał, krzesło biurowe i oświetlenie to elementy niezbędne do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni.

Urządzając domowe biuro zadbajmy o dobre ustawienie wszystkich znajdujących się w nim elementów. Biurko najlepiej jest ustawić prostopadle do okna i przodem do drzwi. Regał niech znajdzie się na naszymi plecami, tak by obracając się na krześle można było swobodnie sięgnąć po dokumenty. Oświetlenie powinno być zarówno w formie lampki biurowej, jak również dodatkowego punktu na suficie.

Kolor i dodatkowe akcesoria

Niezwykle ważny jest też kolor gabinetu. Jego dobór uzależniony jest od specyfiki wykonywanej pracy. Jeżeli wymaga ona skupienia to sprawdzą się stonowane kolory: beże, błękity i szarości. Kreatywne zawody mogą pozwolić sobie na mocne akcenty kolorystyczne, bo wyraziste kolory pobudzają do twórczego działania. W tym przypadku polecamy pomarańcz, żółć oraz intensywną zieleń.

Posiadając osobny pokój do pracy można pomyśleć także o wydzieleniu miejsca na spotkania biznesowe - wystarczą do tego dwa fotele i mały stolik. Urządzając miejsce do pracy należy pamiętać o wygodnym i ergonomicznym krześle, dobrym oświetleniu, gniazdkach elektrycznych do podłączenia niezbędnych sprzętów biurowych, a także pudełkach na akcesoria biurowe i segregatorach na dokumenty. Nie zapominajmy również o ozdobach, które sprawią, że przestrzeń będzie bardziej urozmaicona i przytulna.

2016-04-15

Zadatek a zaliczka przy kupnie mieszkania

2016-04-15

Zadatek a zaliczka przy kupnie mieszkania

Zadatek

Zgodnie kodeksowym znaczeniem (art. 394 kodeksu cywilnego) kupujący, który wręczył zadatek i nie chce ostatecznie zawrzeć umowy przyrzeczonej, straci go. W sytuacji, gdy od zawarcia umowy będzie chciał odejść sprzedający, to kupującemu należeć się będzie zadatek w podwójnej wysokości.

Dla przykładu, jeśli kupuję mieszkanie i daję tytułem zadatku 10% ceny nieruchomości, np. 30 tysięcy złotych, po czym decyduję się na odstąpienie od umowy, to zadatek przepadnie na rzecz sprzedającego, gdy ten ostatni złoży oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W sytuacji odwrotnej, czyli po zapłaceniu przeze mnie zadatku sprzedający nie chce zawrzeć umowy przyrzeczonej, jako kupujący bez wyznaczania terminu dodatkowego mogę złożyć oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy i dochodzić zapłaty kwoty w podwójnej wysokości danego zadatku, czyli w tym przypadku 60 tysięcy złotych.

W wymienionym przykładzie założyliśmy, że zadatek wyniesie 10% ceny nieruchomości, ale nie jest to uregulowane ustawowo. Strony mogą w umowie określić jego wysokość samodzielnie, przy czym muszą pamiętać o tym, że nie może być on ustanowiony w nadmiernej (rażącej) wysokości, gdyż może być to uznane za nadużycie prawne.

Przy zadatku ważne są jeszcze dwa elementy – wpisanie zapisu o zadatku do umowy i moment wręczenia zadatku. Klauzulę dotyczącą ustanowienia zadatku trzeba zamieścić w przedwstępnej umowie sprzedaży nieruchomości (skuteczność zadatku jest bowiem uzależniona od ważności umowy przedwstępnej). Co do momentu wręczenia zadatku, trzeba pamiętać, że przekazanie pieniędzy (gotówką lub przelewem bankowym) traktuje się jako ustanowienie zadatku wówczas, gdy nastąpiło podczas zawierania umowy. Wpłacenie zadatku w innym terminie wymaga wpisania w umowie szczegółowych zapisów. Inaczej będzie on nieważny.

Zaliczka

Zaliczka jest w swojej funkcji znacznie prostsza i oznacza kwotę pieniężną wręczoną przy zawarciu umowy przedwstępnej. Gdy dochodzi do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, zalicza się ją na poczet ceny sprzedaży. W sytuacji, gdy umowa sprzedaży nie zostaje zawarta, sprzedający zwraca zaliczkę kupującemu. Przy odstąpieniu którejś ze stron z umowy, która była zabezpieczona zaliczką, nie ma znaczenia, dlaczego któraś ze stron uchyla się od jej zawarcia.

2016-03-17

Ubezpieczenie mieszkania

2016-03-17

Ubezpieczenie mieszkania

Chcesz ubezpieczyć mieszkanie? Zapoznaj się z parametrami polisy!

Oferta polis na mieszkanie jest niezwykle bogata. Wybór może być trudny, gdyż składowych polisy jest wiele. Co można ubezpieczyć, a czego nie? W jakich sytuacjach ochrona nie zadziała? Jaka powinna być suma ubezpieczenia mieszkania? Poniżej podajemy najważniejsze parametry polisy, z którymi warto się zapoznać.

Przedmiot ubezpieczenia

W przypadku mieszkań mówimy o wydzielonym lokalu oraz jego wyposażeniu. Często jednak rzeczy znajdujące się w mieszkaniu (np. sprzęt elektroniczny, dzieła sztuki, pieniądze) wymagają dodatkowego ubezpieczenia. Podobnie jest z pomieszczeniami przynależnymi do mieszkania, a więc balkonem, garażem czy komórką lokatorką. Standardowy zakres ochrony znajdziemy w dokumencie dołączanym do polisy - Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Rozszerzenie zakresu ochrony wpłynie oczywiście na wysokość składki.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej i wyłączenia ubezpieczyciela

Mieszkania zwyczajowo ubezpieczamy od zdarzeń losowych, takich jak: pożar, uderzenie pioruna, powódź, włamanie czy dewastacja mienia. W zależności od położenia nieruchomości można zastanowić się nad rozszerzeniem zakresu o upadek samolotu czy uderzenie pojazdu mechanicznego.

Nawet przy szerokim zakresie ochrony ubezpieczyciel przewiduje szereg wyłączeń, które najczęściej dotyczą umyślnych zaniedbań i nierozważnego działania ze strony właściciela nieruchomości. Warto o nie szczegółowo zapytać.

Okres ubezpieczenia

Standardowe ubezpieczenia zawierane są na okres jednego roku. Po tym czasie umowa jest automatycznie odnawiana, chyba że klient zdecyduje inaczej. Warto wiedzieć, że przy wyborze dłuższego okresu ubezpieczenia możemy liczyć na niższą składkę.

Suma ubezpieczenia mieszkania

Suma ubezpieczeniowa nie powinna być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Przy zbyt niskiej sumie odszkodowanie może być niewystarczające na pokrycie szkód, a przy zbyt wygórowanej składka będzie nieadekwatna do posiadanego majątku.

Zniżki przy ubezpieczaniu mieszkania

Zniżki najczęściej przysługują, gdy mieszkanie jest dodatkowo zabezpieczone (posiada antywłamaniowe drzwi i okna, atestowane zamki, systemy alarmowe i przeciwpożarowe). Zniżki przysługują również klientom, którzy wcześniej nie korzystali z wypłaty odszkodowania oraz są lojalni wobec towarzystwa ubezpieczeniowego i posiadają inne ubezpieczenia w tej samej firmie.

Wszystkie wymienione powyżej parametry będą zapisane w dokumencie stanowiącym załącznik do polisy, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dokument ten jest ogólnodostępny i warto się z nim szczegółowo zapoznać przed dopisaniem polisy. Warto również przed wyborem polisy porozmawiać z rodziną czy znajomymi, skorzystać z porównywarek internetowych i spotkać się z agentem ubezpieczeniowym.

2016-03-09

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu handlowo – usługowego?

2016-03-09

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu handlowo – usługowego?

Biuro czy lokal handlowy są wizytówką firmy, a więc jego lokalizacja, położenie w budynku czy powierzchnia mają istotny wpływ także na postrzeganie całej firmy przez klientów i kontrahentów.. Wybierając lokal warto więc dobrze przemyśleć jego najważniejsze parametry, bo to może w przyszłości przełożyć się na sukces naszej firmy. Oto sześć kryteriów, które według nas warto wziąć pod uwagę przy wyborze lokalu usługowego:

Lokalizacja

Centrum miasta, duży ruch pieszy i samochodowy, dogodny dojazd komunikacją miejską, dostępność miejsc postojowych, rozpoznawalny adres – takie miejsca są najbardziej pożądane. Nie bez znaczenia jest również otoczenie budynku, bezpieczna okolica oraz estetyka położonych w sąsiedztwie lokali. Bez wątpienia lokalizacja to najważniejsza cecha lokalu i będzie odgrywała duże znaczenie przy budowaniu pierwszego wrażenia firmy.

Położenie w budynku

Parter, piętro, duże witryny, wejście z ulicy… Te cechy są istotne w zależności od prowadzonego biznesu. Dla apteki najważniejsza będzie dobra ekspozycja, duże witryny i wejście z ulicy, ale już dla kancelarii prawnej czy biura księgowego sprawdzi się lokal na wyższej kondygnacji, który będzie posiadał szyld widoczny z ulicy i będzie miał dobrze opisane wejście oraz dostęp z windy.

Powierzchnia lokalu

Powinna być dopasowana do charakteru biznesu oraz ilości przebywającego na stałe w lokalu pracowników. Istotne będzie także to, czy w lokalu będą przyjmowani klienci oraz organizowane spotkania czy będzie raczej pełniło funkcję administracyjną. Dla pomieszczeń biurowych przyjmuje się 5 mkw. na stanowisko pracy. Przy określeniu potrzebnej powierzchni warto rozważyć także plany rozwojowe firmy, aby lokal posłużył przez dłuższy czas.

Standard i stan techniczny budynku

Biorąc po uwagę ten parametr bez wątpienia najlepiej sprawdzą się lokale położone w nowych budynkach, w których zastosowane są nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne. Posiadają one wszelkie wygody oraz wyróżniają się estetyką, co może zostać dostrzeżone także przez klientów oraz partnerów.

Możliwości aranżacyjne

Identyfikacja wizualna to podstawowy wyróżnik marki. Firmy bardzo często chcą przemycić kolorystykę także do biura. Równie ważne jest zapewnienie ciekawej przestrzeni do pracy oraz odpowiedniej ilości źródeł światła. Warto więc sprawdzić, na ile będziemy mieć swobodę aranżacji wnętrz. Swojego lokalu.

Media i przyłącza

Woda i prąd to standard, ale warto przy wyborze lokalu zapytać o dodatkowe przyłącza. Szybkie łącze internetowe, linia telefoniczna, możliwość zamontowania klimatyzacji czy monitoringu z alarmem mogą okazać się istotne.

W ofercie Toscom znajdują się obecnie trzy inwestycje - dwie zlokalizowane w ścisłym centrum Wrocławia (Krucza 2A oraz Polaka 14) oraz dobrze skomunikowaną z pozostałymi częściami miasta inwestycję Partynicka 18. Zlokalizowaną na Krzykach. W każdej z nich zostały zaprojektowane lokale użytkowe przeznaczone na wynajem.

Krucza 2A wyróżnia się bliskim sąsiedztwem Sky Tower i dużą liczbą mieszkańców dzielnicy, co gwarantuje idealne miejsce dla każdego rodzaju działalności. Polaka 14 ze względu na lokalizację Kampusu Grunwaldzkiego będzie stanowiło atrakcyjny punkt dla firm kierujących swoją ofertę do młodych osób. Partynicka 18 zapewnia z kolei wygodny dojazd i spokojną pracę dzięki atrakcyjnej lokalizacji na Krzykach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą lokalu usługowych na naszej stronie internetowej.

2016-02-29

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

2016-02-29

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

O tym, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyło się nasze mieszkanie do wynajęcia zadecyduje zarówno jego dobra lokalizacja i funkcjonalny układ, jak również odpowiednio zaaranżowane wnętrze. Urządzając mieszkanie należy pamiętać o tym, by jego wnętrze było nowoczesne i modne, ale jednocześnie dopasowane do gustu i potrzeb przeciętnego lokatora. Wiele zależy też od profilu grupy, dla której chcemy wynająć mieszkanie (biznesmeni, młodzi ludzie zaczynający karierę zawodową, pary czy studenci.) Przygotowaliśmy osiem cennych wskazówek, które sprawią, że Twoje mieszkanie będzie rozchwytywane!

 

 1. Neutralne i stonowane kolory – odcienie beżu i szarości sprawiają, ze wnętrze staje się optycznie większe. Takie barwy podobają się też większości osób i stwarzają możliwość późniejszego wzbogacenia wnętrza kolorowymi dodatkami nadającymi mu indywidualnego charakteru.
 2.  Kuchnia – standardem jest wyposażenie kuchni w podstawowe sprzęty – lodówkę, zmywarkę, piekarnik. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne i trwałe.
 3.  Łazienka – powinna być wyposażona raczej w prysznic niż w wannę, a jeśli postawimy na wannę, to wybierzmy od razu słuchawkę prysznicową i zamykaną kabinę. Warto również wyposażyć łazienkę w pralkę.
 4.  Panele podłogowe i płytki – pozwalają utrzymać czystość w mieszkaniu. Warto zadbać o trwałość materiałów, aby służyły na dłużej.
 5.  Praktyczne rozwiązania – w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem czystość i funkcjonalność są najważniejsze. Design jest na drugim miejscu.
 6.  Podstawowe meble – w mieszkaniu powinny znaleźć się: kanapa, stół, krzesła, łóżko i szafa. Meble powinny być wytrzymałe i estetyczne, a także mieć możliwość łatwego przeniesienia.
 7.  Drobne detale – zasłony, lampy, poduszki. Zadbaj o zasłony, lampy, poduszki… mieszkanie od razu będzie bardziej przytulne.
 8.  Bezpieczeństwo – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najemcy, a więc posprawdzaj wszelkie instalacje, ubezpiecz mieszkanie oraz sporządź umowę najmu.

2016-02-15

Kredyt mieszkaniowy – raty równe czy malejące?

2016-02-15

Kredyt mieszkaniowy – raty równe czy malejące?

Osoby wnioskujące o kredyt mieszkaniowy muszą podjąć decyzję, czy spłacać kredyt w ratach równych czy malejących. O wysokości raty i kosztach kredytu decyduje nie tylko pożyczana kwota, oprocentowanie i okres spłaty, ale także sposób spłaty kredytu.

Aby zrozumieć różnicę w mechanizmie spłaty równej i malejącej, warto wyjaśnić, że każda rata kredytu składa się z dwóch części - odsetkowej i kapitałowej. Część kapitałowa to kwota, która sfinansowała zakup nieruchomości. Odsetki to z kolei zapłata za pożyczenie pieniędzy od banku.


Sposoby obliczania rat

Rata równa wyliczana jest na podstawie skomplikowanego wzoru matematycznego, gdzie jej części (kapitałowa i odsetkowa) muszą być zbilansowane, by rata przez cały okres kredytowania była taka sama. Na początek okresu kredytowania nabywca nieruchomości spłaca więc w większości odsetki.

Rata malejąca w części kapitałowej jest obliczana poprzez podzielenie pożyczanej kwoty przez długość okresu kredytowania (wyrażona w miesiącach). Odsetki są więc naliczane od coraz mniejszego salda zadłużenia.


Wady i zalety rozwiązań

Główną zaletą raty równej jest niższa rata na początku okresu kredytowania w stosunku do raty malejącej i osiągana dzięki temu wyższa zdolność kredytowa. Minusem jest natomiast wyższa całkowita kwota kredytu do spłaty.

Osoby decydujące się na raty malejące spłacają mniejszą sumę całkowitą. Wysokość ich kolejnych rat znacząco spada w całym okresie kredytowania. Kredytobiorca znacznie szybciej pomniejsza saldo swojego zadłużenia (ta różnica staje się istotna przy konieczności szybszej odsprzedaży nieruchomości i spłacie kredytu).

2016-01-22

Wspólnota mieszkaniowa

2016-01-22

Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota mieszkaniowa tworzy się z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. To ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Zostając członkiem wspólnoty warto poznać swoje prawa i obowiązki, a także zadania zarządcy nieruchomości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Najważniejsze obowiązki właścicieli nieruchomości:

 

 1. Ponoszenie wydatków związanych z utrzymaniem swojego lokalu (opłaty za media, np. wodę, ścieki, ogrzewanie, kablówkę, wywóz śmieci itp.).
 2. Partycypowanie w kosztach utrzymania części wspólnych nieruchomości (np. wózkownia, rowerownia, plac zabaw, klatki schodowe).
 3. Przestrzeganie przepisów ustalonych w podjętych uchwałami Regulaminach (np. porządek domowy, rozliczanie mediów).
 4. Utrzymanie własnego lokalu w należytym stanie.
 5. Udostępnienie lokalu w celu przeprowadzenia remontu, konserwacji lub usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej.
 6. Wybór zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

 

Najważniejsze prawa właścicieli nieruchomości:

 

 1. Korzystanie z nieruchomości wspólnej w sposób nieuciążliwy dla innych współwłaścicieli.
 2. Wynajmowanie lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem,
 3. Podejmowanie decyzji związanych z zarządzaniem nieruchomością wspólną, w szczególności głosowanie nad uchwałami, kontrolowanie działalności zarządu i zarządcy oraz prowadzonej dokumentacji dotyczącej nieruchomości wspólnej.

Zadania zarządcy nieruchomości:

 

 1. Utrzymanie w należytym porządku i czystości części wspólnych nieruchomości (wybór wykonawców prac, konserwacyjnych, remontowych i porządkowych oraz zawieranie umów i rozliczenia z wykonawcami).
 2. Zwoływanie zebrań właścicieli lokali przynajmniej raz do roku, nie później niż do końca pierwszego kwartału (przygotowywanie uchwał, sporządzanie niezbędnych dokumentów oraz ich archiwizacja).
 3. Składanie właścicielom nieruchomości sprawozdań z prowadzonej działalności.
 4. Przygotowanie rocznego planu gospodarczego, w tym planowanych wydatków z funduszu remontowego.
 5. Zlecanie technicznych i okresowych przeglądów nieruchomości zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego.
 6. Usuwanie awarii w częściach wspólnych nieruchomości.
 7. Zapewnienie dla nieruchomości wspólnej dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu, wody, odprowadzenia ścieków i wywozu śmieci.
 8. Prowadzenie księgowości dla Wspólnoty (obsługa rachunku bankowego, sporządzenie sprawozdania rocznego, zestawienia rozliczeń dla poszczególnych lokali)
 9. Pobieranie od właścicieli lokali miesięcznych opłat z tytułu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.
 10. Rozliczanie zużycia wody i kosztów centralnego ogrzewania dla poszczególnych lokali.

2016-01-08

Mieszkania na różnych kondygnacjach – ich zalety

2016-01-08

Mieszkania na różnych kondygnacjach – ich zalety

Lokalizacja, cena, metraż i układ mieszkania to bez wątpienia pierwsze kryteria brane pod uwagę przy wyborze mieszkania. Nie bez znaczenia jest jednak także kondygnacja. Jej wybór mogą determinować nie tylko osobiste przekonania, ale również wiek czy przeznaczenie mieszkania. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zalety mieszkania na parterze, a także środkowych i najwyższych kondygnacjach.

Zalety mieszkania na parterze:

- większa wygoda,

- brak konieczności czekania na windę,

- chłód w upalne dni,

- wiele tak usytuowanych mieszkań posiada ogródki,

- idealne dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi, a także jako mieszkanie pod działalność gospodarczą.

 

Zalety mieszkania na środkowych piętrach:

- kompromisowe rozwiązanie: ani za wysoko, ani za nisko,

- umiarkowana temperatura,

- lepsze doświetlenie mieszkań,

- mniejszy hałas,

- niższe kondygnacje idealne są zwłaszcza dla osób starszych, a wyższe dla par i rodzin.

 

Zalety mieszkania na najwyższych kondygnacjach:

- panorama dzielnicy,

- większa prywatność,

- wrażenie większej przestrzeni w mieszkaniu ze względu na rozległy widok z okna,

- mniej słyszalny miejski zgiełk,

- idealne dla młodych par/rodzin oraz jako inwestycja pod wynajem.

2015-12-23

Umowa deweloperska

2015-12-23

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest dokumentem, w którym przedsiębiorca (deweloper) zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia tego prawa na nabywcę. Nabywca natomiast zobowiązuje się do wpłacenia określonej kwoty na rzecz dewelopera na poczet ceny zakupu. Definicję tą reguluje ustawa o ochronie praw nabywcy domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego z dnia 16 września 2011 roku.

Ustawa nakłada na dewelopera obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego dotyczącego danego przedsięwzięcia deweloperskiego. Jeśli dojdzie do podpisania umowy deweloperskiej, prospekt informacyjny wraz z załącznikami będzie stanowił jej integralną część. Ponadto deweloper musi zapewnić conajmniej jeden środek ochrony dla nabywcy – zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową. 

Ustawodawca dla czynności prawnej jaką jest umowa deweloperska przewidział formę szczególną – akt notarialny. Koszty związane z dochowaniem formy aktu notarialnego obciążają zarówno nabywcę jak i dewelopera – w równych częściach.

Umowa deweloperska jest podstawą wpisu do działu III księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości.

W procesie zakupu mieszkania spotkamy się jeszcze z umową rezerwacyjną i przyrzeczoną (ostateczną).

Umowa rezerwacyjna

Ten dokument weryfikuje zainteresowanie Klientów danym projektem. Umowa rezerwacyjna zawierana jest jako gwarant dla obu stron, a w jej ramach nabywca wnosi opłatę rezerwacyjną. W Toscom Development jest to 5 000 zł. Wybrane mieszkanie na okres 30 dni zostaje zarezerwowane i wyłączone ze sprzedaży. W sytuacji, gdy kupujący rozmyśli się, opłata rezerwacyjna w całości jest zwracana, natomiast gdy dojdzie do podpisania umowy deweloperskiej, wskazana wyżej kwota zaliczona zostanie na poczet ceny zakupu.

Umowa przyrzeczona (ostateczna)

Jest ostatnim etapem w procesie nabywania nieruchomości i stanowi podstawę wpisu do działu II księgi wieczystej (własność). To w niej deweloper ustanawia odrębną własność lokalu mieszkalnego (zakłada osobną księgę wieczystą), przenosi to prawo na nabywcę oraz przypisuje odpowiednie udziały w nieruchomości wspólnej. Umowa ta ma formę aktu notarialnego, a jej koszty ponosi strona kupująca.

 

2015-12-21

Inteligentne systemy zarządzania budynkami coraz popularniejsze

2015-12-21

Inteligentne systemy zarządzania budynkami coraz popularniejsze

Żyjemy na coraz wyższym poziomie i chcemy, aby nasze domy także były bardziej wyjątkowe. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków jest zainteresowanych inteligentnymi systemami zarządzania budynkami. Trend eko-życia dodatkowo zachęca do skorzystania z takiej oferty. Czym są inteligentne systemy zarządzania budynkami i jakie jest ich specyfika? O tym dowiecie się Państwo z poniższego artykułu.

Sama idea inteligentnego budynku wyłoniła się już w latach 70. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Na początku stosowana była jedynie w celu automatyzacji przemysłu. Wytworzone na tej drodze nowe technologie stopniowo zostały zaadaptowane przez budynki biurowe, a coraz częściej znajdują się również w budynkach mieszkalnych.

Pierwsze systemy obejmowały sterowanie oświetleniem, żaluzjami oraz ogrzewaniem. Tradycyjnie każdy system funkcjonuje oddzielnie. W praktyce jednak jeden wpływa na drugi np. poziom odsłonięcia żaluzji reguluje dodatkowo temperaturę pomieszczeń.

Od tego czasu wiele się zmieniło, a sam system stał się jeszcze bardziej precyzyjny i wszechstronny. Oto elementy, które można zintegrować w ramach różnych systemów: sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, monitoringiem, systemem kontroli przeciwpożarowej, kontroli dostępu, pogodowym, a także złożonym systemem personalizacji.

Dzięki wielu informacjom i sensorom można dostosować parametry do warunków zewnętrznych, a także wewnętrznych. Ciągłe przesyłanie informacji pozwala na kontrolę pomieszczeń z różnych miejsc. System sprawia, że mieszkańcy są bardziej świadomi wszystkich elementów i ich wspólnej zależności i funkcjonalności. System wpływa na poczucie bezpieczeństwa w domu i czyni go bardziej energooszczędnym. Czego chcieć więcej?

2015-12-04

Rachunek powierniczy

2015-12-04

Rachunek powierniczy

Rachunek powierniczy to rachunek bankowy, który służy do rozliczeń pieniężnych. Wynikają one z umowy powierniczej, zawartej między powiernikiem (deweloperem) i powierzającym (nabywcą). W ramach umowy, bank przechowuje pieniądze wpłacone przez powierzającego do momentu, aż powiernik spełni określone między stronami warunki umowy i wtedy wypłaca je powiernikowi.

Konstrukcja rachunku powierniczego znalazła zastosowanie w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r., którą potocznie nazywa się ustawą deweloperską. Ustawa ta nakłada liczne obowiązki na deweloperów, chroniąc w ten sposób prawa nabywców, w tym właśnie obowiązek otwierania przez deweloperów mieszkaniowych rachunków powierniczych w bankach dla realizowanych przedsięwzięć deweloperskich.

Rachunki te tworzą mechanizm, w którym nabywca wpłaca na taki rachunek pieniądze na zakup nieruchomości i za jego pośrednictwem dokonuje rozliczeń z deweloperem. Nie przekazuje zatem środków pieniężnych bezpośrednio deweloperowi tylko za pośrednictwem mieszkaniowego rachunku powierniczego.

Zgodnie z art. 4 ustawy deweloperskiej, deweloper zobowiązany jest zapewnić nabywcom danego przedsięwzięcia deweloperskiego, co najmniej jeden z następujących środków ochrony:

 1. zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy,
 2. otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową,
 3. otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową,
 4. otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy to należący do dewelopera rachunek powierniczy służący gromadzeniu środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę, na cele określone w umowie deweloperskiej, z którego wypłata zdeponowanych środków następuje zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego – po ukończeniu kolejnych etapów inwestycji.

Zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy różni się tym, iż podczas trwania przedsięwzięcia deweloperskiego środki pozostają na rachunku, a przedsięwzięcie to finansowane jest ze środków własnych dewelopera lub za pomocą odrębnego kredytu. Wypłata zdeponowanych środków następuje jednorazowo, po wybudowaniu przez dewelopera inwestycji, przeniesieniu na nabywcę prawa, do którego deweloper był zobowiązany zgodnie z umową deweloperską oraz po przedstawieniu bankowi końcowego aktu notarialnego.

Właśnie ten środek ochrony oferuje swoim klientom Toscom Development.

Kolejnym zabezpieczeniem interesów kupującego są  regulacje zawarte w art.59 ust.4–6 Prawa bankowego. Przepisy te stanowią, że:

 • w razie wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko posiadaczowi rachunku powierniczego środki znajdujące się na tym rachunku nie podlegają zajęciu
 • w razie ogłoszenia upadłości posiadacza rachunku powierniczego środki pieniężne znajdujące się na tym rachunku podlegają wyłączeniu z masy upadłości.

2015-11-30

Potrzebujesz więcej przestrzeni? Połącz mieszkania

2015-11-30

Potrzebujesz więcej przestrzeni? Połącz mieszkania

Na rynku mieszkaniowym największą popularnością wciąż cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Są jednak osoby, którym zależy na większej przestrzeni, a z różnych względów nie rozważają zakupu domu. Co zrobić, gdy w ofercie deweloperskiej brakuje mieszkań spełniających nasze oczekiwania? Dobrym pomysłem jest połączenie mieszkań!

To rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe – wystarczy tylko wcześniej zwrócić się z takim zapytaniem do dewelopera, aby razem z konstruktorem mógł stworzyć najlepsze rozwiązanie dla waszego pomysłu.

Łączenie mieszkań – określane na rynku jako mieszkania puzzle – nie jest rzadko spotykaną opcją. Dzięki temu możemy zyskać niezwykle funkcjonalny rozkład, dwustronność mieszkania, a nawet dwie łazienki i podwójne balkony.

Na rynku mieszkaniowym największą popularnością wciąż cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Są jednak osoby, którym zależy na większej przestrzeni, a z różnych względów nie rozważają zakupu domu. Co zrobić, gdy w ofercie deweloperskiej brakuje mieszkań spełniających nasze oczekiwania? Dobrym pomysłem jest połączenie mieszkań!

To rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe – wystarczy tylko wcześniej zwrócić się z takim zapytaniem do dewelopera, aby razem z konstruktorem mógł stworzyć najlepsze rozwiązanie dla waszego pomysłu.

Łączenie mieszkań – określane na rynku jako mieszkania puzzle – nie jest rzadko spotykaną opcją. Dzięki temu możemy zyskać niezwykle funkcjonalny rozkład, dwustronność mieszkania, a nawet dwie łazienki i podwójne balkony.

2015-10-26

Najlepsze układy mieszkań pod inwestycje

2015-10-26

Najlepsze układy mieszkań pod inwestycje

Czym kierować się podczas zakupu mieszkania pod inwestycję? Pierwszorzędną kwestią jest przeznaczenie mieszkania. Innego rozkładu szuka grupa studentów, innego rodzina z małym dzieckiem, a jeszcze innego ktoś, kto chce przeznaczyć lokal pod biznes. Warto więc na początku zastanowić się nad grupą docelową naszej inwestycji. Toscom Development ma w swojej ofercie mieszkania, które będą atrakcyjne pod wynajem dla każdego.

RODZINA

Rodziny szukają przede wszystkim miejsca bezpiecznego i przytulnego. Przestronny salon, ustawna i dobrze zorganizowana kuchnia, miejsce na szafy oraz osobna sypialnia i pokój dziecięcy są niezbędne. Warto zainwestować od razu w większe mieszkanie na wypadek powiększenia się rodziny lub potrzeby dodatkowej przestrzeni do pracy. Kolejnym plusem będzie duży balkon, gdzie można odpocząć. Idealne dla rodzin będą mieszkania w naszej inwestycji Partynicka 18, w szczególności lokal typu B4/2/1 z przestronnym salonem i bezpośrednim wyjściem na balkon, ustawnym pokojem dziecięcym i wydzielonym miejscem na duże szafy.

 

STUDENCI

Studenci zwykle poszukują większych mieszkań, w których będzie mogła zamieszkać grupa znajomych. Ważne, aby mieszkanie posiadało osobną kuchnię i kompaktowe pokoje. Inwestorzy stawiający na tę grupę powinny więc wybierać raczej mieszkania z dużą ilością pomieszczeń. Dodatkowo mieszkanie musi być umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD oraz łącze internetowe. Ważna dla studentów jest lokalizacja, dobry dojazd na uczelnię i pełna infrastruktura przy inwestycji. Dla tej grupy szczególnie polecamy naszą inwestycję Krucza 2A. Idealnie sprawdzi się trzypokojowe mieszkanie typu B/2/1 z łazienką i oddzielnym WC oraz możliwością wydzielenia osobnej kuchni.

 

 BIZNES

Coraz popularniejsze staje się urządzanie swojego biura w mieszkaniu. W zupełności wystarczy kawalerka lub mieszkanie 2-pokojowe. Kuchnia nie musi być duża, ale powinna być zamknięta. Łazienka także może być pomieszczeniem minimalistycznym. Znaczenie będzie miał tu przedpokój, który będzie wizytówką biura oraz przestronny salon, który będzie miejscem pracy i spotkań. Bardzo ważna w przypadku tej grupy osób będzie prestiżowa lokalizacja mieszkania, którą zapewni nasza inwestycja przy Kruczej 2A. Dla inwestorów rekomendujemy lokal typu A/6/2 z dużym salonem i gabinetem. Atutem tego mieszkania jest możliwość wydzielenia recepcji oraz duży balkon, na który można wyjść z aż trzech pomieszczeń.

 

BIZNES +

Nie zapominajmy, że dużą popularnością cieszą się mieszkania, w których można wynająć tylko pokój. Dzięki temu inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Warto zakupić jedno duże mieszkanie, ale każdy z pokoi wynająć innej firmie. Możesz także sam czuwać nad wynajmem konkretnych pokoi tworząc biura coworkingowe.

 

Inwestowanie w nieruchomości to ciekawa opcja inwestycyjna. Warto pomyśleć nad przeznaczeniem lokalu i wybrać najkorzystniejszy układ. Idźcie z duchem czasu i sprawdzajcie nowe trendy w wynajmie. Zawsze możecie skorzystać z usług naszych doradców.

2015-10-19

Zmiany aranżacyjne krok po kroku

2015-10-19

Zmiany aranżacyjne krok po kroku

Przy zakupie mieszkania w standardzie deweloperskim na etapie budowy warto zastanowić się nad możliwością wprowadzenia zmian aranżacyjnych. Później niektórych prac może nie dać się przeprowadzić, dlatego warto jak najszybciej przedstawić swoje preferencje i wspólnie z architektem zaplanować funkcjonalność pomieszczeń.

Większość z kupujących mieszkanie ma pewną wizję aranżacyjną. Jednak mało kto ustala funkcjonalność pomieszczeń przed ukończeniem budowy. Później okazuje się, że nasze plany muszą iść w zapomnienie, ponieważ ze względów technicznych nie można ich już zrealizować lub trzeba poświęcić na nie dodatkowy czas i przeznaczyć kolejne środki. Na co zatem zwrócić uwagę podczas budowy inwestycji?

 

 1. Ściany

Jedni chcą mieć dużą i otwartą przestrzeń, inni z kolei kładą nacisk na większą ilość pomieszczeń. Warto już na początku rozplanować funkcje poszczególnych pokoi i sprawdzić, czy dany układ nam odpowiada. Pamiętajcie, że istnieje możliwość burzenia ścian działowych oraz wstawienia nowych, na przykład w celu oddzielenia aneksu kuchennego od salonu bądź przygotowania wnęki pod szafę.

 

 1. Ogrzewanie

Jeśli decydujemy się na tradycyjne grzejniki warto sprawdzić ich rozmieszczenie. Czasem niektóre z nich mogą kolidować z naszymi planami aranżacyjnymi i trzeba będzie zmienić ich lokalizację. Przy ogrzewaniu podłogowym należy dokładnie przemyśleć docelowy rodzaj posadzki.

 

 1. Instalacja

Tutaj najważniejszy jest rozkład dwóch pomieszczeń: kuchni i łazienki. Są to zwykle niewielkie pomieszczenia, w których powinniśmy maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Należy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie gniazdek, bo to tam postawimy wszystkie urządzenia. Jeśli chcemy zainstalować coraz popularniejszy system inteligentnego domu to także będzie wymagał on konkretnych przeróbek, jeśli nie wspomnimy o nim na samym początku.

 

 1. Parapety

Mogą się wydawać niezbyt ważną kwestią, ale okazuje się, że ich wysokość ma znaczenie. W kuchni zwykle pod parapetem lub na jego wysokości umieszczamy blat, z kolei pod nim umieszczamy dodatkowe szafki. W pomieszczeniu do pracy można na przykład umieścić pod oknem biurko.

 

Wszelkie zmiany aranżacyjne warto omawiać z architektem już podczas budowy inwestycji. Nowe ustalenia zostaną wykonane na podstawie, podpisanego przez Kupującego oraz Dewelopera, protokołu. Warto pamiętać, że koszt zmian deweloperskich będzie też o wiele niższy niż późniejsze przeróbki fachowców.

2015-10-07

Wybierz swoją stronę na świat

2015-10-07

Wybierz swoją stronę na świat

Każdy z nas funkcjonuje nieco inaczej w ciągu dnia. Są wśród nas ranne ptaszki, ale także osoby, które lubią spać do południa. Jedni wolą, aby ich mieszkanie było bardziej zacienione, inni preferują mocno nasłonecznione miejsca. Ważne jest również przeznaczenie każdego pomieszczenia, ponieważ oświetlenie w nich odgrywa niezwykle ważną rolę. W naszej ofercie znajdują się mieszkania różnego rodzaju, więc każdy może dopasować je pod swoje preferencje.

Skąd jednak wiedzieć, która strona świata będzie najlepsza? Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które pomogą w wyborze!

Sypialnia od wchodu lub północy

Na początku warto zwrócić uwagę na sypialnie. Idealnym rozwiązaniem dla rannych ptaszków będzie strona wschodnia – wtedy naturalnym budzikiem będzie słońce. To również dobre rozwiązanie dla osób, które muszą wstawać wcześnie, ale nie zawsze im to wychodzi. Sypialnia może jednak znajdować się także od strony północnej, która zapewni przyjemny chłód i idealnie rozproszy światło dzienne.

Oświetlony salon

Salon lub pokój dzienny najlepiej urządzić od strony południowej. To tam słońce świeci najdłużej. Docenimy to zwłaszcza jesienią i zimą. Z kolei w okresie letnim od nadmiaru słońca schronią nas rolety. Ciekawym rozwiązaniem będzie również salon do strony zachodniej. Spodoba się zwłaszcza tym, którzy uwielbiają oglądać zachód słońca w mieście.

Chłodna kuchnia

Kolejnym ważnym pomieszczeniem jest kuchnia. Idealna dla niej strona to północ. Będzie w niej panował chłód, który będzie zbawienny dla ziół, warzyw i owoców. Dobrze sprawdzi się także strona zachodnia.

Pozostałe pomieszczenia. takie jak hol, przedsionek czy gabinet mogą znajdować się właściwie od każdej strony. Poniżej prezentujemy wybrane mieszkania o różnych stronach świata z naszych dwóch inwestycji – Partynickiej 18 i Kruczej 2 A. Po więcej zapraszamy do naszego biura sprzedaży.

2015-07-03

Mieszkanie – przemyślana lokata kapitału

2015-07-03

Mieszkanie – przemyślana lokata kapitału

Inwestowanie na rynku nieruchomości postrzegane jest jako jedna z bezpieczniejszych form lokaty kapitału. To za sprawą tego, że w przeciwieństwie do innych inwestycji na rynku finansowym, nie obserwujemy na nim zbyt gwałtownych wahań cen. Inwestowanie na tym polu jest więc przemyślaną formą zabezpieczenia przyszłości finansowej. Kluczem do sukcesu jest jednak wnikliwa analiza rynku nieruchomości oraz wyszukiwanie atrakcyjnych lokali, które podniesie rentowność najmu.

Toscom Development o inwestowaniu w nieruchomości:

Nieruchomości są bardzo dobrą propozycją inwestycyjną dla osób, które chcą ulokować swoje środki na dłuższy okres, a jednocześnie w każdej chwili chcą mieć otwartą drogę do dysponowania swoim mieszkaniem. O tym, jakie zyski będziemy czerpać z wynajmu naszego lokalu, decyduje wiele czynników, takich jak chociażby lokalizacja, cena mieszkania czy jego układ. Przykładowo: przy wynajmie atrakcyjnie położonego, nowoczesnego 44-metrowego mieszkania za średnią cenę 1700 zł miesięcznie, roczna stopa zwrotu wyniesie 7%. Uzyskujemy więc wyższy zysk niż przy lokatach.

Wskazówki Toscom Development dla przyszłych inwestorów:

· lokalizacja – postaw na dobry adres!

Dostęp do komunikacji miejskiej, sklepów i punktów usługowych oraz pobliskich terenów rekreacyjnych gwarantuje duże zainteresowanie potencjalnych najemców. Takie miejsca zawsze przyciągają lokatorów, więc inwestorzy nie będą mieć problemu z wynajmem swoich mieszkań. Przykładem takiej inwestycji jest chociażby zlokalizowana w centrum miasta – Krucza 2 A. To lokalizacja, która niezależnie od tego, co dzieje się na rynku, przyniesie wymierne korzyści inwestycyjne.

· cena zakupu – poluj na okazje!

Dla inwestorów niezwykle ważna jest także cena zakupu. Zestawiając ją z rynkowymi cenami najmu mogą określić moment, w którym inwestycja zacznie się zwracać. Tutaj warto wykorzystać tzw. szanse rynkowe - na przykład skorzystać z promocyjnych cen mieszkań, jakie deweloper zaproponuje w czasie trwania sprzedaży. Jeśli zdecydujemy się na zakup pakietowy, a więc myślimy o inwestycji w kilka mieszkań, również możemy liczyć na indywidualny rabat.

· układ mieszkania – dopasuj do grupy najemców!

Istotny jest także sam układ mieszkania. Jego wybór zależy przede wszystkim od określenia przez nas przyszłej grupy najemców. Jeśli chcemy skupić się na osobach prowadzących własną działalność, to powinniśmy szukać bardziej przestronnych mieszkań z ciekawym widokiem na miasto. Gdy chcemy wynajmować nasze mieszkanie rodzinie, wtedy istotna będzie funkcjonalność, którą zapewni większa ilość pomieszczeń. Nastawiając się na grupę studencką, powinniśmy szukać mieszkań 2- lub 3-pokojowych, które pozwolą czerpać większe zyski dzięki większej liczbie osób w jednym mieszkaniu.

Jeśli rozważacie Państwo inwestycję w nieruchomości – zapraszamy do naszego biura sprzedaży na spotkanie z doradcami. To także dobra okazja, by przyjrzeć się naszym inwestycjom z bliska!

2015-05-15

Lokalizacja a komfort życia

2015-05-15

Lokalizacja a komfort życia

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja… to główne kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze własnego mieszkania. Od niej zależy nie tylko nasze ogólne samopoczucie, ale także komfort codziennego życia. Każdy powinien dopasować lokalizację do swoich potrzeb, wieku, statusu rodzinnego i życia zawodowego. Toscom przygotował dla swoich Klientów dwie inwestycje zlokalizowane w wyjątkowych miejscach we Wrocławiu – Partynicką 18 i Kruczą 2A, które dzięki bogatej infrastrukturze zapewnią pełny komfort mieszkania.

Marzy Ci się spokojna okolica pełna zieleni, ale nie chcesz mieszkać zupełnie na uboczu? Partynicka 18 spełnia takie oczekiwania. Kameralna inwestycja położona na wrocławskich Krzykach to miejsce, które daje wytchnienie po całym dniu pracy, a jednocześnie zapewnia dostęp do terenów zielonych, sklepów, szkół i komunikacji. To wręcz idealna lokalizacja dla rodzin. A może nie wyobrażasz sobie życia z dala od centrum miasta, w którym wszystko się dzieje? Zadbaliśmy również o taką lokalizację – to Krucza 2A. Stąd wszędzie jest blisko i właściwie wszystko jest na wyciągnięcie ręki. To rozwiązanie sprawdzi się dla osób uwielbiających dynamizm miasta, ale również jest świetną propozycją dla inwestorów – jako mieszkanie pod wynajem lub miejsce do prowadzenia własnego biznesu.

Pamiętajcie, że przy wyborze lokalizacji warto zwrócić uwagę na:

- połączenia komunikacyjne z centrum miasta, miejscem pracy i szkołami, do których uczęszczają Twoje dzieci
(nawet jeśli masz swój środek transportu);

- pobliskie tereny zielone i rekreacyjne, które umożliwią relaks;

- małe sklepy położone niedaleko inwestycji;

- odległość do dużych sklepów/centrów handlowych przy konieczności zrobienia większych zakupów;

- dostęp do żłobków/przedszkoli/szkół/uniwersytetów;

- odległość do najbliższej placówki medycznej;

- drogi wyjazdowe z miasta;

Zapraszamy do naszego biura sprzedaży!
Nasi doradcy z przyjemnością zaprezentują Państwu nasze mieszkania i udzielą cennych porad.

lokalizacja_Krucza2Alokalizacja_Partynicka18

2015-05-01

Dobierz z nami mieszkanie do swoich potrzeb

2015-05-01

Dobierz z nami mieszkanie do swoich potrzeb

O swoich własnych czterech ścianach marzy wielu z nas. Nawet jeśli już od jakiegoś czasu cieszymy się urządzonym mieszkaniem, to w naszym życiu zachodzą różne zmiany, które nierzadko wpływają na decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Warto określić swoje najistotniejsze potrzeby, by potem wspólnie z doradcą jak najlepiej dopasować nowe lokum do swoich wymagań i założonego budżetu. Przychodząc do naszego biura sprzedaży zawsze możecie Państwo liczyć na spokojne i rzeczowe doradztwo.

Oto najważniejsze kryteria, nad którymi trzeba się zastanowić przed wyborem mieszkania:

Lokalizacja i otoczenie

Każda część miasta ma swoje walory. Wszystko zależy od naszych upodobań. TOSCOM Development postawił na takie lokalizacje, które przede wszystkim zapewnią komfort mieszkania. Nasze potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem, statusem rodzinnym i rozwojem zawodowym. Na przykład Partynicką 18, zlokalizowaną na zielonych Krzykach, zainteresują się osoby, które cenią sobie spokój i chcą mieszkać nieco z dala od zgiełku miasta. Bogatą infrastrukturą nieopodal budynku pochwalić może się Krucza 2A - inwestycja dla ludzi kochających żyć pełnią życia i chcących korzystać z wszystkiego, co oferuje dynamicznie rozwijające się miasto.

Powierzchnia i układ mieszkania

Każdy z nas ma inne oczekiwania względem mieszkania. Dlatego zadbaliśmy o to, by w naszej ofercie znalazły się zarówno duże, przestronne mieszkania, jak i te nieco mniejsze. Mamy lokale z panoramicznym widokiem na miasto, mieszkania z ogródkami stanowiące namiastkę domu czy takie z dużymi balkonami, na których można wypić poranną kawę. Każdy może znaleźć miejsce idealne dla siebie. Jesteśmy też otwarci na zmiany – możemy przearanżować wnętrze wybranego mieszkania, by urzeczywistnić sprecyzowaną wizję Klienta.

Strony świata

Jedni z nas uwielbiają, gdy o poranku wita ich brzask. Inni lubią obserwować zachód słońca i wpadające przez okna ostatnie ciepłe promienie. Są też wśród nas tacy, którzy doceniają północną stronę, dzięki której mieszkanie nie nagrzewa się. Nasza bogata oferta mieszkań zaspokoi wszelkie preferencje, także pod kątem stron świata.

 

W TOSCOM Development zawsze możecie Państwo liczyć na spokojne i rzeczowe doradztwo. Zależy nam na tym, aby nasi Klienci świadomie podchodzili do wyboru mieszkania i cieszyli się z podjętej decyzji.

Zapraszamy do naszego biura sprzedaży!